alexa Sıra Dışı Bir Bağımsız | Bermeron | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Sıra Dışı Bir Bağımsız – Bermeron

Yeni nesil saat merakı daha özel, daha özgün, daha aykırı olmayı gerektiriyor. Bu sebeplerden ötürü de bağımsız saatçilik daha önce hiç olmadığı kadar popüler. Bu kategorinin en yeni oyuncularından Berneron markasını ve Mirage modelini inceliyoruz.

bermeron-mirage-1.jpg

Mikro üretici ile bağımsız marka terimleri sıklıkla karıştırılıyorlar. Sınırları çok da keskin olmayan bu iki alan için en kaba hatlarıyla; kendi mekanizmasını üreten ve dışarıdan tedarik eden markalar şeklinde bir ayrımdan faydalanabiliriz. Bu kriteri özellikle ön plana çıkarıyorum çünkü bir üreticinin kendi mekanizmasını yapacak kadar teknik bilgiye ve üretim imkanlarına sahip olması ya da ulaşabilmesi onu, çok az sayıda üreticinin bulunduğu özel bir sınıfa mensup hale getiriyor. Berneron da bu üreticilerden biri.

bermeron-mirage-2.jpg

Markanın kurucularından Slyvian Berneron, endüstriyel tasarımcı. BMW Motorrad’da başlayan tasarım serüveni daha sonra abisiyle beraber kurduğu motosiklet özelleştirme atölyesinde devam etmiş. 2014’ten itibaren saat dünyasında adını duyurmaya başlayan Berneron şu anda Breitling markasında ürün sorumlusu olarak çalışıyor. 2022 yılında ise kendi soyadını taşıyan markasını kurarak sektörle olan bağlantısını bir üst seviyeye taşıdı. Sylvian’ın partneri Marie-Alix Berneron da lüks tüketim sektöründe edindiği tecrübesiyle kendi soyadını taşıyan markanın geleceğini şekillendiriyor.

bermeron-mirage-11.jpg

Berneron’un ilk modeli olan Mirage, sıra dışı bir asimetriye sahip. Saat sektörü için asimetri kavramı yeni bir terim değil ancak Mirage modelinin özgün çizgileri daha önce görülmemiş cinsten. Bu tarz saatlerde saatin sıra dışı tasarımı sadece görünen kısımlarla (kasa, kadran, cam) sınırlı kalır. Mirage ise mekanizmasında dahi bu asimetriyi devam ettirmeyi başarıyor. 18 ayar sarı altından üretilen Sienna ve 18 ayar beyaz altından üretilen Prussian Blue versiyonları 34mm x 38mm ölçülerinde kasaya sahipler. Kasaların dikine uzunları 42mm, kalınlıkları ise sadece 7mm. Kasaya yandan bakıldığında görünen kalınlık değeri 4.9mm. Doğrusu, üretici tarafından bu denli detaylı bir ölçü paylaşımı sıklıkla karşılaştığım bir durum değil. Berneron’u bu özenli yaklaşımından dolayı tebrik ediyorum. 

bermeron-mirage-3.jpg bermeron-mirage-4.jpg

Saatler, asimetrik tasarlanan kurmalı kalibre CH233’ ev sahipliği yapıyorlar. 30mm x 28mm x 2.3mm ölçülerindeki mekanizma 17 taşlı ve 135 parçadan oluşuyor. Saatte 21600 titreşim frekansında çalışan balansa sahip mekanizmanın saat kolu dakika kolunun altında değil üstünde yer alıyor. Bu sayede saatin camı, kenarlara doğru daha büyük bir kavisle üretilebiliyor. Cam demişken; ön cam sıra dışı formundan ötürü hesalit kristalden üretilmiş. Arka kısımda ise safir kristal cama yer verilmiş. Saatin su geçirmezlik değeri 30 metre olarak belirtilmiş. Saatin kayış pimi dahil metal içeren tüm parçaları altından imal edilmiş.

bermeron-mirage-5.jpg bermeron-mirage-6.jpg

Bir saatin kadranında Swiss Made yazabilmesi için o saati oluşturan parçaların en az yüzde 60’ının İsviçre menşeili olması gerekiyor. Berneron Mirage için bu oran yüzde 100. Sarı ve beyaz altın versiyonlardan her sene 12’şer adet üretiliyor ve şu an sipariş verirseniz saatinize en erken 2026 yılının sonlarına doğru kavuşabilirsiniz. Mirage modellerinin şu anda üretimde olan versiyonu A serisi olarak adlandırılıyor. B serisinin tanıtımı ise 2033 yılında gerçekleştirilecek. 

bermeron-mirage-12.jpg bermeron-mirage-13.jpg

Berneron Mirage modeline sahip olacak ilk şanslı saat meraklıları 44.000 CHF + vergilerden oluşan bir fatura ile karşılaştılar. Sonraki sene için fiyat 49.500 CHF + vergiler. Üçüncü yıldan onuncu yıla kadar ise fiyat sabit: 55.000 CHF + vergiler. Birinci ve ikinci yıl üretimlerinin neden daha ucuz olduğuna dair yapılan açıklama ise şöyle: Henüz saate dair ortada hiçbir şey yokken bize güvenen ve sipariş veren cesur saat meraklılarını ödüllendirmek için bir şeyler yapmamız gerekiyordu.

bermeron-mirage-7.jpg bermeron-mirage-10.jpg

Berneron Mirage’ye ait her bir detay üzerine saatlerce konuşmak mümkün. Saatin tasarımından üretimine, pazarlamasından markanın müşteri ilişkilerine kadar her kısım özenle düşünülmüş ve hayata geçirilmiş ayrıntılara sahip. Umarım bu tarz özgün girişimlerle, ilerleyen zamanlarda daha sık karşılaşırız.

Benzer İncelemeler