alexa Gear S2 | Samsung | Akıllı Saat | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Samsung Gear S2 Sport

Samsung_Logo-svg.png

Akıllı saat piyasasına 2013 yılında Samsung Gear 1  modeli ile giriş yapan Samsung daha sonra sırasıyla Gear 2 ve Gear Fit modellerini duyurmuştu. 2015 senesine geldiğimizde ise Samsung kızışan akıllı saat pazarına Gear S2 modeli ile girdi.

Klasik ve spor olmak üzere iki versiyonu bulunan saatin spor modeline yakından göz atıyoruz. İki model arasındaki tek farkı görünüm oluşturuyor. Klasik modeli deri kordonu ve tırtıklı bezel formu ile daha maskülen dururken spor model biraz daha unisex bir model olmuş.

samsung-gear-s2.jpg

Bunun yanında Ünlü Italyan tasarımcı Alessandro Mendini ile anlaşan Samsung spor modeli için 4 farklı model daha çıkardı. Mendini imzalı bu dört tasarım diğer saatlerden kordon tasarımı ve kullanılan ara yüz ile ayrılıyor.

gear-s2_design_atelier-mendini.jpg

42.3 x 49.8 x 11.4 mm ölçülerine ve 47 gram ağırlığa sahip saatin kasası paslanmaz çelikten üretilmiş. IP68 sertifikası bulunan saat toza ve suya karşı dayanım sergilese de denize veya havuza girilmesi tavsiye edilmiyor. Saati diğer akıllı saatlerden ayıran özelliği dokunmatik ekranın yanında dönebilen bezelinin olması.

Bugüne kadar mekanik saatlerde dahil bezelin farklı amaçlar için kullanıldığını görmüştük. Bu kez de akıllı saate yakışır bir biçimde saati kontrol etmemizi ve menüler arasında geçiş yapmamızı sağlıyor. Bezelde ki analog kullanım deneyimi sayesinde dokunmatik ekranı kullanmaya gerek kalmıyor.

Samsung_Gear_S2.jpg

Samsung Gear S2’de 1.2” tam dairesel sAMOLED ekran kullanılmış. IPS ekrana göre daha geniş görüş açışı ve güneş ışığı altında daha iyi performans sunan sAMOLED doğru bir tercih olmuş. Saatin camında ise akıllı telefonlarda gördüğümüz Gorilla Glass 3  kullanılmış.

Samsung_Gear_S2-2-.jpg

Saatin en can alıcı noktası olan kadrana göz atalım. 1.2” boyutunda 360 x 360 pixel çözünürlüğe sahip kadranda sabit bir görüntüden bahsetmek imkansız. Saatte çok fazla kadran ara yüzü seçeneği bulunuyor aynı zamanda her geçen gün 3. Parti geliştiriciler yeni kadran tasarımları üzerinde çalışıyorlar. Kadranı dilediğiniz gibi değiştirmenin en büyük artısı o günkü giyim tarzınıza ve ruh halinize göre seçim yapabiliyor olmanız olsa gerek.

Samsung_Gear_S2-13-.jpg

Biliyoruz birçok kişi akıllı saatleri sağlık ve spor alanında kullanmak için tercih ediyor. Samsung Gear S2’den günlük faaliyet seviyelerinizi, günlük tükettiğiniz su ve kafein miktarını, nabız ölçümlerinizi ve günlük adım sayınızı takip edebilirsiniz. Aynı zamanda Nike+ uygulaması ile yaptığınız koşunun haritasını ve diğer tüm detaylarınızı akıllı saatinizden kontrol edebiliyorsunuz. Hatırlatmakta fayda var nike+ uygulamasını kullanmak için ayrıca bir nike+ ürünü almanız gerekiyor.

Samsung_Gear_S2-3-.jpg

Saatin tüm özellikleri içindeki EXYNOS 3250 chipsetten geliyor. 512 MB Ram 4 Gb Rom’un yanında saatin dahili hafızası 1.9 GB. Bluetooth 4.1 bağlantı altyapısına sahip saatin işletim sistemi ise Tizen. Belirtmekte fayda var Samsung Gear S2 sadece Samsung telefonlar için değil Android 4.4 ve 1.5 GB Ram’e sahip tüm Android telefonlarda kullanılabiliyor.

Samsung_Gear_S2-6-.jpg

İçerisindeki 250 mAh gücündeki batarya hızlı şarj özelliğine sahip ve ortalama bir kullanım ile sizi rahat rahat 2 gün çıkaracaktır. Saatin şarj işlemi kutusundan çıkan kablosuz bağlantı sayesinde yapılıyor.

Samsung_Gear_S2-10-.jpg

Kordondan bahsetmek gerekirse, bizim incelemesini yaptığımız saat kauçuk kordon ile geliyor. Kordon yeteri kadar yumuşak ve bileği kavrıyor. Kordonda bulunan sistem sayesinde de kordon değiştirme işlemi oldukça basit. Kutu içerisinden çıkan ikinci bir kordon ise daha ince bilekli kişiler düşünülerek konulmuş. İlerleyen zamanlarda gerek Samsung gerekse 3. parti firmalar yeni kordonlar çıkaracaktır.

Samsung_Gear_S2-4-.jpg Samsung_Gear_S2-5-.jpg

Çok kısa da sektördeki diğer dev Apple’ın akıllı saati ile karşılaştırmak istiyorum. Daha önce hazırlamış olduğumuz Apple Watch incelememize linkten ulaşabilirsiniz. Genel olarak iki saat arasındaki en büyük fark tabi ki de tasarımları. Apple’ın köşegen tasarımına karşılık Samsung’un tam dairesel tasarımı gerçek bir saat izlenimine daha yakın. Performans olarak aralarında fark var demek kolay olmasa da Apple’ın daha stabil çalıştığı ve uygulama anlamında daha zengin olduğu açıkça ortada. Buna karşılık batarya ömrü olarak Apple ne yazık ki sınıfta kalıyor zira birçok kullanıcının şikayeti şarjın çok çabuk bitmesi.

Samsung_Gear_S2-12-.jpg

Samsung_Gear_S2-14-.jpg Samsung_Gear_S2-8-.jpg

Samsung_Gear_S2-11-.jpg

2016 senesinde yeni akıllı saatler göreceğimiz ortada, teknoloji şirketlerinin yanında köklü saat firmalarının da pazara girmesiyle rekabet artacak gibi gözüküyor. Bir sonraki akıllı saat incelemesine kadar HOROBOX’ta kalın.

Samsung_Gear_S2-9-.jpg

 

Benzer İncelemeler