alexa Koronavirüs | Covid-19 | Koronavirüs Salgını | Baselworld | Watches & Wonders | Rolex
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Saatlere Koronavirüs Bulaştı

Dünya çapında etkisini gösteren Covid-19 koronavirüs salgınının saat sektörüne etkisini tartışıyoruz.

coronavirus-in-watchmaking-2.jpg

Tüm dünya alarm halinde. Yüzbinlerce insana bulaşan koronavirüs ilk verilere göre binlerce insanın ölümünden sorumlu ve sayı giderek artıyor. Haliyle devletler ve şirketler, salgının yayılımını kontrol altında tutabilmek adına bir dizi önlemler almaya başladılar.

coronavirus-in-watchmaking-1.jpg

İlk olarak, firmalar, yılın en heyecanlı saatçilik aktivitesi Baselworld ve Watches & Wonders fuarlarına katılmayacaklarını duyurmaya başladılar. Zaten bir süre sonra da fuar komiteleri tarafından beklenen açıklamalar geldi ve fuarların 2020 senesinde gerçekleştirilmeyecekleri belirtildi.

watches-and-wonders-2020-cancelled.jpg

Şu anda bazı şehirlerde, hatta ülkelerde karantina uygulamaları başladı. Dünya çapında birçok firma da üretim ve satış faaliyetlerine bir süreliğine ara verdiğini duyurdu. Bu firmalara Rolex de dahil.

rolex-geneva-2.jpg

17 Mart 2020 tarihinde, Rolex CEO’su Jean-Frederic Dufour’un yaptığı açıklamaya göre, Cenevre, Bienne ve Crissier bölgelerinde yer alan 3 fabrika da en az 10 gün süreyle faaliyetlerini durdurdu. Şu anda İsviçre genelinde tüm alışveriş yerleri, restoranlar, eğlence mekânları kapatılmış durumda ve bu durum 19 Nisan’a dek sürecek.

rolex-jean-frederic-dufour.jpg

İlerleyen günlerde kapanan işletmeler listesine farklı saat markalarının isimleri de eklenebilir. Rolex özeline geri dönecek olursak; yıllın üretim adedi 1 milyona yaklaşan bir markanın 10 gün boyunca kapalı kalması binlerce saatin piyasaya daha az sürülmesi demek.

rolex-geneva-3.jpg

Rolex, hali hazırda piyasanın en çok talep gören markalarından biri ve müşteriler birçok modele ulaşmak için aylarca hatta yıllarca beklemek durumunda kalabiliyorlar. Fabrikanın duruşu yoğun talebin karşılanmasının daha da zorlaşması anlamına gelse de ne zaman biteceği kestirilemeyen karantinaların ve birtakım hizmetlere ulaşmada yaşana aksaklıkların, saat alışverişlerine nasıl yön vereceği de ayrı bir soru işareti.

rolex-geneva.jpg

Unutmadan, özellikle uzak doğuda üretilen saatlerin ve diğer ürünlerin insan sağlığı için sorun teşkil edip etmeyeceğine dair sorular alıyoruz. Bu konuda gönlünüzü ferah tutabilirsiniz. Virüsün herhangi bir canlıya temas etmeden etkinliğini devam ettirebileceği süre oldukça kısa.
Benzer İncelemeler