alexa Cyrill Kongo | RM 68-01 | Tourbillon | Richard Mille | Yeni Model | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Richard Mille RM 68-01 Tourbillon Cyrill Kongo

richard-mille-logo.jpg

Sokak sanatlarıyla horolojiyi aynı çatı altında buluşturan Richard Mille RM 68-01 Tourbillon Cyrill Kongo inceleme bölümümüze konuk oldu...

Egzotik saatlerin vazgeçilmez isimlerinden Richard Mille’in yeni limitli üretim modeli ünlü grafitti sanatçısı Cyrill Kongo’nun sanatından izler taşıyor. Mikro-sprey uçlu kompresörlerle ve Kongo’nun bizzat kendisi tarafından elde boyanan kadranlar ise her modelin eşsiz olmasını sağlıyor.

Richard-Mille-RM-68-01-Tourbillon-Cyrill-Kongo-2.jpg

“ Ben graffiti sanatından geliyorum. Bütün çalışmalarım bu sanat üzerine yoğunlaşıyor. Grafiti benim için bir nevi ressamlık okulu yerine geçti ve hala bir yanım dünyada neler olup bittiğiyle uğraşırken diğer yanım graffiti sanatıyla iç içe yaşamaya devam ediyor. Graffiti kendi lisanı ve tarzı olan bir sanat... Bu sanatı geniş bir duvarda, kanvas üzerinde veya herhangi bir yüzeyde icra edebilirim. Ben ne tek bir boyuta ne de spesifik bir yüzeye tabiyim... “ diyor ünlü sanatçı Kongo.

Richard-Mille-RM-68-01-Tourbillon-Cyrill-Kongo-4.jpg

“ Saat kadranı gibi 5cm2’lik bir alanda çalışabilmek için özel aletler ve bir seneyi aşan bir deneme süreci gerekti. Bazı parçaların boyutları neredeyse 1mm’nin altındaydı. Bu parçalar üzerinde olabildiğince hassas çalıştım zira görsel anlamda bir şeyler ortaya çıkartırken boyaların rotor veya benzeri parçalara sıçramaması gerekiyordu. Bir otomobilin her pistonunu ayrı şekilde boyamak gibi düşünebileceğiniz zor bir süreç oldu. “ sözleriyle devam eden Kongo Richard Mille gibi kulvarında lider bir markayla çalışmaktan dolayı gurur duyduğunu da sözlerine ekliyor.

Richard-Mille-RM-68-01-Tourbillon-Cyrill-Kongo-1.jpg

Markanın son dönemde farklı modellerinde yer verdiği NTPT Carbon kasaya sahip modelin üzerinde siyah seramik bezel yer alıyor. Kongo’nun paletinden renklerle başka bir forma bürünen kalibresiyle koleksiyonerlerin gözdesi olacağına kesin gözüyle baktığımız model 30 adet ile sınırlandırılmış üretime sahip.

Richard-Mille-RM-68-01-Tourbillon-Cyrill-Kongo-3.jpg

Benzer İncelemeler