alexa RM-011 | Felipe Massa Edition | FlyBack | Chronograph | Richard Mille | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Richard Mille RM-011 Felipe Massa FlyBack Chronograph

richard-mille-logo-son.png

Sektörle ilk tanışması 1974’te çalışmaya başladığı Finhor saat firmasında başlayan Fransız iş adamı Richard Mille 1999’da kendi adını vererek kurduğu markasıyla lüks saat kavramını tekrar tanımlayan yenilikler ve fiyat etiketleriyle kısa zamanda zirveye yerleşti.

_DSC7460i.jpg

Özellikle materyal konusunda paslanmaz çelik, altın, titanyum gibi genel malzemeler ile yetinmeyip Ar&Ge eforunun büyük bir bölümünü alternatif materyaller bulmaya haracayan Richard Mille’nin bu konuda çok başarılı olduğu aşikar.

Geçtiğimiz yıllarda popülaritesi hızla artan karbondan saatlerin camlarında görmeye alıştığımız safire kadar pek çok deneysel malzeme ile saat tasarlayan Richard Mille’in şüphesiz başarısının altındaki tek neden yeni ve farklı materyaller değil.

Komplikasyonlu saatler konusunda da zirveye oynayan Richard Mille geleneksel saatçiğin kilometre taşı sayılabilecek tourbillon gibi tasarımları da yeniden yorumlayarak başarısını inovatif materyallerle sınırlı tutmuyor.

Çıkarttığı her modeli yoğun ilgiyle karşılanan Richard Mille kurucusunun pazarlama konusundaki tecrübeleriyle yön verdiği ünlü isimlere atfedilen özel/limitli edisyon saatler ile hem yerini sağlamlaştırıyor hem de saat severlerin ilgisini sıcak tutuyor.

_DSC7464.jpg

İncelememize konu modelimiz markanın fanatikleri başta olmak üzere hemen hemen her saat meraklısının görünce hemen tanıyacağı RM-011 serisine ait.

Brezilyalı Formula 1 pilotu Felipe Massa adına hazırlanan özel bir versiyon olan saat tepeden tırnağa çarpıcı teknolojik yeniliklere sahip.

_DSC7460.jpg

Bunların birkaçından bahsetmekte fayda var diye düşünüyorum.

Richard Mille üretimi Flyback Kronograf kalibrede köprülerin dekorasyonu ıslak kumlama tekniği ile sağlanmış. Çelik parçalar için maksimum pürüssüzlük safir kumlama ile elde edilmiş.

Teknik olarak ayarlanabilir rotor geometrisi tasarımına sahip kalibre 6 farklı pozisyonda ayarlanmış.

_DSC7462.jpg _DSC7463.jpg

_DSC7468.jpg _DSC7471.jpg

Darbelere maruz kalması durumunda mümkün olan az şekilde etkilenmesi için rotor kalibrenin gövdesine Grade 5 titanyum vidalar kullanılarak sabitlenmiş.

Çift taraflı yansıma önleyici kaplamaya sahip safir cam iç bükey formda tasarlanmış. 1800 Vickers sertlik değerine sahip camın kalınlığı 1.2mm.

Karbondan üretilmiş kasanın artık eskisi kadar merak veya hayranlık uyandırmadığını düşünen saat severlere biraz da saatin yapım işçiliğinden detay verelim.

_DSC7476.jpg

RM-011’in bezelinin montaja hazır hale gelmesi için yapılan işlemler toplam 8 gün sürüyor. Kapağın üretimi ise 5 gün alıyor. Saatin üretimi için birbirinden farklı 202 adet işlem gerekiyor.

Belli bir fiyatın üzerindeki her ürün kullanıcı beklentisinin yukarıda olduğu bilinerek tasarlanır ve üretilir. Richard Mille RM-011 Felipe Massa için bu durum açıkçası arz ve talep dengesini tersine çevirmiş durumda.

Bırakın talep etmeyi ortalamanın üzerinde saat bilgisine sahip bir saat severin hayal etmekte bile zorlanacağı teknik ve materyal kombinasyonlarıyla sunulan Richard Mille’in neden lüks saat sektöründe zirvede olduğunu anlamak hiç de zor değil.

_DSC7478.jpg

Lafı fazla uzatmadan ( ve saatin fiyat etiketinden bahsedip hep beraber keyfimiz kaçmadan ) fotoğrafçımız Emre Şişman’ın objektifinden karelerle sizleri başbaşa bırakalım.

Bu saati inceleme fırsatını bize sağladığı için watchwithlove’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Benzer İncelemeler