alexa Richard Mille | RM 61-01 | Yohan Blake | Grey Edition
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Richard Mille RM 61-01 Yohan Blake Grey Edition

richard-mille-logo-son.png

Egzotik saatlerin ve alternatif malzemelerin vazgeçilmez markalarından Richard Mille, 150 adet ile limitli üretim modeli RM 61-01 Yohan Blake Grey Edition ile mercek altında.

Ünlü markanın SIHH 2015 bünyesinde saatseverlerin beğenisine sunduğu model, marka temsilcilerinden Yohan Blake’e adanmış ilk model değil. Uzun zamandır marka yüzü görevine devam eden Jamaikalı başarılı atlet için, geçmişte iki farklı Richard Mille tasarlanmıştı. Kısaca hatırlamak gerekirse, ilk model 2013 yılında markanın ürün grubuna eklenmiş ve yarı saydam yeşil karbon nanotüplü RM 59-01 tarzı kasası ve tourbillon eşapmanı ile büyük ilgi görmüştü. Hem teknik hem de görsel anlamda masterpiece özelliği taşıyan modelin fiyatı, bu durumunu yansıtacak şekilde 562.000 EUR olarak belirlenmişti. Sadece 50 adet ile limitli modelin Jamaika bayrağına gönderme yapan renk paletinin, kullanım açısından kolay bir tercih olmadığı da aşikârdı.  Takvimler 2014’ü gösterdiğinde Richard Mille başarılı temsilcisi için tasarladığı ikinci modeli ile bir kez daha saatseverlerin karşısına çıktı. Selefine nazaran hem özellik hem de fiyat açısından daha makul bir model olan yeni versiyon, bu özelliklerinden ötürü kısa sürede saat dünyasında “Baby Blake” ismiyle anılır oldu. Yeni model, siyah RM 61-01 tarzı kasaya dengeli bir şekilde eklenmiş yeşil ve sarı detayları ile estetik anlamda da makul tanımlamasının sınırları içerisinde kalmaya devam etti.

RM059-01.jpg

Richard Mille RM059-01 Yohan Blake

2015 senesine geldiğimizde Richard Mille yeni bir Johan Blake modeli ile boy gösterdi. Önceki modellere göre çok daha standart bir görünüm sunan Richard Mille RM 61-01 Yohan Blake, ünlü atletin anısına tasarlanan geçmiş modellerle benzer tasarım unsurlarına yer vererek bir nevi model DNA’sı oluşturmayı başarmıştı. Yakın zamanda genel yayın koordinatörümüz Serdar OAL’ın koleksiyonuna katılan bu özel modele, gelin yakından bakalım.

richard-mille-rm61-01-yohan-blake-17-.jpg

RM 61-01 modeli de, tıpkı RM 59-01 Tourbillon modelinde olduğu gibi, asimetrik tasarlanmış kasa ile geliyor. Bu asimetrik tasarım sayesinde modelin rüzgâr direncini olabilecek en aza indirgemeyi hedefleyen Richard Mille mühendisleri, ünlü atletin saati sağ koluna takacak olması detayını da atlamamış. Bu nedenle kasanın sol tarafı, sağ tarafına nazaran daha alçak ve ince tasarlanmış.

richard-mille-rm61-01-yohan-blake-18-.jpg

Bezel ve arka kapak için siyah renkte TPZ seramik malzemesi kullanılmış. Düşük özgül ağırlığı ve dayanıklılığı ile öne çıkan malzeme, parlak ve mat yüzeylerin bir arada kullanılmasıyla birlikte saati siyahın durağanlığından uzaklaştırıp, dinamik bir duruş kazandırmış. 50.2mm x 42.7mm boyutlarında tasarlanan kasanın orta kısmında ise, farklı Richard Mille modellerinden aşina olduğumuz alternatif malzemelerden NTPT karbon tercih edilmiş. Ultra ince kesilmiş karbon fiber liflerinin yüksek basınç altında işlem görmesiyle elde edilen bu malzeme, kendine has dokusuyla dikkat çekici bir görüntü yaratmış. Kasayı oluşturan bileşenleri bir arada tutma görevi ise, yine Richard Mille klasiklerinden olan titanyumdan yapılmış freze vidalara verilmiş. Üzerinde siyah kauçuktan yapılmış bir o-ring yer alan ayar tepesi de, geniş tasarlanmış üçgen formundaki parçalar tarafından korumaya alınmış. 50 metreye kadar su geçirmezlik değeri sunan kasanın her iki yüzünde de çift taraflı yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camlar kullanılmış.

richard-mille-rm61-01-yohan-blake-1-.jpg richard-mille-rm61-01-yohan-blake-7-.jpg

richard-mille-rm61-01-yohan-blake-12-.jpg

Modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. RMUL2 tercih edilmiş. RM 055 Bubba Watson modelinden hatırladığımız mekanizma, tamamen iskelet formunda ve elden kurmalı olarak tasarlanmış. Çift tulumbalı kurma sistemi sayesinde 55 saatlik güç rezervi sunan mekanizmanın mümkün olan nispette iskelet formunda tasarlanan bileşenleri sayesinde toplam ağırlığı sadece 4.3gr gibi inanılması zor bir değere indirgenmiş. Dört farklı noktaya yerleştirilen şok emici parçalar sayesinde hemen her darbeye karşı optimum dayanıklılık sunan mekanizmanın dekorasyonu da, hayat verdiği modelin endüstriyel görüntüsüne uygun şekilde tasarlanmış.

richard-mille-rm61-01-yohan-blake-10-.jpg richard-mille-rm61-01-yohan-blake-6-.jpg

Richard Mille RM 61-01 Yohan Blake Grey Edition modelinde, markanın pek çok farklı modelinden aşina olduğumuz siyah kauçuk kayış kullanılmış. Kayışın uç kısmına ise Richard Mille imzalı, titanyumdan yapılmış katlanır klips eklenmiş.

richard-mille-rm61-01-yohan-blake-14-.jpg richard-mille-rm61-01-yohan-blake-8-.jpg

richard-mille-rm61-01-yohan-blake-9-.jpg

Daha önce farklı Richard Mille modelleri deneme şansım olmuştu ama hiçbiriyle bu RM 61-01 Yohan Blake Limited Edition modeliyle geçirdiğim kadar uzun vakit geçirmemiştim. Öncelikle Richard Mille modellerinin vazgeçilmez özelliklerinden kullanım konforunun bu modelde de fazlasıyla hissedildiğini söyleyebilirim. İçbükey tonneau (fıçı) tarzı kasası, yumuşak kauçuk kayışı, hassas ayar yapmaya imkân veren tokası ve 70gr’ın altındaki toplam ağırlığı ile RM 61-01 Yohan Blake Grey Edition için şimdiye kadar taktığım en konforlu saat diyebilirim. Model ailesine özgü bir detay olma yolunda ilerleyen asimetrik kasanın ve kullanılabilirlik konusunda gayet iyi sonuç veren siyah ağırlıklı renk paletinin de kendi adıma tercih sebebi unsurlar olduğunu da eklemek isterim.

richard-mille-rm61-01-yohan-blake-20-.jpg richard-mille-rm61-01-yohan-blake-23-.jpg

Richard Mille, Hi-End veya egzotik saat markaları arasında benim için çok özel bir isim zira geleneksel modeller kadar uçuk tasarımların da cirit attığı bu segment içerisinde özgün, modern ve kullanılabilir olma özelliklerini bünyesinde barındırabilen nadir markalardan biri olarak “dream watch” kategorisinde yerini alıyor.

richard-mille-rm61-01-yohan-blake-19-.jpg

Sadece 150 adet ile sınırlı Richard Mille RM 61-01 Yohan Blake Grey Edition modeli, 124.500,00 EUR fiyat etiketiyle satışa sunuluyor.

richard-mille-rm61-01-yohan-blake-16-.jpg

Benzer İncelemeler