alexa Seiko 5 Sports | 55th Anniversary | Limited Edition | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Seiko 5 Sports 55th Anniversary Limited Edition (SRPK17)

Seiko, 1968 yılında tanıtılan efsanevi Seiko 5 Sports modelini limitli üretim bir versiyon ile yeniden yorumluyor. 

Japonya’nın saat dünyasına armağanı Seiko, spor saat konseptini sil baştan yazan efsanevi modeli Seiko 5 Sports’un 55. yıl dönümünü yeniden üretim bir model ile taçlandırıyor.

seiko-5-sports-55-th-anniversary-limited-edition-1.jpg

Seiko 5 Sports 1968 senesinde tanıtılmış, çağdaş tasarımı ve müthiş rekabetçi fiyatı ile spor saat segmentinde dengeleri alt üst etmişti. Koleksiyonun kökenleri, Seiko ve Japonya'nın ilk otomatik gün-tarih göstergesi olan ve Seiko 5 koleksiyonunu karakterize edecek beş temel özelliği benimseyen Sportsmatic 5 ile 1963 yılına kadar gitmekteydi. Otomatik mekanizma, saat 3'te tek parça gün-tarih göstergesi, su geçirmezlik, saat 4'te gömme kurma tepesi, sağlam çelik kasa ve bilezik veya kayış şeklinde özetlenebilecek bu beş özelliği devralan 1968 Seiko 5 Sports, kurma verimliliğini artırmak ve güç rezerv süresini uzatmak için Sportsmatic içinde kullanılan yeni zemberek ve darbeye dayanıklılık sistemi ve Magic Lever (1959) gibi yenilikçi çözümlere de yer vermişti.

seiko-5-sports-55-th-anniversary-limited-edition-2.jpg

Kült model ailesinin 55. yıl dönümünü taçlandırmak için tasarlanan yeni model ise, konseptin görsel detaylarına sadık kalırken günümüz gereksinimlerine uygun ileri teknoloji içeren çözümlere de yer veriyor.

Yeni model, 39mm çapında ve 12.15mm kalınlığında tasarlanmış, paslanmaz çelik kasa ile geliyor. 43.1mm’lik iki boynuz arası açıklığı ile bilekte konforlu bir tecrübe vadeden kasa, parlak ve mat yüzeylerden oluşuyor. Sportif kasa, tıpkı 1968 senesinde tanıtılan modelde olduğu gibi, fıçı formuyla dikkat çekiyor. Çizilmelere dayanıklı Hardlex cama ve dönebilir bezele ev sahipliği yapan kasa, 100 metre su basıncına dayanım sağlıyor.

seiko-5-sports-55-th-anniversary-limited-edition-3.jpg

Seiko 5 Sports 55th Anniversary Limited Edition (SRPK17)’ın orijinal modele olan sadakati, kadran kısmında da devam ediyor. Gümüş işaretli çentikli dönen çerçeve ve 12 hizasında parlak bir inci ile çerçevelenen siyah kadran, gümüş bir periferik skalaya ve Lumibrite dolgulu baton formlu bileşenlere yer veriyor. Gün ve tarih penceresi orijinaline çok benzer bir çerçeve kullanırken, lolipop merkezi saniye kolu kırmızı rengiyle göze çarpıyor. Orijinal versiyondan farklı olan tek özellik, kadranın alt yarısındaki yazılarda 10 BAR kelimelerinin yer alması ve SPORTS sözcüğünün mavi renkte yazılması olarak karşımıza çıkıyor.

seiko-5-sports-55-th-anniversary-limited-edition-4.jpg

Yeni modele, Seiko’nun yeni nesil giriş seviye otomatiklerinden, Caliber 4R36 hayat veriyor. 3Hz (21.600vph) frekansında salınım yapan mekanizma, tam kurulumda 41 saatlik güç rezerv süresi sunuyor.

seiko-5-sports-55-th-anniversary-limited-edition-5.jpg

Seiko 5 Sports 55th Anniversary Limited Edition (SRPK17) görünüm olarak orijinal modelde kullanılanı andıran ancak daha modern ve tok bir metal bilezikle tamamlanıyor. Yeni model, 15.555 adet ile limitli üretiliyor.

Benzer İncelemeler