alexa 228235 | Day-Date | Chocolate Dial | Rolex | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Rolex Day-Date 40 Ref. 228235 Chocolate Dial

Rolex’in bayrak gemisi Day-Date, 40mm kasa çapıyla zamansız tasarımı en iyi haliyle modern zamanlarla buluşturan göz alıcı modeli Day-Date 40 Ref. 228235 Chocolate Dial ile mercek altında.

228235-rolex-day-date-40-chocolate-dial-1.jpg

Sanırım saatlere meraklı olup da Rolex Day-Date modelini bilmeyen yoktur. ABD başkanı Lyndon B. Johnson’ın bileğinde ünlenen ve “President” (başkan) lakabını taşıyan Day-Date, 1956 yılından bu yana Rolex’in bayrak gemisi olarak hayatına devam ediyor.

Pek çok Rolex modelinde olduğu gibi, orijinal tasarımdan uzaklaşmadan güncellenen Day-Date, yeni milenyum getirdiği manasız “Oversized Watch” (iri saat) trendine kayıtsız kalamıyor ve 2008 senesinde (küçük kardeşi Date-Just ile birlikte), 41mm çapında tasarlanmış yeni bir model ailesiyle genişliyor. Hem kasa kalınlığı hem de son derece orantısız ölçeklendirilmiş Fluted (tırtıklı) bezeli ile berbat bir seri olan Day-Date II ile yaptığı hatanın farkına varan marka, 2015 Baselworld fuarında yeni Day-Date 40 ile boy gösteriyor. Day-Date 40, hormonlu kuzeni Day-Date II’den 1mm daha geniş olmasına rağmen, ince kasası, yeniden tasarlanmış Fluted bezeli ve şık bileziği ile Day-Date II rezaletini bizlere unuttururken, 36mm’yi fazla zarif bulan saatseverlerin karşısına mükemmel bir alternatif olarak çıkıyor.

228235-rolex-day-date-40-chocolate-dial-7.jpg

Bu kısa, sübjektif ama haklı girişin ardından, inceleme köşemize konuk olan modelimize doğru devam ediyoruz: Rolex Day-Date 40 Ref. 228235 Chocolate Dial.

Yazılarımı okuyan ve ara ara sosyal medya hesabımda paylaştığım saatlerimi bilen takipçilerimiz hatırlayacaktır; ben Day-Date için olabilecek en uygun ölçünün 36mm olduğunu, modeli en iyi temsil eden materyalin ise klasik, 18K Sarı Altın olduğunu düşünürüm. Ancak bilindiği üzere Rolex Day-Date model ailesi 18K Everose (Rolex’in pembe altın malzemesine verdiği isim), 18K Beyaz Altın ve Platin gibi malzeme seçenekleri ile de üretiliyor. Paslanmaz Çelik bir Day-Date ise yok! Umarım hiçbir zaman da olmaz zira Day-Date gibi özel bir model üzerinden paslanmaz çelik saplantılı Purist kaprisi çekmek hiç hoş olmazdı.

228235-rolex-day-date-40-chocolate-dial-4.jpg

İnceleme için seçtiğim model, markanın kendi haddehanesinde ürettiği 18K pembe altın alaşımı olan Everose malzemeden üretiliyor. Everose, piyasada gördüğünüz pembe altın alaşımlarından kendini fazlasıyla belli eden bakır tonu ile ayrılıyor.

Lüks sektörünün hemen her alanında klasik sarı altın, diğer tüm tonlardan daha fazla rağbet görüyor. Eh, 4.5 Milyar Yıl gibi bir süredir bu dünyada varlığını devam ettiren bir renkten bahsediyoruz ne de olsa. Ancak özellikle son 15 yıldır saat sektöründe pembe altının da hızla popülerleştiği bir gerçek. Birçok marka koleksiyonlarında bu metale yer veren modeller sunuyor. Kadın kullanıcılar tarafından daha çabuk benimsenen bu pembemsi ton, erkek saatleri arasında da yavaş ancak emin adımlarla yerini sağlamlaştırıyor.

Beyaz altın ve platin ise, paslanmaz çeliğe olan yakınlığıyla daha mütevazı ve göze batmayan bir imaj çiziyor. Gerçi Rolex özellikle platin modeller için özel kadran tonları uygulayarak saatleri paslanmaz çelik versiyonlardan ayırsa da, markaya hakim olmayan saatseverler dahil birçok insan aradaki farkı anlamıyor.

Şimdi gelelim Day-Date 40’ı mükemmele yaklaştıran tasarım detaylarına. Model 40mm çapa 47.4mm boynuz aralığına sahip bir kasa ile geliyor. 12mm kalınlığıyla altın-oran kavramına bir hayli yaklaşan kasa, yenilenmiş End-Link (bileziğin kasaya bağlandığı parça) tasarımı ile bilekte fevkalade konforlu bir kullanım da sunuyor. Kasayla olan entegrasyonu özellikle Day-Date II modeline göre çok daha rafine bir mühendislikle yapılan bilezik, 18K masif altının ağırlığını kusursuz bir şekilde dengeliyor.

228235-rolex-day-date-40-chocolate-dial-5.jpg

Tabi Day-Date 40’ın en can alıcı özelliklerinden biri de modele özel olarak yeniden tasarlanan Fluted bezeli olarak karşımıza çıkıyor. Day-Date II modelinde tırtıkları büyütüp tırtık sayısını azaltarak adeta berbat edilen bezel, Day-Date 40’ta tekrar eski gösterişli günlerine geri dönüyor.

Ön yüzünde tarih büyüteçli safir kristal camın görev yaptığı kasanın arka yüzünde ise, birçok Rolex modelinden aşina olduğumuz, düz kapak görev yapıyor. Sportif ancak bir o kadar da zarif kasa, çift nokta kabartmalı kurma kolundan da anlaşılacağı şekilde, 100 metreye kadar su geçirmiyor. Yani Rolex Day-Date 40 ile ortalama su direnci gerektiren pek çok aktiviteyi gönül rahatlığı ile yapabiliyorsunuz.

228235-rolex-day-date-40-chocolate-dial-2.jpg

Gelelim kadran kısmına. Şık model, Everose altın tonunu başarıyla tamamlayan, kahverengi bir kadran ile geliyor. Markanın gayri-resmi terminolojisine “Çikolata” lakabıyla giren kadran tonu, pötikare desenli zeminiyle sade ancak monotonluktan uzak bir görüntü sunuyor. Aplik indekslerin ve baton kolların eşlik ettiği kadranın saat 12 hizasında gün, saat 3 hizasında ise tarih göstergeleri yer alıyor. Burada editörün yorumu olarak eklemek istediğim bir husus var; özellikle vintage modellerde gün ve tarih diskleri, kadran rengine uyumlu bir tonla hazırlanırdı. Yani şampanya rengi bir kadran varsa, tarih diski de bu tona uyumlu bir renkte konulurdu. Ancak güncel modellerde bu durum yerini bembeyaz zeminli disklere bırakmış durumda. Okunabilirliğe etkisi büyük, tamam, ama işin şıklık kısmı biraz ikinci planda mı kalıyor acaba?

228235-rolex-day-date-40-chocolate-dial-3.jpg

Rolex Day-Date 40 model ailesi gücünü, Caliber 3255 mekanizmadan alıyor. Saat 0:00’da hızlı değişen gün ve tarih çarkı özelliği ile donatılmış yeni nesil otomatik mekanizma, tam kurulumda 70 saat güç rezerv süresi sunuyor. C.O.S.C sertifikalı mekanizma üstün zaman tutma hassasiyeti ve süper-sessiz rotoruyla göz dolduruyor.

Tabi söz konusu saat bir Day-Date olunca, President bilezikten bahsetmemek düşünülemez bile. İkonik tasarımıyla ismi Rolex Day-Date ile beraber anılan bilezik, boynuz boşluğunun içerisinde yer alan eklenti parçasıyla hem mükemmel entegrasyon hem de üstün bilek konforu sunuyor. 21mm boynuz açıklığı ile 40mm’lik kasayı görsel manada da başarıyla tamamlayan bilezik zarafet ve konforun üstün bir birleşimi olarak bütün övgüleri hak ediyor.

228235-rolex-day-date-40-chocolate-dial-6.jpg

Zamanın değişen dinamikleri ne olursa olsun, Day-Date Rolex’in en önemli ürün gruplarından biri olmaya devam ediyor. Klasik temasını modern zamanlara, bu sefer olması gerektiği gibi, taşıyan 40mm kasası ve göz alıcı Everose tonuyla görenleri kendine hayran bırakan Rolex Day-Date 40 Ref. 228235 Chocolate Dial, zamanı göstermenin en prestijli halini sunmaya devam ediyor.

Benzer İncelemeler