alexa SLA033J1 | Prospex | Seiko | Baselworld 2019 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Seiko Prospex SLA033J1

Eskiye rağbet olunca saat pazarına nur yağdı! Seiko da elbette bu büyük fırsatı kaçırmayanlardan.

sla033j1-seiko-prospex-baselworld-2019-1.jpg

Günümüzde, “vintage” esintili saatlere olan rağbet her zamankinden daha fazla. Çok değil birkaç sene önce eski denilerek bir kenara atılan saatler, artık koleksiyonların aranan parçaları haline geldiler. Bu seviyeye nasıl geldiğini bir türlü anlayamadığım bu akım, saat markalarınca da fazlasıyla destekleniyor, eski tasarımların yeniden üretimleri ardı ardına tanıtılıyor.

sla033j1-seiko-prospex-baselworld-2019-7.jpg

Seiko SLA033J1 de bu duruma verebileceğimiz en güncel örneklerden biri. Buram buram vintage kokan modelin, yıllar öncesinden kalma 6105 modeliyle benzerliği gözlerden kaçmıyor ancak bu saat için kusursuz bir replika yakıştırmasını yapmak, barındırdığı iyileştirmeler ve güncellemelerden ötürü pek de doğru olmayacaktır.

sla033j1-seiko-prospex-baselworld-2019-2.jpg

Seiko SLA033J1, markanın giriş seviye saatleri için kullandığı kalite standartlarıyla kıyaslanamayacak kadar özel ve tabiri caizse tok hissettiriyor. Bu durumda özel, sertleştirilmiş kaplamaya sahip çelik kasanın ve kararlı adımlarla dönen dalış bezelinin etkisi büyük. Saatin ölçüleri, 45mm x 49,7mm x 13mm. Bilekte oldukça etkileyici ve aynı zamanda konforlu bir duruş sergiliyor. Bombeli tasarlanan safir kristal camın yalnızca alt kısmında yansımayı engelleyen kaplamaya yer verilmiş. Bu sayede dayanıklılık ve görsellik arasındaki denge yakalanmış. Bilindiği üzere kadranı daha net göstermek adına camların üst yüzeylerine de kaplama uygulayan markalar bulunmakta ancak bu kaplamaların çiziklere karşı dayanıksız yapıları zaman içinde hoş olmayan görüntülere sebebiyet verebiliyor. Kapalı arka kapak ve vidalı tepe ile saatin su geçirmezlik değeri 300 metre olarak belirlenmiş. Super LumiNOVA fosfor malzemesi ile aydınlanan indeksler ve kollar, bir dalış saatinden bekleneceği üzere karanlıkta ışıl ışıl bir görüntü sunuyor.

sla033j1-seiko-prospex-baselworld-2019-3.jpg sla033j1-seiko-prospex-baselworld-2019-4.jpg

Arka kapağın kapalı tasarımından ötürü mekanizma gözler önünde değil. Seiko’nun ortalamanın altında kalan mekanizma dekorasyon işçiliğini düşündüğümüzde, bu kararı oldukça yerinde karşıladığımı belirtmek istiyorum. In-house geliştirilen ve üretilen otomatik Caliber 8L35, amaca hizmet eden başarılı bir mekanizma olarak karşımıza çıkıyor. Günlük +15 ile -10 saniye arasında değişen hassasiyet değeri kronometrik standartlarından oldukça uzak olsa da, ekstrem durumlar haricinde saatinizin yıllarca sorunsuz bir şekilde size hizmet edeceğinden emin olabilirsiniz. Otomatik kurmalı mekanizma 26 taşlı ve 50 saatlik güç rezervine sahip.

sla033j1-seiko-prospex-baselworld-2019-5.jpg

Seiko Prospex SLA033J1 için “nostaljik bir saat” yakıştırması sanırım oldukça isabetli olacaktır. Bu modele sahip olmayı diliyorsanız elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederim. 4250$’lık fiyat etiketini yüksek bulanlar için saatin yalnızca 2500 adetle sınırlı üretileceğiniz hatırlatmakta fayda var.

sla033j1-seiko-prospex-baselworld-2019-6.jpg

Benzer İncelemeler