alexa Ref. CBE 2111.BA0687 | TAG Heuer | Autavia | Jack Heuer
Horobox

Dk. Okuma Süresi

TAG Heuer Autavia Jack Heuer Limited Edition (Ref. CBE 2111.BA0687)

tag-heuer-logo.png

Geçtiğimiz yıllarda saat dünyasının duayen isimlerinden Jean-Claude Biver yönetiminde yeni bir sayfa açan TAG Heuer, markanın efsane kurucusu Jack Heuer’in 85. Yaş günü anısına tasarladığı limitli üretim Autavia modeli ile boy gösterdi.

TAG-Heuer-Autavia-Jack-Heuer-Limited-Edition-4.jpg

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2017’nin başlarında tanıtılan Heuer 02 “Rindt” modeli üzerinden tasarlanan yeni Autavia, aynı zamanda Jack Heuer’in doğum tarihi olan 1932 adet ile sınırlı üretiliyor. Bu arada markanın bu özel model için Autavia seçmesi de çok anlamlı zira teknik anlamda artık marka üzerinde bir söz hakkı bulunmasa da manevi başkanlık görevine hala devam eden Jack Heuer, efsane ürün grubu Autavia’yı yaratan isim olarak biliniyor.

TAG-Heuer-Autavia-Jack-Heuer-Limited-Edition-1.jpg

Heuer’in motor sporları ile sürdürdüğü dirsek temasının sonucu ortaya çıkan model ailelerinden biri olan Autavia, aynı dönemlerde Heuer kataloglarını paylaştığı Carrera ve Monaco modellerine nazaran daha çok rağbet görmüş. Özellikle profesyonel Formula 1 pilotları tarafından tercih edilen Autavia’nın bu durumunda, bir kol saati modeli olmadan önce yarış otomobillerinin göstergelerinde yazan bir isim olmasının da etkisi büyük elbette.

TAG-Heuer-Autavia-Jack-Heuer-Limited-Edition-5.jpg

Markanın TAG (Techniques d’Avant Garde) tarafından 1985 yılında satın alınmasına kadar Heuer ürün grubundaki yerini muhafaza eden Autavia’nın ilk jenerasyon örnekleri, günümüzde özellikle koleksiyonerler tarafından büyük ilgi görüyor.

Tasarımı bizzat Jack Heuer tarafından yapılan yeni versiyonun 1/1932 No.lu modelinin ise, önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi planlanan Heuer müzayedesinde boy göstermesi bekleniyor. 

Saat sektöründe etkisi bitmek bilmeyen Re-Issue ve Heritage konseptleri doğrultusunda yapılmış diğer örneklerde olduğu gibi TAG Heuer Autavia Jack Heuer Limited Edition modeli de, ilham alındığı vintage versiyon ile büyük benzerlikler taşıyor. Ancak modern tasarım öğelerinden de nasibini alıyor. 60lı yılların sonunda piyasaya sürülen 39mm kasa çapındaki modelden farklı olarak, yeni versiyon daha modern ve güncel bir boyut olan 42mm çapında tasarlanmış bir kasa içerisinde sunuluyor. Çapı genişleyen kasaya uyumlu olarak modelin bezeli de daha kalın ve geniş bir profil sunuyor. Ön yüzünde çizilmeye dayanıklı safir kristal camın bulunduğu kasanın su geçirmezlik değeri ise 100 metre olarak belirtiliyor.

TAG-Heuer-Autavia-Jack-Heuer-Limited-Edition-2.jpg

Yeni modelin kadranı da vintage ve modern detaylara bir arada yer verecek şekilde tasarlanmış. Saat 6 noktasında tarih penceresi yer alan kadran, saat koleksiyonerleri için çoğu zaman tercih sebebi olan Panda tarzında yani açık zemin üzerine kontrast koyu alt-kadranlarla tasarlanmış. Açık gümüş tonunda tasarlanan kadrana eşlik eden indeksler de kontrast siyah tercih edilmiş. Okunabilirliği olumlu yönde etkileyen bu renk kombini, modelin vintage ruhunu da başarıyla ön plana taşıyor.

TAG-Heuer-Autavia-Jack-Heuer-Limited-Edition-6.jpg

TAG Heuer Autavia Jack Heuer Limited Edition modelinin içerisinde, standart modele de hayat veren Caliber Heuer 02 görev yapıyor. Markanın kendi tasarımı ve üretimi olan mekanizma kolon çarklı kronograf modülünün yanı sıra, bir de tarih fonksiyonu barındırıyor. Jack Heuer imzalı masif paslanmaz çelik arka kapak nedeniyle görünmeyen mekanizma tam kurulumda 80 saat gibi iddialı bir güç rezerv süresi sunuyor.

TAG-Heuer-Autavia-Jack-Heuer-Limited-Edition-3.jpg

1960lı yıllarda ünlü tasarımcı Gay Freres imzası taşıyan çok parçalı metal bilezikten esinlenerek hazırlanmış paslanmaz çelik bir bilezik ile gelen model sadece 1932 adet üretiliyor.

Benzer İncelemeler