alexa RDDBEX0508 | Skeleton | Carbon | Excalibur | Roger Dubuis | Yeni Model | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Roger Dubuis Excalibur Automatic Skeleton Carbon Ref. RDDBEX0508

rogerlogo.jpg

Son dönemin yıldızı parlayan markalarından Roger Dubuis, SIHH 2016 bünyesinde tanıttığı Excalibur Automatic Skeleton Carbon modeli ile sayfalarımıza konuk oldu.

Sektörün önde gelen butik markalarından Roger Dubuis, 2015 senesinde düzenlenen SIHH fuarı bünyesinde tanıttığı Excalibur Automatic Skeleton 42 modeli ile saatseverlerden büyük beğeni toplamayı başarmıştı. Fiyat olarak markanın diğer modellerine nazaran görece uygun rakamıyla da dikkatleri üzerine çeken model, 2016 SIHH bünyesinde tanıtılan karbon versiyonuyla aynı yoldan gitmeye devam ediyor.

Roger-Dubuis-Excalibur-Automatic-Skeleton-Carbon-3.jpg

Genel anlamda saat meraklılarından tam not alan serinin aslında marka özelinde farklı bir konumu var: Roger Dubuis, markanın bir nevi sembolü haline gelmiş “iskelet” konseptini, Tourbillon özelliği olmadan ilk defa bu model ile üretmiş ve bu kült tasarıma sahip olmak istemesine rağmen Tourbillon için talep edilen ekstra bütçeyi gözden çıkaramayan saatseverler için önemli bir avantajı hayata geçirmişti.  

Roger-Dubuis-Excalibur-Automatic-Skeleton-Carbon-8.jpg

Roger Dubuis Excalibur Automatic Skeleton Carbon, 2015 senesinde tanıtılan versiyon ile pek çok benzer noktaya sahip. Model isminden çıkartılan 42’nin yerine Carbon eklenmiş. Malzemenin hafifliğinden ötürü 18K masif altın versiyona göre oldukça konforlu bir kullanım vadeden modelin, markanın ürettiği ilk karbon saat olduğunu da hatırlatalım.

Roger-Dubuis-Excalibur-Automatic-Skeleton-Carbon-10.jpg

Saatin kasa çapı bir önceki versiyonda olduğu gibi yine 42mm. 12.14mm kalınlığıyla oldukça sportif bir duruş sergileyen modelin, siyah ağırlıklı renk paleti nedeniyle olduğundan bir klik daha küçük durması kuvvetle muhtemel. Sadece 30M su geçirmezlik değerinin ise -gerçek anlamda spor bir saat olmasa da- modelin genel karakterine göre son derece zayıf kaldığı bir gerçek.

Roger-Dubuis-Excalibur-Automatic-Skeleton-Carbon-9.jpg

İskelet konseptinin hakkını veren tasarımı nedeniyle saatin kadranı yok desek yeridir. Modelin sembol detaylarından üzerinde çentikler bulunan bezelin hemen iç kısmına yerleştirilmiş ince çerçeve, Roger Dubuis yazısının yanında saati okunabilir kılan indekslere de ev sahipliği yapıyor. DLC kaplamalı titanyum versiyondan farklı olarak eklenen kırmızı detaylar sayesinde daha da sportif bir görünüm sunan saatin, karbonun doğal dokusuyla birlikte oldukça göz alıcı bir duruşa sahip olduğu aşikâr.

Yeni modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Roger Dubuis Caliber RD820SQ mekanizma görev yapıyor. Roger Dubuis’in ilk defa 2005 senesinde tanıttığı Caliber RD820 üzerinden uyarlanan iskelet mekanizma, mikro rotoru ve başarılı şekilde karartılmış yapısıyla oldukça cool bir görüntü sergiliyor. 167 ayrı parçadan oluşan mekanizma, 28800vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda 60 saat güç rezervi sunuyor. Safir kristal cam kapak sayesinde zevkle izlenebilen mekanizmanın –markanın diğer ürünlerinde olduğu gibi- Geneva Seal sertifikasyonuna sahip olduğunu da ekleyelim.

Roger-Dubuis-Excalibur-Automatic-Skeleton-Carbon-4.jpg

Roger-Dubuis-Excalibur-Automatic-Skeleton-Carbon-5.jpg Roger-Dubuis-Excalibur-Automatic-Skeleton-Carbon-6.jpg

Roger Dubuis Excalibur Automatic Skeleton Carbon ( Ref. RDDBEX0508 ), modelin siyah ağırlıklı tasarımına uygun şekilde hazırlanmış siyah timsah derisi bir kayış ile sunuluyor. Kayışın ucunda ise markanın diğer modellerinden aşina olduğumuz katlanır klipsin, siyah DLC kaplamalı titanyum versiyonu görev yapıyor.

Yazımın başında saatin görece uygun fiyatından bahsetmiştim. 63.100 USD’lık ( ABD liste fiyatı ) etiketiyle Excalibur Automatic Skeleton ürün grubunun giriş seviye versiyonu olarak yerini alan modelin, özellikle son dönemlerde popülerliği hızla artan karbon malzemesini denemek ve Roger Dubuis Skeleton konseptinin DNA’sında yer alan detaylara -Tourbillon için istenen ekstra rakamı gözden çıkartmadan- sahip olmak isteyen saatseverler için oldukça başarılı bir model olduğunu düşünüyorum.

Benzer İncelemeler