alexa 1C45C.TTTR.0629.AR.JOK18 | The Joker | Arraw | RJ | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

RJ Arraw The Joker Limited Edition (Ref. 1C45C.TTTR.0629.AR.JOK18)

RJ, eski adıyla Romain Jerome, DC Comics’in efsane çizgi roman karakteri Batman için tasarladığı bir diğer limitli model olan Arraw The Joker ile mercek altında.

1c45c-tttr-0629-ar-jok18-rj-arraw-the-joker-limited-edition-1.jpg

Limitli ve özel modeller hala saat sektörünün en çok başvurduğu pazarlama stratejilerinin başında geliyor. Pek çok farklı segmentten markanın kullandığı bu durum, her sene tanıtılan yeni modellerle popülaritesini korumaya devam ediyor. Limitli veya özel saat kavramının neredeyse hiç kullanmayana markalar olduğu gibi ürün grubunu ağırlıklı olarak bu tip modeller üzerine yapılandıran markalara da rastlamak mümkün. Başarılı bir marka elçisinden ünlü bir futbol kulübüne kadar uzanan geniş tema yelpazesinde gerçekten çok özgün ve ilginç modeller de karşımıza çıkabiliyor. İnceleme köşemizin bugünkü konuğu olan RJ The Joker Limited Edition işte tam olarak böyle bir model.

1c45c-tttr-0629-ar-jok18-rj-arraw-the-joker-limited-edition-9.jpg

RJ (eski ismiyle Romain Jerome) özel saatler konusunda oldukça başarılı bir geçmişe sahip... Özellikle DNA konsepti altında topladığı modellerle kendine has bir hayran kitlesi yaratmayı başaran marka, bu mirası korumaya yeniden yapılanma sürecinde de devam ediyor.

1c45c-tttr-0629-ar-jok18-rj-arraw-the-joker-limited-edition-3.jpg

Markanın SIHH 2019 fuar standında görüntüleme şansı yakaladığımız RJ Arraw The Joker Limited Edition, DC Entertainment marka ortaklığı bünyesinde tasarlanan limitli edisyon modellerden biri. Sadece 100 adet ile sınırlı üretilen modelin teması ise, DC Comics’in efsane karakteri Batman’in can düşmanı olan Joker. Detaylara verilen önem ve işçilik konusunda ders kitaplarına konu olabilecek kadar başarılı tasarlanan modele gelin yakından bakalım.

1c45c-tttr-0629-ar-jok18-rj-arraw-the-joker-limited-edition-6.jpg

Modelin kasası 45mm çapında tasarlanmış. Ultra-hafif Grado 5 titanyum alaşımından üretilen kasanın ön yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip, çizilmelere dayanıklı safir kristal cam kullanılmış. Camı çevreleyen bezel, özel modelin ilham kaynağı Joker karakterine gönderme yapacak şekilde, dairesel motiflerle süslenmiş mat yüzey üzerine lazer tekniği ile işlenmiş Joker figürlerine ev sahipliği yapıyor. İşlemenin kalitesini fotoğrafla anlatabilmek pek kolay olmasa da gördüklerim arasında en iyisi olduğunu söyleyebilirim.

1c45c-tttr-0629-ar-jok18-rj-arraw-the-joker-limited-edition-5.jpg

Bezelde yer alan siyah parçalar ve yine Grado 5 titanyumdan yapılmış kilitli kurma kolunu çevreleyen o-ring kauçuktan imal edilmiş. Minyatür vidalar vasıtası ile kasaya sabitlenen arka kapakta üst düzey detay işçiliği ile göz dolduran Joker illüstrasyonuna yer verilmiş. Kasanın boynuz kısımları perfore şekilde tasarlanmış ve içleri siyah kompozit parçalarla doldurulmuş. Kompozit kısımda yer alan ve kolay kayış değiştirmek için kullanılan buton vazifesi gören parçanın Batman amblemi şeklinde tasarlanmış olması “tematik saat” konusunda markanın tecrübesi hakkında fikir vermiştir umarım.

1c45c-tttr-0629-ar-jok18-rj-arraw-the-joker-limited-edition-4.jpg

Son olarak, modelin 100 metre / 10 bar su basıncına dayanıklı olduğunu da ekleyelim.

Kadran tasarımının Joker temasına uyumlu durması için harcanan çabaya hayran olmamak elde değil. Rodyum kaplamalı ve satine yüzeyli saat markörlerine yeşil tonlu Super-LumiNova fosfor malzemesi eklenmiş. Markörlerden bazıları büyük rakam tarzı hazırlanırken bir kısmı da iskambil kâğıtlarındaki As sembolünden ilham alınarak tasarlanmış. Kadran zemini için seçilen renk, düzensiz yüzeyiyle alçıyı andıran beyaz tonu olmuş. “Joker kırmızısı” markörlerinin eşlik ettiği iç dakika skalası siyah renkte hazırlanmış. Merkezde yer alan saniye kolunun rengi ise Joker’le özdeşleşen mor seçilmiş. Ancak bununla yetinmeyen RJ, saniye kolunun alt ucuna bir de Joker figürü eklemiş. Görünen o ki bazı markalar, standart siyah kadranı yeşil yapmakla yetinmiyor limitli ve özel saatlerini tasarlarken...

1c45c-tttr-0629-ar-jok18-rj-arraw-the-joker-limited-edition-2.jpg

Modelin içerisinde markanın RJ2042 referansını taşıyan otomatik kronogaf mekanizması görev yapıyor. Bi-Compax kronografın yanında tarih fonksiyonuna da yer veren 57 taşlı mekanizma 28’800 alt/h (4 Hz) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 42 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor.

1c45c-tttr-0629-ar-jok18-rj-arraw-the-joker-limited-edition-7.jpg

RJ Arraw The Joker, modelin temasına uygun şekilde tasarlanmış iki adet kayış seçeneği ile geliyor. Kayışlardan biri siyah kauçuk, diğeri ise mor veya turuncu renk seçenekleri olan timsah derisi kayış olarak sunuluyor. Kolay kayış değiştirme sistemine uygun tasarlanan kayışlara, titanyum katlanır klips eşlik ediyor.

1c45c-tttr-0629-ar-jok18-rj-arraw-the-joker-limited-edition-8.jpg

Sadece 100 adet ile limitli üretilen model EUR 13’600 liste fiyatı ile satışa sunuluyor.
Benzer İncelemeler