alexa Ref. WAY201B.BA0927 | Aquaracer | Tag Heuer | Baselworld 2018 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Tag Heuer Aquaracer Calibre 5

tag-heuer-logo.png

Tanıtıldığı ilk günden bu yana giriş ve orta seviye dalgıç modelleri arasında ilk akla gelen seçenekler arasında yer alan TAG Heuer Aquaracer Koleksiyonu, denizlerden ilham alan mavi kadranı ve sportif kauçuk kayışı ile dikkat çeken modeli Ref. WAY201B.BA0927 ile inceleme köşemizin konuğu oldu.

tag-heuer-aquaracer-1.jpg

TAG Heuer genel anlamda motor sporlarından ilham alan modeller ile birlikte anılan bir isim. Ancak markanın yakın geçmiş ve güncel ürün gruplarına baktığımızda gayet şık ve başarılı dalgıç saatleri de görüyoruz. Elbette bunlardan ilk akla gelen model ise zengin model alternatifleri ile dikkat çeken Aquaracer Koleksiyonu. Zengin model alternatifi derken bunu sözün gelişi söylediğimi de zannetmeyin zira markanın resmi sitesinde şu an 142 farklı Aquaracer modeli yer alıyor.

İnceleme köşemiz için seçtiğim model ise Aquaracer Koleksiyonu dendiğinde ilk akla gelen modellerden olan Ref. WAY201B.BA0927 versiyonu.

tag-heuer-aquaracer-9.jpg

Modelin kasası 43mm gibi modern bir çap ölçüsü ile tasarlanmış. Koleksiyonun sembol detaylarından kalın ve güçlü boynuz tasarımı ile modelin sportif duruşunu destekleyen kasa paslanmaz çelikten üretilmiş. Modelin ön yüzünde yine koleksiyonun ayırt edici özelliklerinden tek yöne dönebilen dalgıç bezeli yer alıyor. Çıkıntılı köşelerle hem daha rahat çevrilebilen hem de maskülen bir görüntüye kavuşan bezelin insert yani mine kısmında alüminyum yerine mavi seramik kullanıldığını da ekleyelim. İsmine yakışır şekilde 300 metre / 30 bar su basıncına dayanıklı üretilen kasanın ön yüzünde çizilmelere dayanıklı safir kristal cam, arka yüzünde ise klasik dalgıç başlığı işlemeli masif paslanmaz çelik kapak yer alıyor. İri yapısıyla ıslak elle bile rahatça açılıp kilitlenebilen ayar kolunun üzerinde markanın şık logosu da unutulmamış.

tag-heuer-aquaracer-5.jpg

Tag Heuer Aquaracer Caliber 5 (Ref. WAY201B.BA0927) koyu mavi tonda hazırlanmış bir kadran ile geliyor. Kadranın dizilimi ve kullanılan aksesuarların tasarımı hem şık hem de hemen her ortamda kolay okunabilir bir kompozisyon çiziyor. Yalnız aynı detayların bir diğer özelliği ise bir yerlerden tanıdık geliyor olmaları... Kadran zeminine hareket katan yatay çizgiler, Omega Seamaster Aquaterra modelinin teknelerin güverte kısmında kullanılan tik ağacından esinlerek tasarlanmış kadranını hatırlatıyor. Saat 3 hizasında yer alan tarih penceresi üzerindeki büyüteç için ise bir şey demeye gerek olduğunu sanmıyorum. Turuncu uçlu saniye kolu ve aynı tonda hazırlanmış Calibre 5 yazısı ile modelin sportif duruşunu pekiştiren kadran, mavi/yeşil tonda Super LumiNOVA fosfor malzemesi sayesinde optimal okunabilirlik sunuyor.

tag-heuer-aquaracer-2.jpg

Modelin içerisinde TAG Heuer ürün grubunda Caliber 5 olarak bilinen otomatik mekanizma görev yapıyor. 4Hz (28.800vph) frekansında çalışan mekanizmanın, tam kurulumda sağladığı 38 saatlik güç rezerv süresine bakarak Sellita SW200 tabanlı olduğunu söylemek mümkün.

tag-heuer-aquaracer-6.jpg

İnceleme için seçtiğim modelin üzerine kadran rengi ile uyumlu tasarlanmış mavi kauçuk kayış yer alıyor. TAG Heuer amblemleri ile süslenmiş kayışın uç kısmında ise mat paslanmaz çelikten yapılmış katlanır klips görev yapıyor. Yumuşak yapısı ile konforlu bir kullanım vadeden kayış, modele görsel anlamda özgün bir hava veriyor.

tag-heuer-aquaracer-7.jpg

Aquaracer Koleksiyonu her zaman beğendiğim model grupları arasında yer almıştır. Geçmişte ilk jenerasyon otomatik modeline (mavi kadran) sahip olduğum koleksiyon, bugün teknolojinin nimetlerinden faydalanarak tasarlanmış yeni yüzüyle özellikle orta seviye dalgıç modellerine yönelen kullanıcılar için ilk bakılması gereken alternatiflerin arasında yer alıyor.

tag-heuer-aquaracer-10.jpg

Benzer İncelemeler