alexa Rolex | Bucherer'i Satın Aldı
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Rolex, Bucherer'i Satın Aldı

Saat endüstrisinin kült isimlerinden Rolex, dünyanın en büyük lüks saat perakendecilerinden Bucherer’i satın aldığını duyurdu.

Şaşırtıcı bir hareketle Rolex, dünya çapında en büyük Rolex saat satıcısı olan İsviçreli saat perakendecisi Bucherer'i satın aldığını duyurdu. Kendi perakende ağına sahip olmadığı için lüks saat markaları arasında uzun zamandır farklı bir konumda bulunan Rolex, Çin ve Hong Kong dışında dünyanın en büyük lüks saat perakendecisini bünyesine kattı.

rolex-acquires-bucherer-1.jpg

Genel merkezi Lucerne'de olmasına rağmen Bucherer, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 100 satış noktasıyla küresel bir perkande devi olarak biliniyor. 1924'ten bu yana bir Rolex perakendecisi olan Bucherer, neredeyse üçte ikisi Rolex ve Tudor saatlerinin satışlarından gelen, yıllık yaklaşık 2 milyar CHF satışla sektörün duayenleri arasında yer alıyor. Rolex’in en büyük perakende ortağı olan Bucherer, Rolex'in tahmini 10 milyar CHF cirosunun neredeyse %10'unu oluşturuyor. Bucherer'in dünyada Rolex Sertifikalı İkinci El programına katılan ilk perakendeci olması da dikkatlerden kaçmıyor.

rolex-acquires-bucherer-2.jpg

1888 yılında kurulan Bucherer, o tarihten bu yana kurucu ailesinin elinde olup, şirket şu anda kurucusu Carl F. Bucherer'in torunu Jorg G. Bucherer tarafından yönetiliyor. Artık neredeyse 90 yaşında olan Bay Bucherer bir saat endüstrisinde bir efsane olarak gösteriliyor. Hatta, devralma duyurusunda "[O], Rolex'in kurucusu Hans Wilsdorf'u tanıyan ve onunla çalışan, hâlâ faaliyette olan son kişidir." ifadesi de yer alıyor.

rolex-acquires-bucherer-3.jpg

Sağlık sorunları ile mücadele eden Bay Bucherer’in çocuğu da bulunmuyor. Onun ölümünden sonra servetinin ve işinin öncelikle memleketi Lucerne'e fayda sağlamak amacıyla hayır kurumlarına bağışlanacağı sektörde uzun zamandır konuşuluyor olsa da, Bucherer’in Rolex bünyesine dahil olması, üç nesillik bir işletme için hem güçlü bir perakande ağı hem de vakfın kendisi için büyük bir kazanç anlamına geliyor.

Benzer İncelemeler