alexa Seiko | Presage | Craftsmanship Serisi | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Seiko Presage Craftsmanship Serisi

Seiko, eşsiz Japon işçiliğinin geleneksel saatçilik ile birleşmesinin 110. yılını, Presage ürün grubuna eklenen dört yeni model ile taçlandırıyor.

Ünlü markanın tarihi, 1881'de Kintaro Hattori'nin Ginza'da saat tamiri yapmak ve satmak için bir mağaza açmasıyla başlıyor. 1913 yılında Japonya'nın ilk kol saati olan Laurel'i üreten Seiko, sonraki yıllarda saatçilik sanatını hem teknoloji hem de zanaatla ilerleterek yoluna emin adımlarla devam ediyor.

seiko-presage-craftsmanship-serisi-1.jpg

Bugün Presage Craftsmanship serisi altında yer alan dört özel model Seiko saatçiliğinin 110. yıl dönümünü kutluyor. Her bir model, Seiko'nun mekanik saatçilik becerileriyle birleşen geleneksel Japon el işçiliğini sergileyerek benzersiz güzellik ve hassasiyet dengesi sunuyor.

seiko-presage-craftsmanship-serisi-2.jpg

Presage Craftsmanship koleksiyonu, güçlü kadranlarıyla geleneksel Japon el sanatlarına ışık tutuyor. Dört modelin her birinde, farklı bir usta ve ekibi, tekniklerini minyatür bir tuval gibi kullandıkları Seiko Presage kadranı üzerinde uygulamak için bir araya geliyor. Bu özel yıl dönümü koleksiyonu için Seiko, dört malzemenin her birinde sınırlı sayıda üretilen bir Presage modeli sunuyor: Emaye, Urushi cilası, Arita porselen ve Shippo emaye.

seiko-presage-craftsmanship-serisi-3.jpg

Sınırlı sayıda üretilen saatlerde, rafine açılara ve zarif bir orantıya sahip yeni bir kasa formu kullanıyor. Kasanın yapısı, bilekte daha ince bir görünüm sunarken aynı zamanda zanaatkarların hazırladığı kadranları ön plana çıkarıyor. Her bir kadran, değişen roma rakamları ve indekslerle yeni bir tasarıma sahip ve bilindik klasik saat koleksiyonuna yepyeni bir görünüm kazandırıyor. Çift bombeli safir kristal camları sayesinde kadranlar daha yakın ve daha okunaklı görünüyor, böylece sunulan işçiliği çarpıcı şekilde gözler önüne seriyor.

seiko-presage-craftsmanship-serisi-4.jpg

Usta zanaatkar Mitsuru Yokosawa ve ekibi tarafından yaratılan bembeyaz emaye kadran, 1913'teki orijinal Laurel kol saatini çağrıştıran saat 12 konumunda yer alan kırmızı Romen rakamı indeksle geliyor. Kadranın altında, saate hayat verirken tarih, haftanın günü ve güç rezervi özellikleriyle donatılan Caliber 6R24 yer alıyor. Siyah deri kayışla tamamlanan bu model, klasik bir görüntü sunarken, geleneksel tekniklerle yapılan emaye kadranı çarpıcı beyaz görünümü yıllarca korumayı garantiliyor.

seiko-presage-craftsmanship-serisi-5.jpg

Urushi cilası, neredeyse Japon zanaatıyla aynı anlama gelen asırlık bir süsleme sanatı olarak karşımıza çıkıyor. Genelde çorba kaseleri veya mobilya gibi zarif nesnelerde bulunan Urushi, düz bir yüzey elde etmek için kullanılan yenilikçi bir yöntemle bu kadranda yeniden hayat buluyor. Bakırımsı kahverengi tonlarda, Ishikawa Eyaletindeki "altın bataklığı" anlamına gelen şehir olan Kanazawa'nın sokak manzarasından esinleniyor. Burası aynı zamanda Urushi ustası Isshu Tamura ve ekibinin tüm Japonya'daki en ikonik Urushi cilalarından örnekler sunmak için çalıştığı yer olarak tanınıyor. Tıpkı beyaz emaye kadranlı saat gibi, Urushi lake modeli de, Caliber 6R24 ile hayat buluyor. Zarif model bileğe koyu kahverengi deri kayışla sabitleniyor.

seiko-presage-craftsmanship-serisi-6.jpg

Seiko Presage Craftsmanship Series Enamel Dial SPB393 ve Urushi Lacquer Dial SPB395 modelleri, ön ve arka yüzünde safir kristal camlar bulunan süper sert kaplamalı paslanmaz çelikten üretilmiş kasa ile geliyor. 40.2mm x 12.8mm boyutlarında tasarlanan kasa, 100 metreye kadar su geçirmiyor.

seiko-presage-craftsmanship-serisi-7.jpg

Arita kadranın yeni fildişi rengi, kullanıcıyı Saga Eyaletindeki küçük bir kasaba olan ve 400 yılı aşkın tarihiyle adı Japon porseleniyle birlikte anılan, Arita'daki Izumiyama Seramik Taş Tarlasına götürüyor. Usta zanaatkar Hiroyuki Hashiguchi ve ekibi kadranları, muazzam bir yetenek ve sabır gerektiren çok aşamalı bir süreçle ve yıllar boyu zengin renk, doku ve derinliklerini korumak için harlı bir fırında birkaç kez pişirerek üretiyor.

seiko-presage-craftsmanship-serisi-8.jpg

Bu modelde saat 6 pozisyonunda tarih alt kadranına ve saat 9 pozisyonunda güç rezervi göstergesine yer veren, Seiko'nun yüksek performanslı mekanizması Caliber 6R27 kullanılıyor. Şık modeli koyu kahverengi deri kayış tamamlıyor.

Shippo kadranda kullanılan mavinin tonu uçsuz bucaksız bir okyanusu çağrıştırıyor. Dolayısıyla, Owari Shippo'nun sanatının kıvılcımını yüzlerce yıl önce Hollanda'dan Japonya'ya deniz yoluyla gelen mavi bir plakanın ateşlemesi uygun görünüyor. Bu sanat daha sonra Japon stiliyle geliştirilip ulusal kültürün içinde kendine yer buluyor.

seiko-presage-craftsmanship-serisi-9.jpg

Shippo emayeyi diğerlerinden ayıran özellik, fırınlamadan sonra yapılan cilalanmanın şekli olarak karşımıza çıkıyor. Her bir saat kadranının yalnızca 1 mm kalınlığında olması, süreci olması gerekenden daha karmaşık hale getiriyor. Usta zanaatkar Wataru Totani ve ekibi, göz alıcı dalga desenini ortaya çıkarmak için kadranın yüzeyini elle işliyor, kadranı ateşe tutuyor ve yüzeyini cilalıyor. Bu işlemi birçok kez tekrarlıyor. Saat, tarih ve güç rezervi göstergeleriyle modele yeni bir görsel katman daha ekleyen Caliber 6R27 ile donatılan modeli, lacivert deri kayış tamamlıyor.

Seiko Presage Craftsmanship Series Arita Porcelain Dial SPB397 ve Shippo Enamel Dial SPB399 modelleri, ön ve arka yüzünde safir kristal camlar bulunan süper sert kaplamalı paslanmaz çelikten üretilmiş kasa ile geliyor. 40.6mm x 14.1mm boyutlarında tasarlanan kasa, 100 metreye kadar su geçirmiyor.

seiko-presage-craftsmanship-serisi-10.jpg

Modellerin tamamı, Haziran 2023'ten itibaren Seiko butiklerinde ve dünyanın seçkin saat mağazalarında satışa sunulacak. Emaye, Urushi cilası ve Arita porselen kadranlı saatler, 1.500 adetle sınırlı sayıda üretilecek. Shippo emaye kadranlı saat ise 800 adetle sınırlı sayıda sunulacak.

Benzer İncelemeler