alexa 50535 | Cellini | Rolex | Moon Phase | Rolex Novelties
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Rolex Cellini Moonphase 50535

rolex-logo.jpg

Sea-Dweller model ailesinin 50. Yılı anısına tasarlanan yeni modelin yanında Oysterflex kauçuk bilezikli masif altın Daytona modelleriyle de dikkatleri üzerine toplayan Rolex’in bir diğer Baselworld 2017 yeniliği de Cellini koleksiyonundan geldi.

Hemen hemen her Baselworld fuarında olduğu gibi, bu sene de Rolex en merakla beklenen markalar arasındaydı. İlk defa 1967 yılında tanıtılan Sea-Dweller model ailesinin 50. Yılı anısına tasarlanan özel model ile büyük ilgi çeken marka, koleksiyona yeni katılan Oysterflex kauçuk bilezik güncellemeli masif altın Daytona modelleri ile de beğeni topladı. Rolex model ailesine katıldığından bu yana sadece masif altın olarak satışa sunulan Sky-Dweller koleksiyonuna dâhil olan 18K altın/paslanmaz çelik modeller ise zıt kutuplardan gelen yorumlarla kendinden oldukça bahsettirmeyi başardı.

Rolex cephesindeki bir diğer yenilik ise, markanın son zamanlarda daha önce belki de hiç olmadığı kadar ilgilendiği Cellini koleksiyonundan geldi. Üç kollu ve ikinci zaman dilimi göstergeli versiyonlarla yenilenen yüzünü gösteren Cellini koleksiyonu ay fazı indikatörlü yeni modeli ile boy gösterdi.

rolex-cellini-moonphase-ref-50535-1-.jpg

Geleneksel saatçiliğin görsel anlamda en beğenilen komplikasyonlarından olan ay fazı özelliği, yaklaşık 70 yıldır Rolex kataloglarında yer almıyordu. Markanın 1950li yıllarda ürettiği Ref. 6062 ve 8171 modellerinde yer verdiği bu özellik, 2014 yılında yenilenen yüzüyle saatseverlerden tam not alan Cellini koleksiyonunda bir kez daha kendine yer bulmayı başardı. 

rolex-cellini-moonphase-ref-50535-4-.jpg

Yeni modelin kasası tipik Oyster formunda tasarlanmış. Rolex terminolojisinde pembe altının karşılığı olan 18K Everose malzemeden üretilen kasanın çapı 39mm. Tamamı parlak yüzey formuna sahip kasanın ön yüzünde çizilmeye dayanıklı safir kristal cam yer alıyor. Date Just ve Day-Date modellerinden aşina olduğumuz Rolex klasiklerinden tırtıklı bezel, yeni Cellini Moonphase modelinde de göze çarpıyor. Tırtık desenini Cellini koleksiyonun geleneksel f çizgilerine göre biraz daha zarif şekilde yeniden tasarlayan Rolex, aynı deseni hafif bombeli masif altın arka kapakta da kullanmış. Çok büyük bir saat olmamasına rağmen açık renk kadranın ve ince bezelin etkisiyle olduğundan daha iri duran model, masif altın kasasının da etkisiyle kolda oldukça etkileyici bir duruş sunuyor.

rolex-cellini-moonphase-ref-50535-3-.jpg

Cellini Moonphase’in kadranı beyaz renkte parlak lake yüzey formunda tasarlanmış. Beyaz zemin üzerine kusursuz şekilde işlenmiş siyah baskı, kadranın okunabilirliğini olumlu etkilemiş. Altından yapılmış aplik saat markörleri ve kolların eşlik ettiği kadranın dizilimi de sade ancak işlevsel şekilde tasarlanmış.  Kadranın dış kısmında yer alan tarih skalasına kadar uzanan tarih gösterge kolunun ucu hilal şeklinde hazırlanmış. Tarih işaret kolu için, ay fazı diski ile uyumlu mavi renk tercih edilmiş.

rolex-cellini-moonphase-ref-50535-5-.jpg

Modele ismini veren ay fazı özelliğine ait gösterge ise, saat 6 noktasında yer alıyor. Ay fazı diski ısıl işlemle hazırlanmış emaye malzemeden üretilmiş. Aslında Rolex gibi teknolojik yenilikleri benimsemek konusunda sektör lideri bir marka için biraz “geleneksel” bir tercih olmuş zira doğası gereği emaye kadranlar için 100% kusursuz demek zor, ancak modelin genel tasarımı ile mükemmel uyumlu bir tercih olduğu da aşikâr.  Disk üzerinde yer alan ay ve yıldız figürleri mavi zeminle uyumlu şekilde gümüş tonlarında tasarlanmış.

rolex-cellini-moonphase-ref-50535-7.jpg

Saat 8 pozisyonunda yer alan ve kasaya gömülü şekilde yer alan buton vasıtasıyla ayarlanan ay fazı göstergesi 122 yıl boyunca sadece bir günlük sapmayla çalışabilecek şekilde tasarlanmış.

rolex-cellini-moonphase-ref-50535-2-.jpg

Yeni modelin içerisinde Caliber Ref. 3195 mekanizma yer alıyor. Tam kurulumda 48 saate varan güç rezervi sunan otomatik mekanizma, 28800vph hızında çalışıyor ve markanın standart haline gelen Parachrom zemberek güncellemesini taşıyor.

Timsah derisi kayış ve Everose altından üretilmiş katlanır toka ile gelen Rolex Cellini Moonphase, 25.500,00 CHF fiyatla satışa sunuluyor.

rolex-cellini-moonphase-ref-50535-6-.jpg

Benzer İncelemeler