alexa RM 037 | Automatic | Richard Mille | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Richard Mille RM 037 Automatic

richard-mille-logo-son.png

Kadınlar ne ister? 2000 yılında Mel Gibson bu sorunun cevabını bulmaya çalışırken Richard Mille harıl harıl yeni markası için çalışmaktaydı. Aradan geçen 18 yılın ardından Richard cevabı bulduğunu söylüyor: RM 037.

richard-mille-rm-037-automatic-1.jpg

Teknik ve estetik mükemmeliyet, Richard Mille’nin temel aldığı değerlerden yalnızca ikisi. Erkek egemen saat dünyasında kadınlar için üretim yapmak ise hem cesaret hem de ciddi bir birikim meselesi. RM 037 ile göz alıcılık ve yüksek teknolojinin zirvelerinde gezen Richard Mille, kadın saatleri konusunda da iddiasını ortaya koyuyor.

richard-mille-rm-037-automatic-3.jpg richard-mille-rm-037-automatic-12.jpg

Klasik Richard Mille fıçı formuna sahip modelin kasası üç parçadan oluşuyor ve 52,2mm x 34,4mm x 12,5mm ölçülerinde. Kasanın uzun formu kâğıt üzerinde konforsuzluğa sebep olacak gibi görünse de arka kapağın kavisli yapısı sayesinde bu problem ortadan kalkıyor. Ancak, kasanın düz ve keskin açılı yan duvarları sebebiyle 12,5mm’lik yükseklik göze gerçek değerinden daha fazlaymış gibi görünüyor.

richard-mille-rm-037-automatic-2.jpg richard-mille-rm-037-automatic-5.jpg

RM 037’de farklı malzemelerin bir arada kullanılmasıyla geliştirilen altı farklı kasa alternatifi bulunmakta. Siyah ve beyaz seramikten üretilmiş bezeller, 18K beyaz veya kırmızı altın yan parçalarla desteklenirken seramik yerine komple altın, karbon-altın, komple karbon veya pırlantalarla donatılmış karbon seçenekleri de sunuluyor. İncelememize konu olan modelde ise üst bezel için yüzlerce pırlantaya sahip karbon ve orta kasa için ise 18K kırmızı altın kullanılmış. Bir Richard Mille klasiği olarak titanyum vidalar ve Nitril contalarla birbirine sabitlenen parçalar, saate 50 metreye kadar su geçirmezlik sağlıyor.

richard-mille-rm-037-automatic-4.jpg

In-house otomatik kalibre CRMA1 ile donatılan Richard Mille RM 037, markanın diğer saatlerine kıyasla nispeten komplikasyonlardan arındırılmış yapısıyla dikkat çekiyor. 28mm x 22,9mm x 4,82mm ölçülerindeki 4Hz (28800vph)’de çalışan 25 taşlı mekanizma, 50 saatlik güç rezervine ve RM’nin diğer otomatik kalibrelerinde de bulunan değişken rotor geometrisine sahip. Ayar kolunun üzerinde yer alan buton yardımıyla mekanizmanın üç farklı fonksiyonu arasından geçiş yapmak mümkün oluyor. W(Winding), H(Hand Setting) ve N(Neutral) konumlarıyla, rotoru ve ayar kolunu devre dışı bırakmak da ayrıca mümkün kılınmış. Richard Mille RM 037’nin pırlantalarla bezenmiş yarı iskelet kadranının saat 12 pozisyonunda tarih penceresi yer almakta. Kasanın sol kısmında yer alan buton vasıtasıyla tarih ayarı yapılabiliyor.

richard-mille-rm-037-automatic-9.jpg richard-mille-rm-037-automatic-6.jpg

richard-mille-rm-037-automatic-7.jpg richard-mille-rm-037-automatic-8.jpg

Richard Mille’nin erkek saatlerinde bulunan çok sayıda kayış alternatifinin getirdiği özgürlük hissi kadın saatlerinde de yaşanıyor, üstelik daha da göz alıcı seçeneklerle. Spor tasarımla özdeşlemiş kauçuk kayışlara ilaveten, timsah derisi ve hatta altın bilezik opsiyonlarını dahi değerlendirmek mümkün. Son seçeneği sıradan altın bileziklerle kıyaslamanız elbette bir hata olur çünkü Richard Mille’nin bu saat için sunduğu bileziğin bir benzerini ancak bir kuyumcu vitrininde bulabilirsiniz.

richard-mille-rm-037-automatic-10.jpg

Eğer Richard Mille RM 037 sizin için görsel ve teknik açıdan cazip bir seçenekse iyi bir haberimiz var; bu modelde egzotik malzemeler nispeten az kullanıldığından ve geleneksele yakın mekanizmasıyla oldukça hesaplı bir fiyat etiketine sahip. Hesaplı derken elbette diğer Richard Mille modellerine kıyasla.

richard-mille-rm-037-automatic-11.jpg
Benzer İncelemeler