alexa Swatch Group | ETA | Sellita | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Swatch Group’tan önemli haber...

eta-logo.png

Geçtiğimiz günlerde Swatch Group, sektörde oldukça popüler olan ETA mekanizmalar ile ilgili “yüksek fiyat artışı” konusunda tüketicileri uyarmaya yönelik bir bildiri yayınladı.

Peki, bu ne demek oluyor şimdi..? 

Mevzunun geçmişine kısa bir bakışla açıklayalım;

İsviçre’nin rekabet kurumu olarak adlandırabileceğimiz Comco, geçtiğimiz günlerde aldığı karar doğrultusunda, Swatch Group’un müşterilerine ETA mekanizma tedarikine devam etmesi gerektiğini bildirdi. Tedariki durdurmaları gibi bir durum söz konusu olursa, bu durumun kendileri için de olumsuz sonuçlar doğuracağını savundu. Yaşanan bu gelişmeyi rakamlara dökecek olursak da durum şöyle; Comco, Swatch Group’a her sene ürettiği ETA mekanizmalardan bir buçuk milyon adedini direkt rakiplerine ayırmasını zorunlu kıldı. Bunun için öne sürdükleri gerekçe ise çok net; “ Onlar sizden satın alıyorlar.. Yani siz yine para kazanmış oluyorsunuz.. “

Buraya kadar her şey normal görünüyor ancak gerçek şu ki “onlar artık Swatch Group’tan almıyor...”. Yakın zamana kadar Swatch Group’un önemli müşterileri arasında yer alan Tudor ve Sellita, kendi mekanizmalarını üretmeye başladığından bu yana yıllık olarak yaklaşık 700.000 adetlik ham kalibre alımına son verdi. Rekabetin olağan koşullarında yaşanmaya devam etmesi gerekliliğini savunan Swatch Group ise, bu kararından ötürü Comco’yu, onları artık var olmayan bir Pazar için üretim yapmaya zorlamakla suçladı.

03-movement-5602.png

Yılda  1,5 milyon adet mekanizma tedarik etmeye mecbur bırakılan Swatch Group, bu karar neticesinde, dengesiz bir arz riskine yeşil ışık yakan Comco’ya sitem etse de rekabet kurumu ETA aleyhinde aldığı kararın arkasında durmaya devam ediyor. Rakipleri serbest bir şekilde kendi tasarladığı ve ürettiği mekanizmalarını pazara sunarken senelik 1,5 milyon adet mekanizma tedarik etmeye zorlanan Swatch Group ise bu zorunluluğun sona ereceği 2019 senesi sonrası ETA mekanizmalarda dramatik bir fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Bildirinin orijinal halini aşağıda görebilirsiniz:

swatch-group-eta.jpg

Benzer İncelemeler