alexa Silverstone | RS Limited Edition | Skeleton | Graham | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Graham Silverstone RS Skeleton Limited Edition

wm7-graham-.jpg

Chronofighter ve Swordfish gibi karakteristik serileriyle özellikle farklı ve cesur tasarımları tercih eden saat severlerin beğenisini kazanan Graham, motor sporları temalı saatlerini topladığı, adını ilk defa 1948’de gerçekleştirilen British GrandPrix otomobil yarışına ev sahipliği yapan efsanevi yarış pistinden alan Silverstone serisine yakın zamanda eklediği RS Skeleton modeliyle beğeni toplamaya devam ediyor.

gr2.jpg

Graham Silverstone RS Skeleton tamamen yeniden tasarlanmış bir kasa yapısına sahip. Bezelin paslanmaz çelik kasadan daha geniş tutulduğu tasarımda, ayar tepesi ve krono butonları için de serinin diğer modellerinden daha kompakt boyutlar tercih edilmiş.

_DSC7569.jpg

Bayonet tarzı kilide sahip ayar tepesi bize biraz Jaeger Le Coultre - Master Compressor serilerinde kullanılan ayar tepelerini hatırlatıyor.

Siyah seramikten üretilmiş takometrik bezel üzerindeki yazılar için gri tonu kullanılmış. 46mm’lik kasa çapından yaklaşık 1mm daha geniş tasarlanan bezelin hemen altında bir conta gibi duran alt bezel için alüminyum tercih edilmiş

_DSC7575.jpg

İncelememize konu modelin renk temasına uygun olarak yeşil renkte üretilen iç bezel üzerine uygulanan Clous De Paris motiflerini saate yan açılardan baktığımızda görebilmek mümkün.

Saatin kadranı iskelet formunda tasarlanmış. Tamamı açık bir şekilde üretilmiş olmasa da Graham, kadranın muhtelif noktalarında kullandığı açık alanlarla saatin mekaniğine ait önemli kısımların izlenebilmesine imkan sağlamış.

Bu hem şık hem de akıllıca tasarlanmış kadran formu sayesinde balans çarkı ve eşapman gibi parçaların çalışmasını saatin kadranından izleyebiliyoruz.

_DSC7563.jpg _DSC7567.jpg

Dalgıç saatlerinden görmeye alışık olduğumuz Sword Hand ( kılıç ) formunda akrep ve yelkovan hem saatin doğru okunmasına hem de gece görüşüne imkan verecek yeterli fosforu sağlamaya yönelik olarak kontrast beyaz dolguya sahip şekilde tasarlanmış.

İskelet formu nedeniyle okunabilirlik hanesindeki puanlarının büyük bir kısmını tasarım hanesine devreden Silverstone RS’in tarih fonksiyonun bulunmaması ise zaten karmaşık olan kadran düşünüldüğünde yerinde bir tercih olmuş.

Saatin camı için yansıma önleyici kaplamalı safir kullanılmış. Camın üst kısmında yer alan, Graham baskısı da yine kadran üzerindeki karmaşayı ortadan kaldırmak için akıllıca tasarlanmış ayrıntılardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

_DSC7571.jpg

Arka kapakta yer alan safir camdan saatin kalibresini izlemek mümkün. Saate hayat veren G1790 referanslı otomatik kronograf kalibre tam kurulumda 46 saatlik güç rezervine sahip.

Saatin üretim adedi ile ilgili bilgi de yine saatin arka kapağında yer alıyor.

WR100M değerindeki su geçirmezlik günlük kullanım için gayet yeterli.

_DSC7576.jpg

Silverstone RS Skeleton yarış otomobili lastiği desenli kauçuk kayış ile geliyor. Kayış üzerinde Graham yazılarının yanı sıra spesifik modele ait renk temasıyla uyumlu bir de şerit bulunuyor.

Saatin geniş boynuzlarının bitiş noktası itibarıyle iç bükey bir forma bürünen kayışın saatin büyük kasasısını başarılı bir şekilde dengelediğini söylemek mümkün ancak çok ince bilekli kullanıcılar için saatin bileğe tam oturmaması söz konusu olabilir gibi görünüyor.

_DSC7584.jpg

Çift taraflı katlanır klips saat ile gayet uyumlu bir yapıya sahip.

gr4.jpg

Graham ile özdeşleşmiş büyük ve cesur tasarımlı saatlerden hoşlanan ve özellikle motor sporları temalı modellere ilgi duyanlar için mutlaka incelenmesini tavsiye ettiğimiz Silverstone RS Skeleton, incelememize konu versiyonun dışında kırmızı ve mavi temalı modellere de sahip.

_DSC7573.jpg

Silverstone RS Skeleton için üretim sayısı her renkte 250 adet ile sınırlandırılmış.

Benzer İncelemeler