alexa SPB073 | Shippo Enamel | Presage | Seiko | Baselworld 2018 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Seiko Presage Shippo Enamel Ref. SPB073

seiko-logo-new.png

2016 senesine kadar Seiko’nun Japon pazarına yönelik ürün grupları arasında yer alan Presage serisi, markanın öne çıkan ürün gruplarından biri olmaya aday görünüyor. Markanın Baselworld yenilikleri arasında yer alan Seiko Presage Shippo Enamel SPB073, Japonya’ya özgü emaye işleme tekniğiyle üretilmiş mavi kadranı ile göz kamaştırıyor.

spb073-seiko-presage-shippo-enamel-1.jpg

Saat dünyasında trendlerin yadsınamaz bir etkisi var. Kimisi 2000lerin başlarında ortaya çıkan Oversized Watches (iri saatler) gibi marka veya sınıf fark etmeksizin benimsenirken Heritage veya Re-Issue modelleri ise konseptleri gereği zengin geçmişe sahip firmalar tarafından tercih ediliyor. Son zamanlarda etkisini hissettiren diğer bir trend ise emaye kadranlar.

Hem malzeme hem de işleme teknikleri itibarıyla “lüks” tanımlamasını fazlasıyla hak eden emaye kadranların ortaya çıkışı neredeyse saatçilik tarihi ile aynı diyebiliriz. Parlak ve pürüzsüz görüntüsü, zamanın yıpratıcı etkilerine olan doğal dayanıklılığı ve kullanıldığı saatlere kattığı zarafet ile bilinen emaye kadranlar için tam anlamıyla bir geri dönüşten bahsetmek zor. Günümüz üretim teknikleri ve maliyetler göz önüne alındığında hem daha pratik hem de daha cost-effective çözümler bulmak ziyadesiyle mümkün. Ancak gelenekselliği bir argüman olarak kullanmayı seven markaların bu eski ve ilginç malzemeye karşı tekrar uyanan merakları da gözden kaçmıyor.

spb073-seiko-presage-shippo-enamel-3.jpg

Son yıllarda farklı markalara ait pek çok yeni modelde karşımıza çıkan emaye kadranlı modellere dair en son örneklerden biri de Uzakdoğulu dev üretici Seiko’dan geldi. Markanın Baselworld 2018 yenilikleri arasında yer alan Seiko Presage Shippo Enamel Koleksiyonu’dan Ref. SPB073 modelini sizler için mercek altına aldık.

spb073-seiko-presage-shippo-enamel-8.jpg

Yeni koleksiyonun bayrak gemisi modeli olan Seiko Presage Shippo Enamel SPB073, 40.6mm çapında tasarlanmış paslanmaz çelik bir kasa içerisinde geliyor. Presage Koleksiyonu’nun Seiko ürün grubu arasındaki konumlandırmasını anlamak için sadece kasa işçiliğine bakmak bile yeterli olabilir zira mat ve parlak yüzey formlarının beraber kullanıldığı kasanın özellikle faset işçiliği çok başarılı. 100 metre su geçirmezlik değeri sunan kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal cam kullanılmış. İri ve Retro görünümlü ayar kolunun üzerinde şık bir S harfi işlemesi yer alıyor.

spb073-seiko-presage-shippo-enamel-5.jpg

İnceleme yazımın başından da anlaşılacağı üzere modelin en çok öne çıkan detayı emaye kadranı. Temeli 17. yüzyıla kadar uzanan Japon emaye işleme tekniği Shippo, günümüzde sayısı oldukça az kalan sanatçılar sayesinde mevcudiyetine devam ediyor. Yeni Presage Shippo Enamel Koleksiyonu’nda yer alan bu modelin kadranı, Nagoya’da 1880 senesinde beri bu işle uğraşan Ando Cloisonne firması tarafından hazırlanmış. Bizzat ünlü emaye ustası Wataru Totani tarafından hazırlanan kadranın yüzeyinde yer alan özgün Guilloché motifi tamamen el ile işlenmiş. Kurşun içermeyen doğal boyalarla hazırlanan mavi zemin tonu, 800C’ye ulaşan fırınlarda gerçekleştirilen prosesler sonucu son halini almış. Hiroshima’yı çevreleyen denizden ilham alınarak tasarlanan mavi kadranda tercih edilen yüzey formu için ise Japon sanatında yaygın bir figür olan ve devamlılığı simgeleyen dalga deseni uygulanmış.

spb073-seiko-presage-shippo-enamel-2.jpg

Modelin zarif yapısına uygun olarak tasarlanan kadranda Romen rakamı indeksler ve yaprak formunda kollar kullanılmış. Saat 6 noktasında dairesel Pointer (işaretçi) tarzı tarih göstergesi bulunan kadranın saat 3 hizasına ise yukarıdan aşağı doğru hareket eden güç rezerv indikatörü eklenmiş.

spb073-seiko-presage-shippo-enamel-4.jpg

Yeni modelin içerisinde görev yapacak mekanizma olarak markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber 6R27 seçilmiş. 4Hz (28.800vph) frekansında çalışan mekanizmanın tam kurulumda verdiği güç rezerv süresi ise 45 saat olarak belirlenmiş. Safir kristal cam bölmeli arka kapak sayesinde zaman tutam dışında merkezi saniye kolu, pointer tarzı tarih göstergesi ve bir de güç rezerv indikatörü bulunan kalibrenin izlenmesi mümkün kılınmış.

spb073-seiko-presage-shippo-enamel-6.jpg

Sadece 2500 adet ile sınırlı üretilen Seiko Presage Shippo Enamel SPB073, lacivert timsah derisi kayış ve Seiko logolu paslanmaz çelik katlanır klips ile geliyor. Yeni model için belirtilen liste fiyatı 1.650,00 EUR. Seiko özelinde yüksek bir fiyat olarak yorumlayacağınız ön görerek özellikle belirtmekte fayda görüyorum; Grand Feu emaye kadranlı ve in-house mekanizmalı bir İsviçre saati için ödeyeceğiniz rakam ortalama 8.000,00 CHF’dan başlıyor.

spb073-seiko-presage-shippo-enamel-7.jpg

Benzer İncelemeler