alexa CBE2110.BA0687 | CBE2110.FC8226 | Autavia | TAG Heuer
Horobox

Dk. Okuma Süresi

TAG Heuer Autavia

tag-heuer-logo.png

60lı yılların ikonik Racing Chronograph modellerinden Heuer Autavia, halk oylaması ile seçilen yeni yüzüyle Baselworld 2017 bünyesinde boy göstermişti. Markanın görkemli fuar standına yaptığımız ziyaret esnasında görüntüleme fırsatı bulduğumuz efsane model tüm detaylarıyla mercek altında…

Mevzu 60lı yılların spor kronograf modellerine geldiğinde şüphesiz akla gelen ilk modellerden biri Heuer Autavia oluyor. Rolex Daytona (dönem itibarıyla Paul Newman versiyonu) ile birlikte, 60lar’ın en ünlü Panda Kadran kronograf modelleri arasında yer alan Autavia, uzun süren sessizliğini bozarak bir kez daha TAG Heuer kataloglarında yerini aldı. Adını Automobile ve Aviation (havacılık) kelimelerinden alan efsane ürün grubu 55. Yılını, Baselworld 2017 bünyesinde tanıtılan yepyeni bir model ile kutladı.

TAG Heuer tarafından düzenlenen halk oylaması neticesinde 50000’den fazla oy alarak birinci seçilen konfigürasyona göre tasarlanan yeni model, 1966 senesinde üretilen ve dönemin ünlü F1 pilotu Jochen Rindt tarafından kullanılmasıyla popüler olan versiyonu hatırlatan detaylar sunuyor.

TAG-Heuer-01-2446-Mk3-497x650.jpg

Vintage Tag Heuer Autavia

Saatin paslanmaz çelikten üretilen kasası, günümüz standartlarında spor kronograf bir erkek saati için optimum boyut diyebileceğimiz 42mm çapında tasarlanmış. 39mm çapında kasaya sahip orijinal modelin oranlarına uygun şekilde yeniden tasarlanan kasa, kolda modern ve güçlü bir duruş sunarken efsane model ailesinin DNA’sından uzaklaşmamayı da başarmış. Kasanın ön yüzünde yer alan bezel de genişleyen kasa çapına göre tekrar boyutlandırılmış.

Orijinal model ile aynı insert baskısına sahip olan 12 saatlik bezelin tırtık kısımları da yine retro esintiler taşıyacak şekilde detaylandırılmış. Modelin ayar tepesi ve kronograf butonları da retro tasarımdan nasibini almış. Özellikle kronograf butonları “mantar” tarzı formlarıyla orijinal modele göndermede bulunurken, ayar tepesi nispeten biraz daha iri boyutlarıyla kolay ve güvenli kavrama sağlamış. Kasanın ön yüzünde orijinal modelin plastik camına gönderme yapan bombeli safir cam kullanılırken, arka kapağında düz safir camlı bir pencereye yer verilmiş. Kasanın su geçirmezlik değeri de modern bir spor kronograf için yeterli kabul edebileceğimiz 100 metre olarak ayarlanmış.

Tag-Heuer-Autavia-baselworld-2017-2.jpg

Yeni model, kadran tasarımı açısından da orijinal versiyona mümkün olduğu kadar sadık kalınarak tasarlanmış. Markanın klasik Heuer logosunun tercih edildiği kadran da model ismi de marka isminde olduğu gibi saat 12 hizasına eklenmiş. 60lı yılların kült konfigürasyonlarından Reverse (ters) Panda formunda tasarlanan kadranda, yine orijinal modelde de kullanılan kalın baton indeksler ve baton kollar tercih edilmiş.

Siyah zemin üzerine beyaz tonda hazırlanan kronograf alt kadranları için 3-6-9 düzeni tercih edilirken, modele hayat veren mekanizmanın referansı da saat 6 hizasında yer alan küçük saniye alt kadranına eklenmiş. Bu arada orijinal modelde olmayan tarih fonksiyonu da yine saat 6 konumuna yerleştirilmiş. Beyaz alt kadran ile uyumlu beyaz zemin üzerine siyah font şeklinde hazırlanan tarih diski sayesinde fonksiyonun kadran bütünlüğünü bozmasının önüne geçilmiş. İndeks ve kollara modelin genel retro havasına uygun şekilde bej tonunda hazırlanmış SuperLuminova fosfor malzemesi uygulanmış.

Tag-Heuer-Autavia-baselworld-2017-3.jpg

Tag Heuer Autavia Jack Heuer Birthday Edition (solda) - Tag Heuer Autavia

Gelelim yeni Autavia’nın içindeki mekanizmaya… Eminim modelin sadık hayranları ve pek çok saatsever, bu yeni versiyonun içinde de efsane mekanizma Valjoux 72’yi görmek isterdi. Teknik olarak mümkün olmayan bu durum için elden kurmalı modern bir mekanizma tasarlama zahmetine girmeyen TAG Heuer (işte hep Biver kokan hareketler bunlar), modele hayat vermesi için Caliber Heuer 02’yi seçmiş.

Peki, bu mekanizmanın en azından bu özel model için tasarlandığını söylemek mümkün mü..? Belli noktalardan evet.. Caliber Heuer 02, aslında markanın Caliber CH-80 referansıyla tasarladığı ancak hiç üretmediği mekanizmanın güncel bir türevi demek mümkün. Teknolojik olarak kolon çarklı entegre kronograf modülü ve tam kurulumda 80 saati bulan güç rezerviyle oldukça rafine bir mekanizma olan Caliber Heuer 02, 4Hz hızında çalışıyor. 3-6-9 kronograf alt kadran dizilimiyle hayat verdiği modelin retro karakterine de başarıyla uyum sağlayan mekanizma, arka kapakta yer alan safir kristal cam bölmeden izlenebiliyor.  Cotes de Geneve motifleriyle bezenmiş mekanizma, karartılmış rotoru ve kırmızı kolon çarkıyla hem klasik hem de sportif detaylar sunuyor.

Tag-Heuer-Autavia-baselworld-2017-4.jpg

Saatin kayış/bilezik opsiyonlarına karar verilirken de orijinal versiyona sadık kalındığını görmek mümkün. 4600,00 EUR başlangıç fiyatı ile sunulan kahverengi dana derisi kayışla gelen versiyonun yanında, yine 60lı yılların vazgeçilmez klasiklerinden yedi parçalı bilezikten esinlenerek tasarlanmış bir de paslanmaz çelik bilezik opsiyonu yer alıyor. 

Açıkçası Re-Issue veya Heritage gibi konseptler ilk başlarda çok hoşuma gitse de artık sıkıldığımı düşünüyorum zira o kadar çok marka ve model bu konsept üzerine oynadı ve iyi veya kötü o kadar fazla sayıda model çıkarttı ki, bu durum tabiri caiz ise “kabak tadı verdi”. Ancak TAG Heuer Autavia özelinde bu durum farklı. Belki çıkış noktası veya izlenen yol aynı olabilir ancak burada önemli olan iki husus var: Birincisi, söz konusu modelin nasıl görüneceğine direkt saatseverler karar verdi.. İkinci ise, üretimi durmuş efsane bir model bu vesileyle tekrar TAG Heuer kataloglarında boy göstermeye başladı.. Bence hem operasyonel hem de tasarımsal manada oldukça başarılı bir proje olmuş, tebrikler TAG Heuer.

Tag-Heuer-Autavia-baselworld-2017-5.jpg

Benzer İncelemeler