alexa Teşekkürler | Gay Freres | Rolex | Patek Philippe | Royal Oak | Nautilus | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Teşekkürler Gay Frères

Bileğinizdeki saatinize durup bir bakın, bileziğinin mükemmelliğini Gay Frères’e borçlu olabilirsiniz.

gay-freres-8.jpg

Bugün Rolex hemen hemen her bakımdan bir ‘in-house’ saat üreticisi. Kasalarında ve bileziklerinde kullanılan altın ve paslanmaz çelik alaşımlarından, mekanizmalarının çeşitli kısımlarında kullanılan özel yağlara kadar nerdeyse her bir bileşen Rolex bünyesinde üretiliyor.

gay-freres-5.jpg

Bu durum her zaman böyle değildi tabii. Hemen hemen her marka gibi Rolex de bir zamanlar dışarıdan çeşitli bileşenler ve yardımlar aldı. Bunlar arasında lüks markalar için metal bilezikler üreten Gay Frères de vardı.

gay-freres-3.jpg gay-freres-4.jpg

Gay Frères 1835 yılında Jean-Pierre Gay ve Gaspard Tissot tarafından kuruldu. Mücevherler ve cep saatleri için altın zincirler üreten marka, 20.yy’da cep saatlerinden çok kol saatlerine ilgi duyulmaya başlanmasıyla birlikte yolunu değiştirdi. Zamana adapte olan Frères, lüks saatler için incelikle işlenmiş metal bilezikler üretmeye başladı. 20. yy boyunca Gay Frères, en büyük ve en saygın bilezik üreticisi olarak saat sektöründe önemli bir rol üstlendi. Bilezik ürettiği saat markalarının arasında Rolex, Patek Philippe, Vacheron Constantin, Audemars Piguet gibi İsviçre saatçiliğini domine eden markalar da bulunuyordu.

gay-freres-6.jpg gay-freres-10.jpg

Kol saatleri için metal bilezikler üreten başka isimler de vardı tabii. Fakat Gay Frères yenilikçi tasarımı, kalitesi ve el işçiliğindeki ustalığıyla bu camiada kendine bir taht yaratmayı başardı. 1930’larda paslanmaz çelik saatlerin daha çok ilgi görmesiyle birlikte Frères’in işi biraz daha kolaylamıştı. Paslanmaz çeliğe şekil vermek, altına şekil vermekten çok daha zordu ve el işçiliğinde gerçek anlamda usta olmayı gerektiriyordu. Büyük bir sektörün içinde bunu yapabilen markaların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu.

gay-freres-7.jpg

1970’lere gelindiğinde Gay Frères bilezik üretimi ve tasarımında çoktan adını duyurmuş, parmakla gösterilen bir marka haline gelmişti. Rakipsiz uzmanlığı ve tecrübesi nedeniyle Audemars Piguet, şu anki ikonik tasarımı Royal Oak’un bileziği için Gay Frères’e başvurdu. Bundan dört yıl sonra Patek Philippe de Royal Oak’un en büyük rakibi Nautilus için markanın yolunu tuttu.

gay-freres-9.jpg gay-freres-2.jpg

Bu büyük sıçrayışla birlikte 1970’lerin ortalarına gelindiğinde Gay Frères bünyesindeki 500 zanaatkâr ve uzmanla Cenevre’nin en büyük fabrikası haline geldi. Bileziklerin yanı sıra mücevherlerle ilgili çalışmalar yapmaya da devam etti. İlk metal bilezikleri 1930’larda Rolex için üretmeye başlayan firma, yine Rolex’in üstün çabalarıyla 1998’de markanın bir parçası oldu.

gay-freres-1.jpg

Gay Frères ile ilgili en etkileyici özellik, markanın çok farklı kol saatleri için onları mükemmel şekilde tamamlayacak sonsuz çeşitlilikle farklı bilezik tasarımları üretme özelliğiydi. Uzun ve şöhret dolu tarihi boyunca marka, elbise saatlerinden spor kronograflara birçok saatin bileziğine imza attı. Böylece saat sektörü öğrendi ki Gay Frères bilezikleri hangi marka / model olursa olsun mükemmel uyum sağlar ve bazen efsaneleştirir.

Benzer İncelemeler