alexa M25610TNL-0001 | Tudor | Pelagos | LHD
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Tudor Pelagos LHD M25610TNL-0001

tudor-logo.jpg

Heritage Black Bay ile yakaladığı başarılı grafiği, ürün grubundaki diğer modellere de yansıtmayı hedefleyen Tudor, saatseverler tarafından büyük beğeni ile karşılanan Pelagos LHD modeli ile inceleme köşemize konuk oldu.

tudor-pelagos-lhd-ref-M25610TNL-0001-10-.jpg

Bugün birisi bana fiyat/performans olarak hangi İsviçre markasını tavsiye ettiğimi sorsa, hiç tereddüt etmeden Tudor derim. Rolex’in gölgesinde geçen uzun yılların ardından epik bir “küllerinden doğma” hikâyesiyle geri dönen marka, özellikle Heritage Black Bay serisi ile müthiş bir başarıya imza attı. In-house mekanizma güncellemesi ile fiyat/performans parametresinde neredeyse rakipsiz hale gelen Heritage Black Bay, bronzdan siyah PVD’ye, hatta paslanmaz çelik/18K altın kombinasyonlara uzanan geniş model yelpazesi ile “lüks dalgıç saati” konseptini yeniden tanımladı desek abartmış olmayız sanırım.

Markanın geçmişinden ilham alan Heritage Black Bay model ailesi saat pazarında fırtına gibi eserken, Tudor’un modern “tool watch” alternatifi Pelagos da saatseverler tarafından oldukça beğenilen bir model olmayı başardı. Titanyum kasası ve bileziği, “profesyonel” sıfatını fazlasıyla hak eden 500M su geçirmezlik değeri, klasik dalgıç saati tarzına sadık kalan çizgileri ve yenilikçi katlanır klips tasarımıyla göz dolduran model ailesi, seriye geçen yıl eklenen Pelagos LHD (left hand drive-soldan direksiyon) ile yeni bir versiyona daha ev sahipliği yaptı.

tudor-pelagos-lhd-ref-M25610TNL-0001-13-.jpg

Tudor Pelagos LHD, modele ismini veren sol tarafa yerleşik ayar tepesi dışında standart modeller ile büyük ölçüde benzer özellikler taşıyor. Modelin kasası 42mm çapında tasarlanmış ve titanyumdan üretilmiş. Tamamı satine yüzeyler taşıyan kasanın şüphesiz en önemli özelliği, sol tarafa konumlandırılmış vidalı ayar tepesi. Günümüzde standart yerleşime göre oldukça az rastladığımız bu tasarım detayının hikâyesi 1970ler’e kadar uzanıyor. Fransız Donanması (Marine Nationale) bünyesindeki solak dalgıçlar düşünülerek sipariş edilen Rolex Submariner modelleri ile popüler olan bu tasarım, günümüzde Panerai (Destro), U-Boat ve Graham gibi markalar tarafından hala kullanılıyor.

tudor-pelagos-lhd-ref-M25610TNL-0001-3-.jpg tudor-pelagos-lhd-ref-M25610TNL-0001-8-.jpg

Bezel ve ön yüzde kullanılan çizilmeye dayanıklı safir kristal cam gibi detaylar yine standart versiyona sadık kalırken, Pelagos LHD’nin ayırt edici kasa özelliklerinden biri de arka kapak olarak karşımıza çıkıyor. Tudor, Pelagos LHD modelleri için ilginç bir numaralandırma sistemi tercih etmiş. Üretilen her saat, 1’den başlayacak şekilde kendi özel üretim numarası arka kapağa işlenmiş şekilde geliyor. Tahmin edilenin aksine, Pelagos LHD “limited edition” yani sınırlı üretim bir versiyon değil, ancak yine de üretim bandından çıkan ilk model olan No.1 ile başlayan bir numaralandırma sistemi ile işaretleniyor. Teoride pek bir anlam ifade etmese de saat meraklıları arasında beğeni toplayan bir detay olduğundan şüphemiz yok.

tudor-pelagos-lhd-ref-M25610TNL-0001-11-.jpg

Markanın geçmişinden izler taşıyan Heritage Black Bay serisinin aksine Pelagos, Tudor’un modern ve ileri teknoloji ürünü detaylar taşıyan modeli olarak biliniyor. Ancak LHD versiyonunun teknik olarak olmasa da kozmetik olarak bu olayı biraz tersine çevirdiğini söylemek mümkün. Bu durumu en rahat görebildiğimiz yer ise modelin kadranı… Mat siyah ve pütürlü zemin dokusu kadrana, konsept ile fevkalade uyumlu ve dengeli, retro bir hava katmış. Kırmızı renkte hazırlanan Pelagos yazısına yine vintage bir detay olan rulet tarzı siyah/kırmızı fontlarla hazırlanmış tarih diski eşlik ediyor. Bu arada tarih penceresinin saat 3 markörüne kusursuz bir ölçüyle adapte edildiğini ve tarih diskine ait zemin renginin, saat markörlerinde kullanılan patina efektli SuperLuminova dolgusu ile aynı tonda tercih edildiğini hatırlatalım. Bu mükemmel detay hassasiyetinden dolayı Tudor’u tebrik ediyorum. Eğer siz de benim gibi “tool watch” tarzını yansıtan klasik dalgıç saatlerinde tarih penceresi detayından hoşlanmıyorsanız, Tudor Pelagos LHD sizin için biçilmiş kaftan… Altını çizmek istediğim bir diğer detay da kollarda ve indekslerde yer alan ve zamanla patina almış trityum efekti veren SuperLuminova fosfor dolgusu. Mat siyah pütürlü yüzey kırmızı detaylara birlikte son derece uyumlu duran bu renk tonu, Tudor’un sembolü haline gelmiş “snow flake” tarzı kollar ile birlikte mükemmel bir görüntü sunuyor.

tudor-pelagos-lhd-ref-M25610TNL-0001-7-.jpg

Tudor Pelagos LHD modelinin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. MT5612-LHD görev yapıyor. Standart versiyonda yer alan mekanizmanın sol tarafa yerleşik ayar tepesi formasyonuna göre modifiye edilmiş hali olan Caliber Ref. MT5612-LHD, 28800vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda gayet verimli bir değer olan 70 saate ulaşan güç rezervi sunuyor. Modele özgü detaylarla bezenmiş masif titanyum arka kapak nedeniyle göremediğimiz 26 taşlı otomatik mekanizmanın, serbest salınımlı balansa, silikon balans yayına ve C.O.S.C. sertifikasyonuna sahip olduğunu da ekleyelim.

Modelin üzerinde yer alan bilezik, standart Pelagos ile birebir aynı tasarlanmış. Titanyumdan üretilen ve tamamı satine yüzey formuyla gelen bileziğin yapım kalitesi mükemmel. Özellikle, kullanıcının su altındaki basınç nedeniyle değişen bilek ölçüsüne göre sıkılaşıp gevşeyen katlanır klips fevkalade başarılı bir detay.

tudor-pelagos-lhd-ref-M25610TNL-0001-4-.jpg tudor-pelagos-lhd-ref-M25610TNL-0001-9-.jpg

Yazımın başında da belirttiğim gibi Tudor, son dönemlerde çok başarılı işlere imza atan bir isim. Özellikle “best-seller” unvanını kazanan Heritage Black Bay modeli ile saatseverlerden büyük ilgi gören İsviçreli marka, Pelagos LHD ile yine mükemmel bir iş çıkarmış diyebiliriz. Pelagos LHD, ortalama saat meraklılarından sıkı koleksiyonerler kadar oldukça geniş bir profilin yüzünü gülümsetecek detaylarla göz dolduruyor. Eğer siz de “tool watch” karakterli, klasik dalgıç saatlerinden hoşlanıyor ve vintage esintiler taşıyan modellere ilgi duyuyorsanız, Pelagos LHD’yi mutlaka yakından görmenizi tavsiye ederim. Klasik tasarımı, 500M su geçirmezlik değeri, 70 saat güç rezervli in-house mekanizması, dengeli retro detayları ve 4000,00 CHF’ın bir klik üzerinde seyreden liste fiyatıyla daha iyi bir alternatif bulma şansınız yok gibi…

tudor-pelagos-lhd-ref-M25610TNL-0001-16-.jpg

Her zamanki destek ve işbirlikleri için Rhodium ailesine bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Benzer İncelemeler