alexa Ref.116509 | Cosmograph | Daytona | Rolex | Blue Dial | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Rolex Cosmograph Daytona Ref.116509 Blue Dial

Rolex_logo-svg.png

Saat tarihinin en önemli kronograf modellerinden biri olarak kabul edilen Rolex Daytona, Baselworld 2016 fuarı bünyesinde tanıtılan mavi kadranlı 18K beyaz altın versiyonu ROLEX Daytona Ref.116509 Blue Dial ile sayfalarımıza konuk oldu.

rolex-oyster-perpetual-cosmograph-daytona-116509-1-.jpg

İncelemeye başlamadan önce, Rolex Daytona model ailesinin yine Baselworld 2016 bünyesinde tanıtılan ve son dönemlerin en çok ses getiren Rolex yeniliklerinden kabul edilen seramik bezeli paslanmaz çelik versiyon Ref. 116500LN ile ilgili detaylı incelememize de bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca Rolex Daytona’nın tarihçesi ile ilgili makalemize de buradan ulaşabilirsiniz.

İlk tanıtıldığı 1963 yılından bu yana sadece Rolex’in değil, tüm saat camiasının hakkında en çok söz edilen spor modellerinden biri olan Daytona, 2016 senesinde önemli yeniliklere sahne oldu. Baselworld 2016 fuarı bünyesinde saatseverlerin beğenisine sunulan yeni Daytona modelleri içerisinde en çok dikkat çeken versiyon, seramik bezel güncellemesiyle koleksiyona yepyeni bir soluk getiren 116520LN olsa da, model ailesine yeni katılan mavi kadranlı Ref.116509 da kendinden söz ettirmeyi başardı.

Kronograf alt kadranları içerisine yerleştirilen kırmızı çemberler sayesinde oldukça sportif bir görüntü veren model, yine sadece masif altın versiyonlara özgü bezel tasarımını da muhafaza ediyor.

rolex-oyster-perpetual-cosmograph-daytona-116509-3-.jpg rolex-oyster-perpetual-cosmograph-daytona-116509-6-.jpg

Saatin “yenilik” kısmında yer alan en önemli özelliği, Rolex ailesi içerisinde farklı modellerde de rastladığımız mavi kadranı. Sarı Rolesor ve 18K Sarı Altın Submariner modelleriyle hafızalara kazınan kobalt mavi tonundan bir klik daha koyu olan yeni kadranın, 18K beyaz altın kasa ve bilezik ile olan uyumu fevkalade. Yachtmaster Ref. 116622 modelinde de son derece başarılı bulduğum bu mavi rengin, paslanmaz çeliğe nazaran bir nebze daha koyu olan 18K beyaz altın tonu ile müthiş uyumlu durduğunu söyleyebilirim. Kronograf alt kadranları içerisine yerleştirilen kırmızı çemberler sayesinde oldukça sportif bir görüntü veren model, yine sadece masif altın versiyonlara özgü bezel tasarımını da muhafaza ediyor.

rolex-oyster-perpetual-cosmograph-daytona-116509-8-.jpg rolex-oyster-perpetual-cosmograph-daytona-116509-2-.jpg

Orta kısmı parlak şekilde tasarlanmış Oyster bilezik ile sunulan Rolex Daytona Ref.116509, markanın tüm modellerinde olduğu gibi 5 senelik garanti ile birlikte geliyor.

rolex-oyster-perpetual-cosmograph-daytona-116509-4-.jpg

Modelin teknik özellikleri genel anlamda güncel Daytona model ailesi ile aynı olduğundan fazla detaya girmeye gerek duymuyorum… Eğer “beyaz altın” konsepti hoşunuza gidiyorsa ve Rolex Daytona’ya güneş ışığı desenli mavi bir kadran ile sahip olma fikri size cazip geliyorsa, en yakın Rolex satış noktasına uğramanızı tavsiye ediyorum zira beklentilerinizin fazlasıyla karşılanacağından hiç şüphem yok…

Rhodium Ailesi’ne her zamanki destek ve yardımları için çok teşekkür ederiz.

rolex-oyster-perpetual-cosmograph-daytona-116509-11-.jpg

Benzer İncelemeler