alexa SNR031J1 | LX | Prospex | Seiko | Baselworld 2019 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

SEIKO Prospex LX SNR031J1

Baselworld bünyesinde yer alan en önemli Uzakdoğulu isimler arasında bulunan Seiko, yeni tanıttığı Prospex Koleksiyonu dahilinde yer alan SNR031J1 modeli ile sayfalarımıza konuk oldu.

snr031J1-seiko-prospex-lx-baselworld-2019-1.jpg

Seiko, dalgıç saatleri ile ilgili önemli bir geçmişe sahip. Neredeyse bu konseptin ortaya çıkmasından bu yana pek çok başarılı dalgıç saati modeline imza atan Uzakdoğulu dev marka, günümüzde de geniş bir ürün yelpazesi ile saat meraklılarının değişmez adresleri arasındaki yerini koruyor.

snr031J1-seiko-prospex-lx-baselworld-2019-7.jpg

Seiko’nun saat dünyasında geldiği yeri borçlu olduğu pek çok neden var. Bunların başında da alt edilmesi çok güç olan fiyat/performans oranı geliyor. Ünlü markanın fiyat segmentlerine bir göz attığımızda alt ve üst seviyeler arasındaki makasın oldukça açık olduğunu fark etmemek mümkün değil. Tabiri caiz ise her bütçe için en uygun alternatifleri sunmayı bir prensip haline getiren Seiko, başarılı yükselişine de devam ediyor.

snr031J1-seiko-prospex-lx-baselworld-2019-2.jpg

Markanın orta ve üst seviye modellerine ev sahipliği yapan sportif Prospex Koleksiyonu, bu sene Prospex LX adı altında yeni bir seri ile genişledi. Baselworld 2019 fuarında duyurulan bu yeni ürün grubundan sizler için seçtiğimiz model ise, siyah teması ile hem sportif hem de taktik bir görüntü sunan SNR031J1 oldu.

snr031J1-seiko-prospex-lx-baselworld-2019-6.jpg

Yeni model 44.8mm x 15.7mm x 50.9mm ölçülerinde tasarlanmış, sportif ve maskülen bir kasa ile geliyor. Titanyum malzeme üzerine uygulanan süper-sert kaplama ile siyah rengine bürünen kasanın ön yüzünde, siyah seramikten üretilmiş bezel ve iç taraftan yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal cam yer alıyor. Masif arka kapağın üzerinde ise, Seiko’ya ait dalgıç saati modellerinin imza detaylarından kabartmalı dalga motifi bulunuyor. Manyetik ortamlara karşı dirençli tasarlanan kasa, saat 4 hizasına konumlandırılmış vidalı kurma kolu sayesinde 300 metre / 30 bar su basıncına dayanabiliyor.

snr031J1-seiko-prospex-lx-baselworld-2019-3.jpg

Modelin kadranı, dalgıç saati konseptinden beklendiği şekilde iri indekslere ve kollara ev sahipliği yapıyor. Siyah zemin rengiyle kontrast beyaz Super LumiNOVA fosfor dolgulu bileşenler, hemen her koşulda optimum okunabilirlik sağlıyor. Saat 3 hizasında yer alan tarih fonksiyonuna ait pencereden görünen diskin de siyah zeminli tercih edilmiş olması, kadranın genel bütünlüğünü muhafaza ediyor. Kadranın saat 7 ile 8 konumu arasında çeyrek daire formunda tasarlanmış bir güç rezerv göstergesi göze çarpıyor. Modelin kalbinde atan ileri teknoloji ürünü mekanizmayı vurgulayan Spring Drive yazısı ise, saat 6 hizasında yer alıyor.

snr031J1-seiko-prospex-lx-baselworld-2019-8.jpg

Seiko Prospex LX SNR031J1, markanın hem mekanik hem de elektronik çalışma prensiplerini aynı çatı altında toplayan Spring Drive ürün grubunda yer alan bir mekanizma ile hayat buluyor. 5R65 referansını taşıyan mekanizma, tam kurulumda sağladığı 3 gün (72 saat) güç rezervi ve etkileyici +/- 1sn. günlük sapma değeri ile öne çıkıyor.

snr031J1-seiko-prospex-lx-baselworld-2019-4.jpg

İnceleme için seçtiğimiz model, Seiko klasikleri arasında yer alan akordeon tipi siyah kauçuk kayış ile geliyor. Kayışın uç kısmında ise, kasa ile uyumlu malzemeden yapılmış Seiko imzalı standart toka görev yapıyor. Yeni model için belirlenen liste fiyatı ise 6100,00 EUR.

snr031J1-seiko-prospex-lx-baselworld-2019-5.jpg
Benzer İncelemeler