alexa Excalibur Quatuor Cobalt MicroMelt | Spider Skeleton | Excalibur 36
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Roger Dubuis, 2017 Koleksiyonunda Yer Alacak 3 Yeni Modeli Saatseverlerin Beğenisine Sundu

rogerlogo.jpg

Horoloji dünyasının en önemli fuarlarından olan SIHH, bu sene16 Ocak’ta kapılarını açıyor. Yaklaşan organizasyonla birlikte 2017 yeniliklerini birer birer tanıtmaya başlayan firmalara son katılım Roger Dubuis’ten geldi. Karşınızda 2017 model Roger Dubuis Excalibur modelleri…

İlk modelimiz Excalibur Quatuor Cobalt MicroMelt ®. Birçok yeniliği içerisinde barındıran modelden bahsederken ilk olarak mekanizmadan başlamak lazım. Tam 590 adet parçanın bir araya gelerek oluşturduğu mekanizmada, 4 ayrı balans çarkı bulunuyor. Saatin dört ayrı köşesine yerleştirilen balanslar sayesinde RD101 kalibre saatte 115,200vph (4x4 Hz) ile çalışıyor. Mavi PVD kaplama zemin ve köprüler ile renklendirilen mekanizma, “Poinçon de Geneve” mührüne sahip. Elle kurmalı RD101 kalibre, 40 saatlik güç rezervi sunuyor.

RDDBEX0571_Front_1436310.jpg

Saatin en önemli bölümlerinden olan mekanizmadan gözlerimizi aldığımızda, bizleri 48mm çap ölçüsüne sahip Cobalt Chrome kasa bizleri karşılıyor. Excalibur Koleksiyonu, tırtıklı bezeli ve özgün lug yapısıyla, uzaktan baktığınızda bile Roger Dubuis olduğunu belli eden ikonik bir koleksiyon olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 50 metrelik su geçirmezlik değeri sunan Excalibur Quatuor Cobalt MicroMelt modelini suyla temas ettirmek isteyeceğinizi düşünmüyorum zira sadece 8 adetlik bir üretim limiti var.

RDDBEX0571_PR2_1436313.jpg

Saatin kadranından bahsetmek mekanizmasıyla bahsetmekle eş değer. O yüzden fazla detaya girmeden anlatacağım. Mavi, kobalt grisi ve kırmızı renklere yer verilen modelde, güç rezervi göstergesi saat 9 konumuna yerleştirilmiş.

RDDBEX0571_PR1_1436311.jpg

Saat ile birlikte gelen mavi timsah derisi kordona titanyumdan üretilmiş katlanır toka eşlik ediyor.

Excalibur koleksiyonundan ikinci saatimiz ise Spider Skeleton Automatic modeli. Bir önceki model gibi mavi-kırmızı ve siyah renklerini barındıran model, Spider ismini de bu renk paleti sayesinde almış. 45mm Titanyum-DLC kasaya sahip modelin bezelinde titanyum ve siyah kauçuk malzeme kullanılmış. Renkli kauçuk malzeme kullanımını saatin kırmızı ayar tepesinde de görüyoruz. 14.02mm kalınlığa sahip Spider Skeleton, 50 metre su geçirmezliğe sahip. Saat için belirlenen üretim adeti 88.

RDDBEX0576_PR2_1433769.jpg

Saatin kalbinde 167 parçadan oluşan RD820SQ kalibre yer alıyor. Otomatik kurgulu ve mikro rotorlu mekanizma 4Hz frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 60 saatlik güç rezervi sunuyor. “Poinçon de Geneve” mührüne sahip saat, iskelet formu vasıtasıyla keyifle izlenebiliyor.

RDDBEX0576_PR1_1433768.jpg

Saatin üzerinde siyah kauçuk ve mavi deriden üretilmiş bir kordon bulunuyor. Kordona kırmızı dikişler ve titanyumdan yapılmış katlanır toka eşlik ediyor. 

SIHH 2016’da Roger Dubuis cephesinde dikkatleri çeken detay, markanın kadın koleksiyonuna verdiği önem olmuştu. Geçtiğimiz sene kadınlar için Velvet koleksiyonunu ön plana çıkaran marka, bu sene Excalibur serisine ağırlık vermiş gibi gözüküyor.

Klasik Excalibur tarzında hazırlanan model, 36mm kasa çapına sahip. Titanyum-DLC kasaya, bezelde yer alan 48 adet (1.5 ct.) safir taş eşlik ediyor. 9.80mm kalınlığı ile zarif kadın bilekleri düşünülerek tasarlanan model, 50 metre su geçirmezlik değerine sahip.

RDDBEX0595_Front_1437109.jpg

Mavi renkte ve güneş ışını yüzey formunda tasarlanmış kadrana, rodyum kaplama ve baskı indeksler eşlik ediyor. Küçük saniye alt kadranı ve tarih göstergesi ise, saat 6 konumunda yer alıyor. 

RD830 otomatik kalibrenin hayat verdiği saat 48 saatlik güç rezervi sunuyor. Saatin mekanizma dekorasyonunda klasik “Cotes de Geneve” motifi kullanılmış. 

Mavi timsah derisi kordonuna DLC kaplama titanyum toka eşlik ediyor. Saatin toplam üretim adeti 28 olarak belirlenmiş. 

Benzer İncelemeler