alexa Tantal | Tantal Nedir | Tantal Kasalı Saatler | Panerai | Hublot | Omega
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Sıra Dışı Bir Metal: Tantal

Saat dünyasında kendine oldukça az ama bir o kadar da özel bir yer edinen kasa malzemesi Tantal mercek altında...

Daha önce hiç Tantal kasalı bir saatle karşılaştınız mı? Görmeyenler için şöyle betimlemeye çalışayım; bir saat düşünün, neredeyse 18K altın versiyonu kadar ağır, benzersiz mavi/gri tona sahip ve üzerinden yıllar geçse de eskime belirtisi göstermiyor. Daha ne olsun değil mi?

tantalum-1.jpg

Maalesef bu şansı müşterilerine yaşatabilen markalarına sayısı bir hayli az. Bu özel saatlere geçmeden önce dilerseniz biraz Tantal malzemesini tanıyalım. Periyodik cetvelde 73 numarada bulunan Tantal adını Yunan Mitolojisi’nden alıyor. Rivayete göre Tantalos, tanrıları kızdırmanın bedelini cezalandırıldığı gölette su içmek için eğildiğinde suların çekilmesiyle, yanı başında duran ağacın meyvesini almak istediğinde ise dalın yükselmesiyle öder. Hatta İngilizcede yer alan “tantalize” fiili de bu Tantalos’tan gelmektedir. Zeus ile Pluton’un oğlu Tantalos, Tantal metaline de isim babalığı yapmaktadır.

tantalum-2.jpg

Tantal 16,7 gr/cm3’lük öz kütle değeriyle 18K altına benzer bir ağırlık hissi sunmakta. Öte yandan altının 1064 santigrat derecelik erime sıcaklığına karşın Tantal’ın 3017 santigrat derecelik değeri, metalin işlenmesini zorlaştıran etmenlerden yalnızca biri. Tantal yüzey sertliği konusunda da paslanmaz çelik, altın, titanyum gibi sektörde bolca kullanılan metallere fark atıyor. Haliyle fiziksel darbelerden oldukça az etkilenen ancak üretimi de bir o kadar zahmetli ve pahalı bir metalle karşı karşıya kalıyoruz. Tantal korozyona ve aside direnç konusunda da rakiplerine kıyasla muazzam bir performans sergiliyor. Tüm bu özelliklerin yanı sıra Tantal’ın benzersiz mavi/gri rengi, gözlerin her daim üzerinde olmasına yetiyor da artıyor.

tantalum-3.jpg

Tantal şu güne dek yalnızca birkaç üreticinin koleksiyonuna girebilmiş bir metal. Bu saatler arasında Panerai 172 ve 192, Hublot Big Bang Tantal, Omega Seamaster Titanium-Tantal, Audemars Piguet Royal Oak Tantal-Gold, Helson Shark Diver Tantal, Vacheron Constantin Quai de I’lle Tantal ve Montblanc Tantal bulunmakta.

hublot-big-bang-tantal.jpg pam00172-panerai-luminor-tantalum.jpg

210-60-42-20-99-001-omega-seamaster-diver-300m-tantalum-1.jpg

audemars-piguet-royal-oak-tantalum-gold.jpg vacheron-constantin-quai-de-lle-tantalum.jpg

Şu anda piyasada satılan ve bence gelmiş geçmiş en başarılı saatler arasında sayılabilecek Tantal kasalı bir model daha var. F. P. Journe Chronometre Bleu. Tabii bu modelin kasası kadar, kadranı, mekanizması ve hatta kayışı bile çok özel. Maalesef günümüz koşullarında Tantal kasalı başka bir saate bayiiler aracılığıyla ulaşmak mümkün değil. Dileriz ki ilerleyen zamanlarda Tantal markalar altında kendine tekrar hayat bulabilir.

f-p-journe-chronometre-bleu-1.jpg f-p-journe-chronometre-bleu-2.jpg
Benzer İncelemeler