alexa SPB077 | Diver 200M | Prospex | Seiko | Baselworld 2018 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Seiko Prospex Diver 200M SPB077

seiko-logo-new.png

Geçtiğimiz yıl ürettiği ilk dalgıç saati olan 62Mas modelinin orijinaline oldukça sadık kalınarak tasarlanmış yeni versiyonu Prospex Diver SLA017 ile boy gösteren Seiko, geride bıraktığımız Baselworld 2018 fuarında tanıttığı geçmiş yıllara ait modellerden ilham alan yeni dalgıç saatleri ile büyük beğeni topladı. Fuar yenilikleri arasında yer alan modellerden sizin için seçtiğimiz SEIKO Prospex Diver 200M SPB077 mercek altında.

sbp077-seiko-prospex-diver-200m-1.jpg

Seiko’nun dalış saatleriyle ilgili geçmişi aslında oldukça eskiye dayanıyor. 1965 yılında kurduğu Dalış Saatleri Departmanı ile bu alandaki faaliyetlerine start veren Uzakdoğulu dev marka, yine aynı yıl piyasaya sürdüğü ilk dalış saati 62Mas ile resmen bu ligin oyuncuları arasına giriyor. O günden günümüze kadar geçen zaman zarfında farklı fiyat seviyelerinde yüzlerce başarılı modele imza atan Seiko, bugün de özellikle fiyat/performans konusunda fevkalade başarılı dalış saatlerinin arkasındaki isim olmaya devam ediyor.

sbp077-seiko-prospex-diver-200m-8.jpg

Saat meraklılarını bu sene de yeni Re-Issue modellerden mahrum bırakmayan marka, Baselworld 2018 fuarı bünyesinde tanıttığı yeni modeller arasında yer alan SEIKO Prospex Diver 200M SPB077 ile sayfalarımıza konuk oldu.

sbp077-seiko-prospex-diver-200m-5.jpg

1968 yılında üretilen ve Hi-Beat özellikli mekanizması ve 300 metre su geçirmezlik değeri ile dikkat çeken Reference 6159-7001 modeli ilham alınarak tasarlanan SEIKO Prospex Diver 200M SPB077, modern teknolojilerden ödün vermeden hazırlanmış bir başka başarılı Re-Issue Seiko Diver modeli olarak karşımıza çıkıyor.

sbp077-seiko-prospex-diver-200m-3.jpg

Yeni model 44mm çapında ve 13.1mm yüksekliğinde tasarlanmış paslanmaz çelik kasa içerisinde geliyor. Malzemenin çizilmelere olan dayanıklılığını en üst seviyeye getirmek için özel bir işleme tabi tutulduğu kasanın ön yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal cam yer alıyor. Seiko imzalı iri vidalı ayar kolunun saat 4 hizasına yerleştirildiği kasanın su geçirmezlik seviyesi ise 200 metre olarak ayarlanmış. Kalın boynuz tasarımı, mat ağırlıklı kasa yüzeyi ve bozuk para sırtı desenli klasik dalış bezeli ile orijinaline oldukça sadık kalarak hazırlanan kasa kolda şık bir duruş sergiliyor.

sbp077-seiko-prospex-diver-200m-4.jpg sbp077-seiko-prospex-diver-200m-6.jpg

Modelin kadranı da kasada olduğu gibi 1968 üretimi orijinal modelden esintiler taşıyor. Mat ve hafif pütürlü hazırlanan kadran yüzeyi için siyah renk tercih edilmiş. İçi Super LumiNOVA fosfor malzemesi doldurulmuş geniş indeksleri ve kalın kolları ile hemen her ortamda optimum okunabilirlik sunan kadranın saat 3 hizasında tarih penceresi yer alıyor. Kolların da mat siyah çerçeveli tasarlandığı kadranda kullanılan logo ve yazı miktarı, tasarımın sade ve işlevsel bütünlüğüne uygun bir görüntü sunuyor.

sbp077-seiko-prospex-diver-200m-2.jpg

Yeni modelin içerisinde markanın farklı ürün gruplarından aşina olduğumuz mekanizması Caliber 6R15 görev yapıyor. 23 taşlı otomatik mekanizma 3Hz frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 50 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. Zaman tutma fonksiyonu dışına bir de tarih göstergesi bulunan mekanizma Seiko ürün grubunun giriş seviye kalibreleri arasında yer alsa da Hack fonksiyonu ve ayar kolundan kurma gibi özelliklere de bünyesinde yer veriyor.

İnceleme için seçtiğimiz SEIKO Prospex Diver 200M SPB077 modeli, kasa ile uyumlu tasarlanmış paslanmaz çelik bilezik ile geliyor. Mat ve parlak parçaların birlikte kullanıldığı bilezik, modelin Tool Watch görüntüsüyle uyumlu bir duruş sergilediği gibi tasarımın Retro-Inspired havasını ada başarıyla destekliyor. Bileziğin ucunda ise Seiko imzalı ve buton kilitli katlanır klips bulunuyor.

sbp077-seiko-prospex-diver-200m-7.jpg

Seiko Prospex Diver 200M Koleksiyonu içerisinde bir de mavi bezel insertü ve akordeon tarzı kauçuk kayış ile gelen Ref. SPB079 versiyonu alternatif olarak sunuluyor.

Benzer İncelemeler