alexa RM 36-01 | Sebastien Loeb | G-Sensor | Richard Mille | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Richard Mille RM 36-01 G-Sensor Sebastien Loeb Limited Edition

richard-mille-logo-son.png

Sıra dışı tasarımların ve ileri teknoloji ürünü materyallerin vazgeçilmez ismi Richard Mille, G-Sensörü fonksiyonunu bir üst seviyeye taşıdığı modeli RM 36-01 G-Sensor Sébastien Loeb Limited Edition ile bir kez daha lüks saatçiliğin sınırlarını yeniden tanımlıyor.

richard-mille-rm-36-01-tourbillon-g-sensor-sebastien-loeb-1.jpg

Richard Mille dendiğinde çoğumuzun aklına Tonneau (fıçı) tarzında tasarlanmış kasa formlarıyla markanın sembolü haline gelmiş modeller geliyor. Ancak ünlü markanın koleksiyonunda yer alan ilginç modeller sadece bu tasarımdan ibaret değil. Teknolojiyi bir kenara bırakın, çoğu zaman hayal gücünün bile yetersiz kaldığı özellikleri, adını bile duymadığımız materyallerle bir araya getiren marka, bugün yine Richard Mille felsefesini gözler önüne sunan özel bir model ile mercek altında...

richard-mille-rm-36-01-tourbillon-g-sensor-sebastien-loeb-2.jpg

Markanın SIHH 2014 saat fuarı bünyesinde saat tutkunlarıyla buluşturduğu modeli RM 36-01 G-Sensor Sébastien Loeb Limited Edition, sadece 30 adet ile limitli üretilmiş. 2013 senesinde tanıtılan ve sadece 15 adet ile limitli üretilen RM 36 modelinin geliştirilmiş versiyonu olan RM 36-01, aynı zamanda markanın temsilcilerinden olan ünlü ralli pilotu Sébastien Loeb’e ithaf edilmiş.

richard-mille-rm-36-01-tourbillon-g-sensor-sebastien-loeb-10.jpg

Modelin en önemli özelliği, isminde de geçtiği üzere, G-Force Sensor yani Çekim Kuvveti Sensörü fonksiyonu. Bir önceki versiyonda da yer alan sensör, 6 G’ye kadar ölçüm yapabilecek hale getirilmiş. Her ne kadar saat 12 hizasına konumlandırılmış olan indikatör kullanıcıya maruz kaldığı G gücünü net bir şekilde göstermiyor olsa da, 6 G gibi bir değerin standart bir Formula 1 aracının sert bir viraj alırken maruz kaldığı değere yakın olduğunu söylemek mümkün.

richard-mille-rm-36-01-tourbillon-g-sensor-sebastien-loeb-4.jpg richard-mille-rm-36-01-tourbillon-g-sensor-sebastien-loeb-9.jpg

Yine bir önceki model ile farklarından bahsederken G-Sensor indikatörüne ait sıfırlama butonu saat 9 yönünden alınıp, kadranın tam ortasına yerleştirilmiş. Nasıl yani? Dediğiniz duyar gibiyim ama evet, buton safir kristal camın ortasında yer alan boşluğa yerleştirilmiş durumda… Kullanım kolaylığı adına yapılmış bir revize olsa gerek...

richard-mille-rm-36-01-tourbillon-g-sensor-sebastien-loeb-5.jpg

Söz konusu sensör 17mm çapında tasarlanmış ve toplamda 50 paçadan oluşuyor. Kahverengi seramik bezele göre elle çevrilebilen sensör, bu özelliği sayesinde farklı durumlar için (ivmelenme, fren yapma veya viraj alma gibi) daha net ölçümler yapabiliyor.

richard-mille-rm-36-01-tourbillon-g-sensor-sebastien-loeb-11.jpg

Richard Mille RM 36-01 G-Sensor Sébastien Loeb Limited Edition 47mm çapında ve 17.37mm yüksekliğinde hazırlanmış bir kasa ile geliyor. Üç parçadan oluşan modüler kasanın orta kısmı karbon nanotüp enjekte edilmiş süper-dayanıklı antrasit polimerden üretilmiş. Ön tarafta yer alan bezel arka kısımda yer alan kapak ise ultra-hafif Grado 5 titanyum alaşımından imal edilmiş. Kasanın su geçirmezlik derecesinin 30 metre ile sınırlandırılmış olması kuvvetle muhtemel safir kristal camın ortasında yer alan G-Sensor sıfırlama butonu… Bu arada kadranın kendisinin de 0.40mm kalınlığında ve her iki tarafına yansıma önleyici kaplama uygulanmış safir kristalden yapıldığını da ekleyelim.

richard-mille-rm-36-01-tourbillon-g-sensor-sebastien-loeb-3.jpg richard-mille-rm-36-01-tourbillon-g-sensor-sebastien-loeb-6.jpg

Modelin içerisinde 60sn Tourbillon özellikli bir mekanizma görev yapıyor. Elden kurmalı mekanizmanın çalışma frekansı 3 Hz (21,600vph) olarak ayarlanmış. Değişken atalet momenti özellikli Tourbillon minyatür ağırlık vidaları ile sabitlenmiş. Dişli grubu ve diğer bileşenleri yerinde tutmak görevi ise titanyum, alüminyum ve vanadyum alaşımından üretilmiş köprülere ve ana gövdeye verilmiş. Ayar koluna entegre buton vasıtası ile W(kurma), N(boş) ve H(ayar) fonksiyonlarına sahip mekanizmanın modelin zaman tutma özelliklerine hükmeden kısmı ayrı bir modül olarak tasarlanmış. Bu sayede olası bir bakım/onarım durumunda G-Sensor donanımına müdahale etme zorunluluğunun önüne geçilmiş.

richard-mille-rm-36-01-tourbillon-g-sensor-sebastien-loeb-7.jpg

Richard Mille RM 36-01 G-Sensor Sébastien Loeb Limited Edition, Richard Mille imzalı titanyum tokanın eşlik ettiği siyah kauçuk kayış ile gelen model sadece 30 adet üretilmiş. Tavsiye edilen liste fiyatı ise US$625,000 (ABD listesi).

richard-mille-rm-36-01-tourbillon-g-sensor-sebastien-loeb-8.jpg
Benzer İncelemeler