alexa Ref 50519 | Ref 50525 | Rolex | Cellini | Date | Dual Time | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Rolex Cellini Dual Time & Date

Rolex_logo-svg.png

Rolex’in klasik koleksiyonu olarak bilinen Cellini, Baselworld 2014 bünyesinde tanıtılan tamamen yenilenmiş yüzünün ardından, yeni seriye eklenen iki farklı kadran renginde hazırlanmış modelleri ile sayfalarımıza konuk oldu.

rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525-12-.jpg

Rolex’in gerçek manada klasik çizgiler taşıyan koleksiyonu olarak tanınan Cellini, Baselworld 2014 esnasında tanıtılan yeni yüzüyle saatseverlerin beğenisini kazanmış, hatta otoriteler tarafından son yılların en başarılı "dress watch" tarzı Rolex modeli olarak tanımlanmıştı. Markanın diğer model ailelerinin gölgesinde geçen uzun yılların ardından yepyeni bir sayfa açan Cellini Koleksiyonu’na gelin, seriye yeni eklenen iki muhteşem model ile yakından bakalım...

rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525-9-.jpg

2014 yılına kadar Rolex kataloglarının belki de en az çevrilen sayfalarında yer alan Cellini Koleksiyonu, Prince olarak bilinen ve dikdörtgen formundaki kasasının yanı sıra markanın tek şeffaf arka kapaklı saati olarak tanınan modelden ibaretti. Markanın diğer model gruplarının yanında hem görsel hem de teknik açıdan beklentileri karşılamakta zorlanan modelin, özellikle klasik elbise saati tarzı saatlerden hoşlanan kullanıcılar dışında pek de meraklısı yoktu.

rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525-15-.jpg rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525-13-.jpg

Baselworld 2014 bünyesinde tanıtılan yeni Cellini koleksiyonu ise tabiri caiz ise model ailesinin kaderini değiştirdi. 39mm gibi modern bir kasa çapında tasarlanan yeni seri, tamamen yenilenen kadran ve ibre tasarımının yanı sıra Rolex için sıra dışı kabul edilebilecek teknik özellikleri de beraberinde getirdi.

rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525-11-.jpg rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525-10-.jpg                                       Baselworld 2014’te tanıtılan Rolex Cellini Modelleri                        

2016 Rolex Cellini Dual Time Brown Dial / Everose Gold ref. 50525

Yenilenen Rolex Cellini koleksiyonunda üç farklı model yer alıyordu. Sadece zamanı gösteren bir model ile başlayan yeni seri, zaman ve tarih fonksiyonu bulunan diğer modelin yanı sıra bir de ikinci bir zaman dilimini de gösterebilen Dual Time versiyonundan oluşuyordu. Model ailesinin geçmiş koleksiyonları ile kıyaslandığından oldukça iddialı bir güncelleme olarak karşımıza çıkan Dual Time fonksiyonunun diğer bir ilginç yanı ise, markanın komplikasyon olarak GMT Master II modelinde yer alan sistemden farklı bir tasarım kullanmış olmasıydı. Uygulanan önemli yeniliklere rağmen klasik karakterinden ödün vermeyen yeni Cellini koleksiyonu 18K beyaz ve Everose (pembe) altın kasa seçeneklerinde ve sadece siyah veya beyaz kadran alternatifleriyle satışa sunulmuştu. Baselworld 2016 bünyesinde koleksiyona dâhil edilen çikolata ve mavi kadran alternatifleri ise tam anlamıyla yenilenen seriye renk getirdi.

rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525-5-.jpg

İncelememize konu modellerden ilki, serinin bayrak gemisi versiyonu olarak kabul edilen Dual Time modeli. 39mm çapında ve 18K Everose altından imal edilmiş kasaya sahip versiyonun kadranı ise koleksiyona yeni dâhil olan çikolata tonunda tasarlanmış. Özellikle Everose’un hafif bakır rengini andıran koyu tonuyla mükemmel bir uyum sağlayan çikolata kadran, saatin koldaki fark edilirliliğini de direkt etkiliyor. Kadranın Guilloche tarzında hazırlanan yüzeyi, klasikleşmiş “Rayon flammé de la gloire” deseninin de etkisiyle dengeli bir hareketlilik kazanmış. Kadranda yer alan indeksler ve ibreler da konsepte uygun olarak Everose altından hazırlanmış.

rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525-8-.jpg

Saatin kadran dizilimi ve fonksiyonları 2014’te tanıtılan haliyle tamamen aynı platformu paylaşıyor. Alıştığımız GMT Master II modelinden farklı olarak ayrı bir alt kadran şeklinde hazırlanan ikinci zaman dilimi fonksiyonu, kolay okunabilirliği ve modelin zarif tasarımına uygun gösterim şekliyle son derece şık ve işlevsel duruyor. Saatin yegâne ayar tepesi tarafından ayarlanan ikinci zaman dilimi göstergesinde akrep bir saatlik aralıklarla hareket ediyor. Saat 6 noktasında yer alan alt kadranın içine yerleştirilen minyatür pencere vasıtasıyla da gece/gündüz durumu izlenebiliyor.

rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525-17-.jpg

Saatin kalbinde markanın kendi tasarımı olan Caliber Ref. 3180 görev yapıyor. 28800vph hızında çalışan otomatik kurgulu mekanizma tam kurulumda 48 saate kadar güç rezervi sunuyor. Markanın son dönemde ürettiği tüm modellerde olduğu gibi bu mekanizma da 5 senelik garanti süresi ile sunuluyor.

rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525-18-.jpg

Yeni modelin üzerinde timsah derisi kahverengi bir kayış ve kasa ile uyumlu şekilde Everose altından üretilmiş toka yer alıyor.

 

Rolex Cellini Date Blue Dial / White Gold ref. 50519

İncelememize konu diğer Cellini modelimiz ise, koleksiyonun Cellini Date olarak bilinen modelinin yine seriye yeni katılan mavi kadranlı versiyonu... 18K beyaz altından üretilmiş 39mm çapında kasa ve mavi kadran konfigürasyonuyla sunulan model, hem klasik hem de modern bir duruş sergiliyor. Konu Rolex olduğunda mavi kadranların yeri ayrı... Özellikle hafızalara kazınan sarı Rolesor (Rolex dilindeki karşlığıyla paslanmaz çelik/18K sarı altın) Submariner modeliyle kendine has bir hayran kitlesine kavuşan mavi kadranın, 18K beyaz altında da son derece başarılı durduğu aşikâr... Kadranın yüzeyinde, çikolata modelde olduğu gibi yine Gullioche desenine yer verilmiş. Kasaya uygun şekilde 18K beyaz altın indeks ve ibrelerin eşlik ettiği kadranın ışığın açısına göre renk değiştiren hali, modelin klasik ağırlıklı tasarımına renk katmayı başarıyor.

rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525-6-.jpg

Teknik anlamda önceki versiyonlarla aynı altyapıda hazırlanan modelin saat dışındaki yegâne özelliği olan tarih fonksiyonu ise alışılmış pencere şeklinde değil ayrı bir alt kadranda ve bir ibre vasıtası ile gösterilmiş. Özellikle dress tarzı modellere ayrı bir hava katan bu detayın Cellini Date modelinde de son derece şık durduğunu görmek mümkün.

rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525.jpg

Saatin içerisinde Caliber Ref.3165 kullanılmış. 28800vph hızında çalışan otomatik kurgulu mekanizma tam kurulumda 48 saate kadar güç rezervi sunuyor.

rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525-3-.jpg

Kadran rengine uyumlu şekilde mavi tonlarında hazırlanmış timsah derisi kayış ile sunulan modelde 18K beyaz altından üretilmiş toka yer alıyor.

rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525-7-.jpg

rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525-20-.jpg rolex-cellini-date-dual-time-ref50519-ref50525-14-.jpg

Yazımın başında da belirttiğim gibi Cellini ailesi uzun süren sessizliğini son derece önemli güncellemeler içeren yepyeni modeller ile bozmayı başarmış görünüyor. Dress Watch gibi yeniliğe pek de açık olmayan ve markalara tasarım konusunda çok alternatif sunmayan bir konsept dâhilinde bile bu derece yenilikçi ve estetik modellerle saatseverlerin karşısına çıkan Rolex ise kesinlikle övgüyü hak ediyor.

Bize yeni Rolex Cellini koleksiyonunu inceleme fırsatını sağlayan Rhodium Ailesi’ne buradan tekrar teşekkür ediyoruz. 

Benzer İncelemeler