alexa Classic Sonata | Ulysse Nardin | Yeni Model | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ulysse Nardin Classic Sonata

ulysse-nardin-logo-feature-2.jpg

Marine Chronometer konseptiyle saat dünyasının vazgeçilmez markaları arasına giren Ulysse Nardin, geleneksel saatçiliğin önemli komplikasyonlarından mekanik alarm özellikli modeli Classic Sonata ile sayfalarımıza konuk oldu... 

Sonata konsepti aslında Ulysse Nardin için yeni bir ürün grubu değil ancak, markanın saat dünyasındaki bilinirliliği neredeyse tamamen Marine Chronometer modelleri ile sınırlı kaldığından çoğu saatsever Sonata modelini gözden kaçırabiliyor.

ulysse-nardin-sonata-slider.jpg

Markanın geçmişte tasarladığı Sonata modelleri tıpkı bu en son versiyonda olduğu gibi, belki de geleneksel saatçiliğin en eski komplikasyonlarından sayılan mekanik alarm özelliğini sunuyordu. Mühendislik olarak hayranlık uyandırıcı bir konseptin ürünü olan Sonata modelleri, görsel tasarım kısmında ise oldukça büyük, maskülen ve sportif çizgiler taşıyordu.  Son zamanlarda ürün grubunun genelini daha zarif ve ağırbaşlı tasarımlarla güncelleme yolunu seçen Ulysse Nardin, Sonata konseptini de bu yeni akımın dışında bırakmadı.

Yazımın başında da belirttiğim üzere Sonata alarm özellikli bir saat... Ancak burada bahsettiğimiz alarm, basit ve sıradan bir alarm değil elbette... Sıradan saatlerin mekanizmasında yer alan alarm düzeneği gücünü direkt zemberekten alan ve mekanizma, içerisinde alarm fonksiyonu için gereken sesi yaratmaya yarayan parçalara ( zil, gonk vb. ) vuran bir çekiç sistemi ile çalışıyor. Bu sisteme örnek olarak Seiko Bell Matic ve Vulcain Cricket gibi iki ikonik modelden bahsetmek mümkün.

ulyyse-nardin-classic-sonata-1.jpg

Ulysse Nardin Classic Sonata modelinde ise durum biraz daha farklı. Sonata’nın içerisinde yer alan alarm düzeneği daha komplike bir yapı barındırıyor. Kısaca özetlemek gerekirse; Sonata’nın içerisinde yer alan katedral tarzı gonk sayesinde vuruş sonucu ortaya çıkan ses dalgası daha melodik şekilde ve normal bir mekanik alarm düzeneğine nazaran çok daha uzun süre duyulabiliyor. Melodinin hızı ise mekanizmanın içerisinde yer alan ve saat 7:30 konumunda kadrandan da görülebilen osilatör tarafından kontrol ediliyor.

ulyyse-nardin-classic-sonata-2.jpg

Saatin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. UN-67 yer alıyor. Otomatik kurgulu mekanizma silikon kıl zemberek gibi teknik yenilikleri de bünyesinde barındırıyor. Saat fonksiyonuna eşlik eden mekanik alarmın yanı sıra tarih ve ikinci zaman dilimi gösterme özelliği de bulunan mekanizmanın tüm fonksiyonları ayar tepesi üzerinden kontrol edilebiliyor.

Ulysse-Nardin-Classic-Sonata-UN-67.jpg

Bahsettiğimiz tüm bu özelliklerin doğal bir sonucu olarak Classic Sonata büyük sayılabilecek bir kasa ile sunuluyor. Paslanmaz çelik ve titanyum parçalardan oluşan kasa, 44mm’lik çapına rağmen özellikle boynuz formu sayesinde oldukça zarif bir duruş sergiliyor.

Sadece 99 adet ile limitli üretime sahip model kadranda yer alan mavi tonuyla uyumlu tasarlanmış timsah derisi kayış ve paslanmaz çelik klips ile geliyor. Markanın kendi butiklerinde satılması planlanan modelin satış noktalarına ulaşma tarihi ile ilgili henüz bir bilgi yer almıyor.

Benzer İncelemeler