alexa SUN065 | PADI | Kinetic | GMT Diver | Prospex | Seiko | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Seiko Prospex Special Edition PADI SUN065 Kinetic GMT Diver

seiko_logo800.jpg

Saat endüstrisinin uzak doğulu devlerinden Seiko, PADI (Professional Association of Diving Instructors) işbirliğiyle tasarladığı iki farklı Special Edition modelinden Prospex Special Edition PADI SUN065 Kinetic GMT Diver  ile inceleme köşemize konuk oldu.

Seiko’nun dalgıç saatleri başlığında farklı bir yeri var... 1965 senesinden bu yana pek çok farklı dalgıç saatine hayat veren markanın, özellikle fiyat/performans oranı göz önüne alındığında rakipsiz kabul edilebilecek birçok modeli, saatseverler için birer klasik haline gelmiş durumda... Teknolojik anlamda da pek çok yeniliğe imza atan Seiko, endüstrinin ilk titanyum dalgıç saati ve ilk seramik dış kasaya sahip dalgıç saati gibi önemli gelişmeleri hayata geçirmesiyle de haklı bir üne sahip.

Dalgıç saatleri konusunda başarılarla dolu geçmişinden ilham alan marka, dalış eğitmenliği konusunda referans kabul edilen PADI (Professional Association of Diving Instructors) ile birlikte tasarlanan iki farklı Special Edition modeliyle Baselworld 2016 bünyesinde boy göstermiş, ziyaretimiz esnasında paylaştığımız fuar haberleri içerisinde, markanın standında çekilmiş fotoğraflarıyla Horobox’ta da yer almıştı.

seiko-prospex-padi-kinetic-gmt-diver-sun065-14-.jpg

Seiko’nun orta-üst seviye dalış saatlerinin bulunduğu Prospex serisi içerisinde yer alan modellerden bir tanesi, ikonik elips formundaki kasasıyla saatseverlerin hafızalarına kazınan Turtle (Kaplumbağa) lakaplı serinin güncel uyarlaması olarak tasarlanmış ve çıkar çıkmaz çok beğeni toplamayı başarmıştı. PADI Special Edition başlığı altında tanıtımı yapılan diğer model ise aynı zamanda inceleme köşemizin bugünkü konuğu olan Ref. SUN065 modeli.

seiko-prospex-padi-kinetic-gmt-diver-sun065.jpg

Prospex Koleksiyonu’nda yer alan Kinetic mekanizmalı standart modeller ile aynı platformu paylaşan saatin kasa çapı 47.5mm olarak ayarlanmış. 1975 senesinde üretilen ve kasanın dış kısmında yer alan koruyucu parça nedeniyle saatseverler tarafından “Tuna (ton balığı konservesi)” olarak adlandırılan kült model ile benzerlikler gösteren kasa paslanmaz çelikten imal edilmiş. 200M su basıncına dayanıklı şekilde tasarlanan kasa saatin renkli ve sportif yapısına başarıyla eşlik ediyor.

seiko-prospex-padi-kinetic-gmt-diver-sun065-2-.jpg

PADI koleksiyonunun ortak teması olan kırmızı/mavi kombinasyonuna uygun şekilde tasarlanan kasanın kenar kısımlarında yer alan perfore bölümlerde metalik mavi tonunda detaylar yer alıyor. Alyen tarzı vidalar ile kasaya sabitlenen koruyucu parça için satine yüzey formu tercih edilmiş. Saatin sportif ve tool watch karakterine uygun olan bu detayın, yansıma konusunda parlak yüzeylere nazaran daha kullanışlı olması da özellikle su altı kullanımında önem kazanıyor.

seiko-prospex-padi-kinetic-gmt-diver-sun065-7-.jpg

Kasanın sağ tarafında ise ayar tepesi ve Kinetic mekanizmanın güç rezervini görüntülemeye yarayan fonksiyonu kontrol eden buton yer alıyor. Ayar tepesi ve güç rezervi butonu üzerinde yer alan kırmızı ve mavi detaylar, saatin geneline hâkim renk paleti ile uyumlu duruyor.

seiko-prospex-padi-kinetic-gmt-diver-sun065-6-.jpg

Saatin ön yüzünde çizilmelere dayanıklı ve yansıma önleyici safir kristal cam yer alıyor. Masif tasarlanan arka kapakta ise Seiko’nun dalgıç modellerinde kullandığı klasik dalga motifi ve saat ile ilgili özellikler yer alıyor. Saatin özel üretim olduğunu belirten Special Edition yazısı da yine parlak yüzeye sahip paslanmaz çelik kapak üzerinde bulunuyor.

seiko-prospex-padi-kinetic-gmt-diver-sun065-13-.jpg

Saatin üzerinde yer alan dalgıç tarzı bezel de yine mavi renkte tasarlanmış. Islak elle kullanım için yeterli kavramayı sağlayabilecek şekilde tasarlanmış bezel, saatin sportif tasarımını başarıyla tamamlasa da, günümüzde artık yavaş yavaş terk edilen alüminyum üzerine serigrafi tekniğiyle üretilmiş insert’ü nedeniyle teknik anlamda biraz zayıf kalıyor.

seiko-prospex-padi-kinetic-gmt-diver-sun065-11-.jpg seiko-prospex-padi-kinetic-gmt-diver-sun065-9-.jpg

Modelin kadranında bezel insert’ü ile uyumlu tonda mavi kullanılmış. Markanın tipik dalgıç saati modellerinden alıştığımız detaylara yer veren kadran, GMT fonksiyonunun okunmasını mümkün kılan 24 saat indeksleri ve PADI yazısı nedeniyle bir klik kalabalık da dursa, sportif görünümünden ödün vermiyor. Saatin tarih fonksiyonu ise saat 4:30 konumunda bulunan pencereden okunabiliyor.

seiko-prospex-padi-kinetic-gmt-diver-sun065-10-.jpg seiko-prospex-padi-kinetic-gmt-diver-sun065-8-.jpg

SUN065 modelinde markanın pek çok modelinde uzun zamandır kullanılan Kinetic kurgu sistemine sahip Caliber 5M85 görev yapıyor. Otomatik saatlerde görmeye alıştığımız rotor düzeneği ile üretilen enerjiyi bir kapasitör içinde depolayarak Quartz mantığında çalışan modülün enerji ihtiyacı için kullanan sistem, Seiko tarafından pek çok farklı ürün grubunda yer alıyor. Yaklaşık 6 aylık güç rezerviyle Quartz saatlerden alıştığımız kullanım konforunu sunan mekanizma, güç rezervi indikatörü özelliğinin yanı sıra bir de ikinci bir saat dilimini görüntülemeye imkan sağlayan GMT fonksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

seiko-prospex-padi-kinetic-gmt-diver-sun065-5-.jpg

Modelin üzerinde yine markanın dalgıç saatleri grubunda yer alan modellerinde sıkça rastladığımız kauçuk kayış yer alıyor. Uç kısmında Seiko’nun dalga motifine yer veren kayışın üzerinde paslanmaz çelik toka ve yine aynı malzemeden yapılmış köprü parçası görev yapıyor. 47.5mm çapa ve 14.1mm kalınlığa sahip görkemli kasayı başarıyla dengeleyen kauçuk kayış, önceki versiyonlarına nazaran daha yumuşak malzemesi ile konfor konusunda da bizden tam not alıyor. Saatin Türkiye liste fiyatı ise 2967,00 TL.

seiko-prospex-padi-kinetic-gmt-diver-sun065-3-.jpg seiko-prospex-padi-kinetic-gmt-diver-sun065-4-.jpg

Benzer İncelemeler