alexa RJ.T.AU.SP.001.01 | Metal Auto | Steampumk | Romain Jerome | Titanik | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Romain Jerome Steampunk Metal Auto

romain-jerome-logo2.png

İncelemeye konu olan saatimiz 15 Nisan 1912 gecesinde ilk seferini yaparken buz dağına çarparak Kuzey Atlantik’in buzlu sularına gömülen Titanik’in parçalarını taşıyan Romain Jerome Steampunk Metal Auto modeli. Romain Jerome kendine has tasarımları olan markalardan birisi. İlk defa inceleme bölümümüze konuk olan markanın özel bir modelini sizler için seçtik.

ROMA-N_JEROME_STEAMPUNK_METAL_AUTO_1.jpg

2004 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulan marka benzersiz tasarımları ve kullandığı materyaller ile öne çıkıyor. Romain Jerome Titanik’ten Apollo 11 uzay aracına, ay tozundan volkan lavına kadar sıra dışı malzemeleri saatlerinde kullanıyor.

ROMA-N_JEROME_STEAMPUNK_METAL_AUTO_11c.jpg

Dilerseniz denizin 3.657 metre altından gelen Titanik’in parçalarına sahip saatimizin incelemesine geçelim.

ROMA-N_JEROME_STEAMPUNK_METAL_AUTO_2.jpg

50 mm kasa çapına sahip Romain Jerome Steampunk Metal Auto, kasa boyutları dolayısıyla bilekte çok konforlu olmasa da böyle bir tasarımdaki saatin kendini 50 mm’den küçük ölçülerde belli etmesi zor gibi gözüküyor. Titanik’in 103 yıldır suyun altında kalan gövdesinden çıkarılan ve özel işlemlere görerek paslı görünüm kazandırılmış metali de saatin dış çerçevesinde görüyoruz.

ROMA-N_JEROME_STEAMPUNK_METAL_AUTO_10.jpg

Kilitli olarak kullanılan tepenin tasarımı saatin genel karakteristiğine oldukça uygun. Tepe üzerindeki vida detayını saatin diğer bağlantı noktalarında de görmek mümkün. Kilitli tepe ve kapalı arka kapağa sahip olmasına rağmen su geçirmezliğin 30 metre olması bir eksi.

ROMA-N_JEROME_STEAMPUNK_METAL_AUTO_8.jpg ROMA-N_JEROME_STEAMPUNK_METAL_AUTO_4.jpg

Kadrandan bahsetmek gerekirse Steampunk oldukça kalabalık bir kadrana sahip. 12 ve 6 roman rakamı olarak tercih edilirken kalabalığı sebebi saatin dört köşesinde bulunan bağlantılar. Bu dört piston mekanizma ile kadran arasındaki bağlantıyı sağlıyor.

Herhangi bir saniye kolu bulunmayan saatte saniye akışını 9 konumunda bulunan pervanede görebiliyoruz. Bu da model için bir başka şık detay.

RJ Steampunk luminova açısından kullanıcılara fazla bir şey sunamıyor. Zira luminova sadece saatin kollarının uç kısmında yer alıyor.

ROMA-N_JEROME_STEAMPUNK_METAL_AUTO_3.jpg

Saatin kalbinde 42 saat güç rezervine ve 28.800 vuruşa sahip otomatik RJ001AS kalibre bulunuyor. 23 taşlı mekanizmayı kapalı arka kapak yüzünden görmek ne yazık ki mümkün değil.

ROMA-N_JEROME_STEAMPUNK_METAL_AUTO_5.jpg

RJ Steampunk kalın denilebilecek bir kauçuk kordon ile geliyor. Kauçuk kordon ve toka üzerinde RJ amblemini görmek mümkün. Dileyen kullanıcılar için saatin bir de deri kayış opsiyonu bulunuyor.

ROMA-N_JEROME_STEAMPUNK_METAL_AUTO_9s.jpg

ROMA-N_JEROME_STEAMPUNK_METAL_AUTO_7.jpg

RJ Steampunk 2012 adet limitli bir model olması ve kendine özgü tasarımıyla benim hoşuma gitti. Bugünün teknolojisiyle bile 2.5 saatte ulaşılan Titanik enkazının parçalarına sahip saati bileğinizde taşımak bir ayrıcalık olsa gerek.

Benzer İncelemeler