alexa 116518 LN | Rolex Novelties | Yeni Daytona | 116519 LN | 116515 LN
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Rolex Oyster Perpetual Cosmograph Daytona

rolex-logo.jpg

Geçtiğimiz yıl Baselworld bünyesinde tanıttığı Cerachrom bezel güncellemesi ile gelen paslanmaz çelik Daytona modelleri ile seneye damgasını vuran Rolex, bu seneyi model ailesinin komple altın grubuna dâhil ettiği üç yeni versiyon ile taçlandırdı.

Rolex-Daytona-Baselworld-2017-1.jpg

Yeni paslanmaz çelik Daytona modelleri ile yakaladığı başarıyı bu sene de devam ettirmeyi amaçlayan Rolex, efsanevi spor kronograf model ailesine üç yeni üye daha ekledi. Cerachrom bezel güncellemesi ile gelen 18K sarı, beyaz ve Everose modeller sürpriz bir şekilde Oysterflex kauçuk bilezik ile tanıtıldı.

Açıkçası kendi adıma Rolex’in masif altın Daytona modellerine Cerachrom bezel güncellemesi uygulayacağını tahmin etmiştim diyebilirim. Ancak yeni modellerin Oysterflex kauçuk bilezik ile geleceği aklımın ucundan geçmemişti. Markanın ilk defa 2015 senesinde Yachtmaster modeli ile tanıttığı Oysterflex, saatseverler tarafından büyük ilgi görmüş ve kısa zamanda benimsenmişti. Piyasadaki standart kauçuk kayışlardan farklı olarak, elastomer gövde içerisinde yer alan süper-esnek metal iskeleti sayesinde metal bir bilezik kadar dayanıklı ve kullanışlı iddiasıyla lanse edilen Oysterflex, yeni 18K masif altın Daytona modellerinde bir kez daha saatseverlerin beğenisini kazandı demek mümkün.

Rolex-Daytona-Baselworld-2017-2.jpg

Oysterflex bileziğin uç kısmında ise yine markanın patentli Easylink mikro ayarlama sistemine sahip katlanır klips yer alıyor. Kasa malzemesi ile uyumlu 18K altından yapılmış katlanır klips sayesinde oldukça konforlu ve güvenli bir kullanım vadeden Oysterflex’in görüntü olarak Cerachrom bezeller ile de son derece uyumlu durduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Easylink sistemi sayesinde bileziği yaklaşık 5mm kadar genişletmek de son derece kolay.

Cerachrom ve Oysterflex güncellemelerini bir kenara bırakırsak, yeni versiyonların tipik Daytona model ailesinin özelliklerini taşıdığını söylemek mümkün. Caliber Ref. 4030 ile hayat bulan modeller, markanın son dönem teknolojik yeniliklerinden Rolex Superlative Chronometer Certification ile geliyor. +2/-2 sn günlük hassasiyet sunan mekanizmaların 5 yıl garanti ile geldiğini de hatırlatalım.

Yeni koleksiyonda yer alan tüm modeller güneş ışını yüzey desenli kadranlar ile geliyor. Kasa malzemesi ile uyumlu tonda ve içleri Rolex’in patentli fosfor malzemesi Chromalight dolgulu olarak tasarlanan kolların göre yaptığı kadranlar her versiyon için ayrı renkte sunuluyor. Beyaz altın model gümüş tonlarında bir kadran ile gelirken, sarı altın modele Rolex klasiklerinden şampanya renkli kadran, Everose modele ise yine aynı tonda Everose kadran eşlik ediyor.

Rolex-Daytona-Baselworld-2017-3.jpg

Açıklanan liste fiyatları ise şu şekilde: EUR 25,000 Yellow Gold Ref. 116518LN, EUR 26,150 White Gold Ref.116519LN ve EUR 26,150  Everose Ref.116515LN.

Özellikle 100M su geçirmezlik değeri ile günlük kullanıma olduğu kadar hafif su aktivitelerine de uygun bir yapı sunan Daytona’nın Oysterflex bilezik opsiyonu ile sunulmasını son derece yerinde bir karar olarak gördüğümü söyleyebilirim.  Cerachrom bezel ilavesi ile modelin belki de yıpranmaya en açık yerini de bu sorundan tamamen kurtaran Rolex, Chocolate Daytona’dan aşina olduğumuz masif altın/Cerachrom bezel kombinasyonunu ailenin diğer altın versiyonlarına da adapte ederek yine başarılı bir yeniliğe imza atmış. 

Rolex-Daytona-Baselworld-2017-4.jpg

Benzer İncelemeler