alexa 79230DK | Black Bay | Tudor | Heritage | Dark | Rhodium
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Tudor Heritage Black Bay Dark Ref. 79230DK

tudor-logo.jpg

Son dönemlerde özellikle Bronz versiyonuyla oldukça beğeni toplayan Tudor Heritage Black Bay serisi, Baselworld 2016 bünyesinde tanıtılan Dark versiyonu ile inceleme köşemize konuk oldu.

tudor-heritage-black-bay-dark-79230DK-2-.jpg

Saatin siyah PVD kaplamalı paslanmaz çelik kasası, 41mm çapa sahip şekilde tasarlanmış. Üzerindeki siyah kaplamaya rağmen satine yüzeylerdeki başarılı detay işçiliğini gözler önüne seren kasanın ön yüzünde, retro tarzda hazırlanmış bombeli safir kristal cam kullanılmış. Arka kısımda ise masif paslanmaz çelik bir kapak tercih edilmiş. 

tudor-heritage-black-bay-dark-79230DK-1-.jpg

Baselword 2016’nın en başarılı modellerinden biri olarak gördüğümüz Tudor Heritage Black Bay Dark, Rolex’in de kurucusu olan Hans Wildorf’ tan gelen DNA’sını, popülerliği hiç geçmeyen All Black konsepti ile harmanlayan, çok başarılı ve dikkat çekici bir saat.

Kasanın hem rengi hem de tasarımı ile uyum içinde duran kilitli ayar tepesi de siyah PVD kaplamalı hazırlanmış. Ele oturuşu oldukça tok olan tepenin, kilitleme hissi de gayet başarılı ayarlanmış. 

tudor-heritage-black-bay-dark-79230DK-7-.jpg

Modelin All Black konseptinde hazırlanmış tasarımını başarıyla tamamlayan siyah kaplamalı çelik bezelin iç kısmında, alüminyum bezel diski kullanılmış. Saat 12 noktasında yer alan markörü kırmızı bir üçgen içerisine alan bezelin, hem tasarımında hem de yapımında kullanılan malzemeler açısından çok başarılı durduğunu söylemek mümkün.  Özellikle kırmızı üçgen detayının, saatin “stealth” tarzı görüntüsüne dengeli bir hareket kattığı aşikâr.

tudor-heritage-black-bay-dark-79230DK-kapak-2.jpg

Saatin kadranı Heritage Black Bay serisinin genel detaylarını taşıyor. Siyah renkte tasarlanan kadranın yüzeyi, mat ve hafif pütürlü bir dokuda hazırlanmış. Modelin “tactical” görüntüsüyle uyum içinde olan kadranda, 200m = 660ft su geçirmezlik değeriyle ilgili yazı için de kırmızı font tercih edilmiş.

tudor-heritage-black-bay-dark-79230DK-4-.jpg

Markanın ünlü Snowflake tarzı kollarına yer veren kadranda geniş yüzeyli saat imleri kullanılmış. Dalgıç saati konseptinin sembolleşmiş tasarım detaylarını benimseyen kadranda yer alan kollar ve saat imleri, beyaz tonda SuperLuminova fosfor malzemesi ile kaplanmış. Bu derece siyah ağırlıklı bir tasarımda beyaz SuperLuminova kullanılması bize göre pek yerinde bir karar olmamış zira hem kadranın okunabilirliği için gereken kontrastı sağlayabilecek, hem de siyah konsept ile uyum içinde olacak daha koyu bir ton, tahmin ediyoruz çok daha başarılı bir görüntü sunardı.

tudor-heritage-black-bay-dark-79230DK-5-.jpg

Baselworld 2016 kapsamında saatseverlerle buluşan en önemli Tudor yeniliklerinden biri de markanın kendi tasarladığı ve ürettiği mekanizma grubu oldu. Genel anlamda saatseverler için mutlak tercih sebebi olan in-house mekanizma kavramının, Tudor Heritage Black Bay serisi için de geçerli olacağını tahmin etmek zor değil. Bu yenilik kapsamında serinin ilk jenerasyon modellerinde yer alan ETA 2824 mekanizma, yerini Tudor Caliber Ref. MT5602’ye bırakmış. COSC sertifikasıyla birlikte gelen yeni mekanizma, 4Hz hızında çalışıyor ve tam kurulumda oldukça başarılı bir değer olan yaklaşık 70 saatlik güç rezervi sunuyor.  

tudor-mt5602.png

Tudor Heritage Black Bay Dark, siyah PVD kaplamalı paslanmaz çelik bilezik, tekstil Nato kayış ve incelememize konu modelde yer alan eskitilmiş görünümlü deri kayış alternatifleri ile sunuluyor. PVD kaplamalı paslanmaz çelik tokanın eşlik ettiği deri kayışın, saatin görüntüsüyle son derece uyumlu olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanında katlanır konfor olarak da gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. 

tudor-heritage-black-bay-dark-79230DK-6-.jpg

Modelin tasarımında yer alan retro detaylardan yola çıkarak tekstil Nato kayışın da saat ile çok hoş duracağından şüphemiz yok. Ayrıca aftermarket seçenekleri de hesaba katarsak, kayış konusunda oldukça zengin bir ürün yelpazesinden bahsetmek mümkün.

tudor-heritage-black-bay-dark-79230DK-8-.jpg tudor-heritage-black-bay-dark-79230DK-10-.jpg

Baselword 2016’nın en başarılı modellerinden biri olarak gördüğümüz Tudor Heritage Black Bay Dark, Rolex’in de kurucusu olan Hans Wildorf’ tan gelen DNA’sını, popülerliği hiç geçmeyen All Black konsepti ile harmanlayan, çok başarılı ve dikkat çekici bir saat. Deyim yerindeyse “küllerinden doğan” markanın en başarılı saat gruplarından Heritage Black Bay koleksiyonu çatısında yer alan model, in-house mekanizma güncellemesiyle aynı fiyat bandında bulunan saatler arasından net bir şekilde sıyrılıyor. 

tudor-heritage-black-bay-dark-79230DK-11-.jpg

Her zamanki destek ve işbirlikleri için Rhodium ailesine bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Benzer İncelemeler