alexa RDDBEX0765 | Roger Dubuis Yenilikler 2019 | Roger Dubuis | SIHH 2019 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Roger Dubuis Excalibur One-Off (Ref. RDDBEX0765)

Son dönemde Pirelli ve Lamborghini ile yaptığı iş birlikleriyle oldukça özel parçaları saat severlerin beğenisine sunan Roger Dubuis bu kez de başka bir model ile karşımızda. İlk defa üç farklı markanın iş birliği ile ortaya çıkan modelde Roger Dubuis, Pirelli ve Lamborghini imzası bulunuyor.

rddbex0765-roger-dubuis-excalibur-one-off-2.jpg

Tamamı otomotiv endüstrisinden ilham alınarak tasarlanan model, adeta otomotiv ve horolojinin limitlerini zorluyor. Yalnızca 1 adet üretilecek model 47mm karbon ve seramik malzemenin beraber kullanıldığı bir kasa içerisinde sunuluyor. Excalibur koleksiyonunun imza tasarımlarından testere şeklindeki bezel seramik olarak bu modelde de yer almış. Saatin üzerinde bir adet buton (saat 6 konumundaki ibreyi ayarlamak için) ve kurma kolu yer alıyor.

rddbex0765-roger-dubuis-excalibur-one-off-1.jpg

Yarı iskelet formunda tasarlanan kadranda mekanizma saate karbon ve seramik köprüler vasıtasıyla sabitlenmiş. Jumping Hour fonksiyonuna sahip RD106 mekanizmada saat, 12 konumundaki pencereden, dakika ise merkezdeki kol vasıtası ile okunuyor. Tek kollu tasarım sayesinde saatin kadranı otomobil kadranlarına gönderme yapıyor.

rddbex0765-roger-dubuis-excalibur-one-off-3.jpg

Modelin kadranına bakıldığında en çok dikkat çeken detay ise RD106 kalibresinin 90° double flying tourbillon fonksiyonu. Araçlardaki V-Shape pistonları andıran tasarım ile saat bambaşka bir boyut kazanmış. Kadranın saat 6 konumunda yer alan W – S harfleri ise farklı bir amaca hizmet ediyor. İbre W konumunda iken (winding) saat kuruluyor, S (set the time) konumunda iken ise saat ayarı yapılabiliyor.

rddbex0765-roger-dubuis-excalibur-one-off-4.jpg

Modelin kalbinde kalibre RD106 V-Shape Double Flying Tourbillon mekanizma görev yapıyor. 385 adet parçanın bir araya gelmesi ile oluşan mekanizma tam kurulumun ardından 60 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. Neredeyse tüm RD modellerinde görmeye alıştığımız Cenevre mührü bu mekanizmada da yer alıyor.

rddbex0765-roger-dubuis-excalibur-one-off-5.jpg rddbex0765-roger-dubuis-excalibur-one-off-6.jpg

Yazımın başında belirttiğim üzere Excalibur One-Off modeli Roger Dubuis x Pirelli ve Lamborghini markalarının iş birliği sonucu ortaya çıkmış bir model. Modelin kordonuna yakından baktığımızda Pirelli dokunuşlarını görebiliyoruz.
Benzer İncelemeler