alexa 228239 | 228235 | Day-Date | 60th Anniversary Edition | Green Dial | Rolex | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Rolex Day-Date 60th Anniversary Edition Green Dial

rolex-logo.jpg

Rolex’in amiral gemisi Day Date, modelin 60. Yılı anısına hazırlanmış yeşil kadranlı versiyonlarıyla inceleme köşemize konuk oldu.

Tanıtımı yapıldığı günden bu yana, Rolex’in en önemli model ailelerinden biri kabul edilen Day Date, bu sene 60. Yılını kutluyor. Aralarında ABD başkanlarının yer aldığı pek çok önemli devlet adamının da ortak tercihi olan Day Date, bu özelliği sebebiyle “ President’s Watch – Başkan Saati “ olarak da anılıyor.

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-1-.JPG

Geçen 60 yıl boyunca, Rolex koleksiyonunda yer alan diğer modellerde olduğu gibi orijinal tasarımına olabildiğince sadık kalınarak hazırlamış pek çok farklı güncelleme geçiren Day Date, en son geçtiğimiz yıl tanıtılan 40mm’lik çapa sahip yeni versiyonuyla yılın en önemli yeniliklerinden biri olmuştu. Bugünkü incelememize konu saatler ise, modelin 60. Yılı anısına üretilen yeşil kadranlı versiyonlar.

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-2-.JPG

Söz konusu iki versiyon da modelin 60. Yılı anısına tasarlanmış ancak, markanın sadık takipçilerinin de gayet iyi bildiği üzere Rolex’in “ özel veya limitli versiyon ” modeli yok... En azından bir AP veya Hublot’da olduğu şekliyle yok... Yani modelin üzerinde 60. Yıl mevzusuna gönderme yapan herhangi bir detay bulunmadığı gibi belli bir rakam ile sınırlanmış üretim adedi de söz konusu değil. Açıkçası bu durumdan kendi adıma herhangi bir rahatsızlık duymadım. Hatta memnun olduğumu bile söyleyebilirim zira özel ve limitli versiyon kavramının özellikle son 10 yılda oldukça yıpratıldığını düşünüyorum.

Gelelim saatlere... İncelemeye konu modellerin birbirinden ayrıldığı nokta çok basit: Ref. 228235 modelimiz 18K pembe altın ( Rolex terminolojisindeki ismiyle Everose ) kasa ve bileziğe sahipken, Ref. 228239 modelimiz aynı bölümlerde 18K beyaz altın kullanıyor. Bu arada kadran üzerinde yer alan detayların da kasa/bilezik materyaline uygun şekilde tasarlandığını hatırlatalım.

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-5-.JPG

40mm kasa çapına sahip olan Day Date’in geçtiğimiz yıl içerisinde saatseverlerin beğenisine sunulduğundan bahsetmiştim. Bu bağlamda, 60. Yıl modelleri için aslında ilk tanıtılan modelin farklı görsel özellikler taşıyan yeni varyasyonları demek mümkün.

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-4-.JPG

Rolex’in en belirgin özelliklerinden bir tanesi, model ailelerinde yapılan değişikliklerin ürünün orijinal tasarım detaylarından fazla uzaklaşmadan uygulanıyor olması diyebiliriz. Day Date 40mm modeli de bu duruma örnek teşkil edecek güncellemelere sahip. Markaya aşina olmayan kişilerin fark etmekte zorluk çekeceği detaylar arasında modelin sembolleşmiş unsurlarından tırtıklı bezel, President olarak bilinen bilezik ve son olarak da yenilenen kasa yer alıyor.

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-7-.JPG

Bu özelliklere geçmeden önce kadran renginden bahsetmek istiyorum. Bilindiği üzere yeşil markanın bir nevi official rengi olarak geçiyor. Day Date ürün grubunun 60. Yıl modellerinde de bu renk tonuna yer veren marka, hem beyaz hem de pembe altın ile mükemmel bir uyum yakalamış. Kadrana eşlik eden tüm detaylar kasa materyali ile uyumlu olarak pembe veya beyaz altından üretilmiş. Romen rakamı indeksler ve ibrelerin yeşil kadran ile yarattığı kontrast çok başarılı. Yeri gelmişken Romen rakamı indekslerden biraz bahsedelim...  60. Yıl modellerinde de Day Date 40 model ailesi için özel olarak tasarlanmış fonta yer verilmiş. Geçmiş tasarımlardan farklı olarak, bu yeni modelde yer verilen rakamlarda elmas kesim tabir edebileceğimiz keskin çizgiler göze çarpıyor. Bir büyüteç yardımıyla incelendiğinde minyatür bir heykel hassasiyetinde detaylara sahip olduğu görülen bu yeni indeks tasarımını çok beğendiğimi söyleyebilirim. Görsel şıklığın yanı sıra kadrana üç boyutlu bir hareketlilik kattığını da düşünüyorum.

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-6-.JPG ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-8-.JPG

Kadran ve indeks kısımlarını geride bıraktığımızda 60. Yıl modellerinin geçen sene tanıtılan yeni Day Date 40mm ile aynı özellikleri taşıdığını söylemek mümkün. Ancak bu yeni modeli, bir önceki versiyon olan 41mm çapındaki Day Date II ile karıştırmamak lazım zira arada fark sadece 1mm kasa çapı ile sınırlı değil.

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-3-.JPG

Öncelikle 40mm çapındaki yeni kasa, eski versiyona göre daha ince... Son derece zarif hatlarla tasarlanmış bu yeni kasanın, asla kanımın ısınmadığı Day Date II’ de yanlış ne varsa düzelttiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Öncelikle kasanın genel proporsiyonu çok başarılı olmuş. Markaya olan saygımdan ötürü Day Date II ( ve Date Just II ) konusunda olumsuz yorum yapmak istemiyorum ancak aradaki farkı görmek için iki modeli yan yana getirmek yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235.JPG

Kasanın yanı sıra, markanın alameti farikalarından kabul edilen tırtıklı bezel de güncellenmiş. Tasarım olarak orijinal versiyondaki tırtık boyutu ve sayısı ile ilgili oranlar temel alınarak tasarlanan yeni bezel, kesinlikle çok daha başarılı duruyor. Artan tırtık sayısı sayesinde, saatin koldaki parıltısının da aynı şekilde arttığını görmek mümkün.

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-11-.JPG

Kasanın sağ tarafında yer alan ayar tepesi, markanın klasik çizgisinde kalmaya devam eden diğer bir detay olarak göze çarpıyor.

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-13-.JPG ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-14-.JPG

Sentetik safir kristalden üretilmiş camın üzerinde yine Rolex’in vazgeçmediği tarih penceresi büyüteci görev yapıyor. Yaklaşık 2.5x değerinde büyütme sağlayan bu cam kabarcığın kullanıcılar tarafından farklı şekillerde değerlendirildiği malum. Kendi adıma bu detayın Day Date ( ve Date Just ) modellerine yakıştığını söyleyebilirim ancak, konu Submariner ve türevi dalgıç modelleri olduğunda sanırım büyüteçsiz ( hatta tarihsiz ) versiyonlarla daha mutlu hissediyorum. Cam konusunda bahsetmek istediğim diğer bir husus da yansıma önleyici kaplama mevzusu... Rolex ürettiği camlarda hala bu özelliğe yer vermiyor. Daha doğrusu sadece ( eğer varsa ) büyütecin altında kalan kısımda yansıma önleyici kaplama kullanıyor. Çift taraflı kaplamaların sağlamlık açısından ne derece zayıf olduğu malum ancak iç taraftan yapılan bir yansıma önleyici kaplamanın hem uzun ömürlü olacağından hem de çok şık duracağından eminim. Hatta bu durumu denemek istiyorsanız herhangi bir Rolex’e, direkt ışık altında Polarize filtre özellikli bir güneş gözlüğüyle bakmanız yeterli...

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-22-.JPG ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-23-.JPG

Biraz da bilezik kısmından bahsedelim... Modelin en önemli ayırt edici özelliklerinden kabul edilen President bilezik de güncellemelerden nasibini almış. Öncelikle bileziği oluşturan baklaların formu yarım daire şekline daha da yakın hale getirilmiş. Bu sayede bilezik hem orijinal tasarıma daha çok yaklaşmış hem de sık bakla dizilimi sayesinde daha dinamik bir yapıya kavuşmuş. Parlak ve satine yüzeylerin bir arada kullanılmasıyla hoş bir hareketlilik kazanan bileziğin, saatin şık ve karizmatik duruşuna olan katkısı yadsınamayacak derecede büyük.

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-15-.JPG ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-16-.JPG

Bilezikle ilgili olarak bir önemli husustan daha bahsetmek istiyorum... Yeni President bileziğin tasarımı kasayla daha da entegre hale getirilmiş. Bu sayede saatin bilekteki konforu maksimum düzeye taşınmış.

60. Yıl modellerinin içerisinde, markanın en gelişmiş mekanizmalarından Caliber Ref. 3255 görev yapıyor. Chronergy eşapman sistemi ve daraltılmış tulumba kenarları sayesinde tam kurulumda 70 saat gibi etkileyici bir güç rezervi sunan mekanizma, markanın kendi kontrol sistemi doğrultusunda +/-2sn/gün çalışma toleransına sahip şekilde üretiliyor. Manyetik ortamlara karşı direnci daha da arttırılan ve ( her ne kadar göremesek de ) finisaj konusunda daha ince işçiliğe sahip parçalardan bir araya getirilen 3255’in tam 5 yıl garanti süresi sunduğunu da ekleyelim.

Rolex-3255-Calibre-Movment-2015-ntroduciton.jpg

İnceleme köşemizde misafir ettiğimiz Rolex Day-Date 60th Anniversary modelleri hakkında olumsuz bir yorum yapmak neredeyse imkânsız. Özellikle Day Date II modelinden sonra proposiyonel anlamda tüm hataları bertaraf eden yeni tasarımıyla insanı kendine hayran bırakan Day Date 40mm, kesinlikle mükemmel bir model. 60. Yıl modelleri konu olduğunda kendimi zorlayarak aplik seçiminin sadece Romen rakamı ile sınırlı olmasını bir (-) olarak gösterebilirim ama bu ne kadar önemli bir durum inanın kendim de karar veremiyorum.

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-19-.JPG

İki model arasından seçim yapmak pek çok saat sever için zor bir süreç olacaktır zira iki model de muhteşem yeşil kadranı başarıyla taşıyor. İşin ilginç yanı, kendim de karar vermekte zorlanıyorum ki burada ilginç olan durum, “ beyaz altın ” konseptinden hiç haz etmeyen biri olarak net bir seçim yapamıyor olmam.

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-21-.JPG ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-DAY-DATE-228235-24-.JPG

Pembe veya beyaz altın, tercihiniz ne olursa olsun Rolex Day-Date 60th Anniversary modelleri ile pişman olacağınız bir alışveriş yapma ihtimaliniz sıfır.

Rhodium İstanbul’un göz alıcı 5 noktasındaki butikleriyle lüks saat sektörünün Türkiye’deki en önemli oluşumlarından biri olarak dikkat çekiyor. Tecrübeli çalışanlarının yanı sıra geniş ve güncel model stokları ile de Rolex sahibi olmak isteyenler için en doğru adres diyebilirim. Özellikle misafir olduğumuz Nişantaşı’ndaki butik lüks alışveriş için mükemmel organize edilmiş bir ortam.

Kendilerine kusursuz ev sahiplikleri ve destekleri için çok teşekkür ediyoruz.

Benzer İncelemeler