alexa 26388PO.OO.D027CA.01 | Royal Oak Offshore | Audemars Piguet | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Royal Oak Offshore Tourbillon Chronograph İnceleme

Audemars-piguet-logo.png

Elimizde neler var bir bakalım. Efsanevi bir markanın en az kendisi kadar efsanevi bir modeli, platin bir kasa, tourbillon ve kronograflı bir mekanizma, seramik bir bezel, bunların birleşiminden ortaya kötü bir saat çıkması zaten imkansız, nitekim durum da zaten tahminimizden farksız.

ROYAL_OAK_OFFSHORE_TOURB-LLON_CHRONOGRAPH_26388PO-OO-D027CA-01_1.jpg

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Tourbillon Chronograph, markanın spor saatleri içerisindeki en özel modellerinden biri. Gösteriş, ağırlık, kalite, komplikasyon, zenginlik, kısaca ne ararsanız var.

Kolunuza taktığınız anda kalite hissini sonuna kadar hissediyorsunuz. Platinin verdiği narin ancak bir o kadar da ağır his iştah kabartacak cinsten. Saatin çiziklere karşı en hassas yeri olan bezelin ise seramikten yapılması hem görsel hem de işlevsel bir tercih. 44mm x 16mm ölçülerindeki kasa boyutlarından beklenmeyecek şekilde rahat. Bu konforu kasanın bileği kavrayan formuna borçlu.

ROYAL_OAK_OFFSHORE_TOURB-LLON_CHRONOGRAPH_26388PO-OO-D027CA-01_2.jpg

Ön ve daha önemlisi arka cam safir kristalden üretilmiş. Saatin her açıdan izlemek kullanıcıya müthiş bir zevk veriyor çünkü detaylar akıl almaz ölçüde ince ve özenli hazırlanmış. Komplikasyonlu ve spor tasarımlı bir saate yakışacak şekilde su geçirmezlik değeri 100 metre olarak belirlenmiş. Kadrandaki indeks ve kolların çerçeveleri beyaz altından üretilmiş, içleri ise karanlıkta yeşil renk veren luminova ile dolu.

ROYAL_OAK_OFFSHORE_TOURB-LLON_CHRONOGRAPH_26388PO-OO-D027CA-01_6.jpg

Gelelim mekanizmaya. Tam 10 gün güç rezervli, tamamen in-house geliştirilmiş ve üretilmiş, tourbillon balans yayına ve kronograf komplikasyonuna sahip gerçek bir şaheserden bahsediyoruz. Kurma kolunu ilk kademeye çektiğimizde saati kurmaya başlıyoruz ve bu hareketi kadran tarafından görünen zembereklerin dönüşüyle takip edebiliyoruz. Bezel gibi seramikten üretilmiş kronograf butonlarına bastığımızda ise büyük saniye kolu hareketine başlıyor. Denediğimiz en pürüzsüz kronograf başlatma işlemi olmasa da, rakiplerine göre çok daha kusursuz bir mekanizma denilebilir. Mavi kadranda takimetrik bezel ve 30 dakikalık kronograf sayacı bulunuyor. Bu arada mavi seçimi de tesadüf değil, AP’nin platin modelleri için seçtiği özel bir renk. Saat 9 yönündeki tourbillon dönüşünü izlemek ise gerçek bir zevk. 21600vph’de çalışan mekanizma 30 taşlı, ve 338 parçadan oluşuyor.

ROYAL_OAK_OFFSHORE_TOURB-LLON_CHRONOGRAPH_26388PO-OO-D027CA-01_4.jpg ROYAL_OAK_OFFSHORE_TOURB-LLON_CHRONOGRAPH_26388PO-OO-D027CA-01_3.jpg

AP, bu model için kayış seçimini kadranla aynı renk mavi kauçuktan yana kullanmış, toka ise kasa gibi platinden. Kauçuk hem rahat hem de saatin genel görüntüsüyle son derece uyumlu ancak dileyenler için timsah derisi seçeneği de mevcut.

ROYAL_OAK_OFFSHORE_TOURB-LLON_CHRONOGRAPH_26388PO-OO-D027CA-01_7.jpg

Bu özel saate sahip olmanın bedeli maalesef kasasından daha ağır. 6 haneli rakamlara çıkıldığında farklı seçenekleri de düşünmek kaçınılmaz ancak markanın ve modelin güncel saatler içindeki yeri, mekanizmanın olağanüstü işçiliği ve tasarımıyla beraber düşünüldüğünde seçimin bu modelden yana kullanılması oldukça mantıklı bir hal alıyor.

ROYAL_OAK_OFFSHORE_TOURB-LLON_CHRONOGRAPH_26388PO-OO-D027CA-01_5.jpg

Benzer İncelemeler