alexa 1713-139 | Skeleton Tourbillon | Executive | Ulysse Nardin | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ulysse Nardin Executive Skeleton Tourbillon (Ref. 1713-139)

ulysse-nardin-logo-4.png

İnceleme köşemizin bugünkü konuğu, silikon balans yayı gibi pek çok ileri teknoloji ürünü yeniliği saatçilik literatürüyle tanıştıran köklü marka Ulysse Nardin ve mühendislik harikası modeli Executive Skeleton Tourbillon oldu.

1713-139-ulysse-nardin-executive-skeleton-tourbillon-1.jpg

Ulysse Nardin denildiğinde eminim birçoğumuzun aklına markanın sembolü haline gelmiş Marine Chronometer konsepti ve bu konsept üzerinden tasarlanmış onlarca farklı versiyonu geliyordur. Gemiciliğin erken yıllarında ölümcül önem taşıyan Marine Chronometer cihazlarının yegâne üreticileri arasında yer alan ünlü marka, bugün bu konsept üzerinden tasarladığı geniş ürün yelpazesi ile lüks saatçiliğin kült isimleri arasında sağlam bir yere sahip.

1713-139-ulysse-nardin-executive-skeleton-tourbillon-2.jpg

Silikon balans yayı gibi saatçilikte çığır açan buluşların da mucidi olan markanın, lüks saat sektöründeki tek oyuncusu Marine Chronometer konsepti değil elbette. Geleneksel saatçiliğe saygı duruşunda bulunan modellerin yanı sıra Freak serisiyle saatçiliğin geleceğine de ışık tutan marka, bugün farklı bir model ile bir kez daha mercek altında.

1713-139-ulysse-nardin-executive-skeleton-tourbillon-5.jpg

İnceleme için seçtiğimiz model, markanın 2016 senesinde ürün grubuna eklediği Ulysse Nardin Executive Skeleton Tourbillon modeli. Aynı yılın SIHH fuarı bünyesinde saat tutkunlarının beğenisine sunulan model, markadan görmeye alıştığımız gösterişli tasarımların yanında sade ve endüstriyel detaylarıyla dikkat çekiyor. Bugün hala popülaritesinden bir şey kaybetmeden yoluna devam eden iskelet konseptinde tasarlanmış modele, gelin yakından bakalım...

1713-139-ulysse-nardin-executive-skeleton-tourbillon-10.jpg

Model, markanın “sade ve modern” sloganıyla tanımladığı Executive Collection ürün grubu altında yer alıyor. Ultra-hafif titanyum alaşımdan üretilmiş kasanın çapı 45mm olarak ayarlanmış. Her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal camların görev yaptığı kasanın, su basıncına dayanıklılık değeri de 30 metre / 3 bar ile sınırlandırılmış. Satine yüzey formuyla modelin endüstriyel tasarım dilini başarıyla ön plana çıkaran kasanın ön kısmında, mat siyah seramikten yapılmış düz ve sabit bir bezele yer verilmiş. Şık ayar kolu ve ayar kolu koruma çıkıntılarıyla işlevselliğinden de ödün vermeyen kasanın üç bölümlü boynuz tasarımı ise, Executive Collection model ailesini ilk bakışta ayırt etmemizi sağlayan sembol bir detay olarak yerini almış.

1713-139-ulysse-nardin-executive-skeleton-tourbillon-3.jpg

1713-139-ulysse-nardin-executive-skeleton-tourbillon-6.jpg 1713-139-ulysse-nardin-executive-skeleton-tourbillon-7.jpg

Tamamen şeffaflık odaklı bir tasarıma sahip olan modelin kadranı için yok desek abartmış olmayız. Geometrik şekillerin stilize Romen rakamlarına dönüştüğü iç skala dışında herhangi bir detay barındırmayan kadrandan, modele hayat veren kalibreyi izlemek büyük bir zevk… Kadranın orta kısmına yerleştirilmiş dikdörtgen köprü üzerinde göze çarpan Ulysse Nardin yazısı dışında standart kadranlarda görmeye alışkın olduğumuz detayların hiçbiri, bu modelde yer almıyor. Tasarımın fonksiyonelliğin önüne geçtiği değil resmen ezdiği bu ilginç model söz konusu olduğunda, tahmin ediyorum hiçbir saat meraklısı zamanı pratik bir şekilde okuyamadığı için şikâyet etmeyecektir.

1713-139-ulysse-nardin-executive-skeleton-tourbillon-4.jpg 1713-139-ulysse-nardin-executive-skeleton-tourbillon-11.jpg

Modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber UN-171 görev yapıyor. Safir kristal camlardan ve iskelet kadrandan zevkle izlenebilen mekanizma, modelin endüstriyel tarzına uygun şekilde mümkün olduğunca sade ve modern tasarımlı bileşenlerden oluşuyor. Elden kurmalı Tourbillon mekanizma 2.5Hz (18,000bph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda, oldukça etkileyici bir değer olan, 170 saatlik güç rezerv süresi sunuyor.

1713-139-ulysse-nardin-executive-skeleton-tourbillon-8.jpg

Ulysse Nardin Executive Skeleton Tourbillon, karbon desenleriyle süslenmiş mat siyah deri kayış ile geliyor. Kayışın uç kısmında ise yine siyah renkte tasarlanmış seramik katlanır klips görev yapıyor.

1713-139-ulysse-nardin-executive-skeleton-tourbillon-9.jpg

Geleneksel saatçiliğin zirve komplikasyonları arasında yer alan Tourbillon, pek çok saat severin hayallerini süslemeye devam ediyor. Son yıllarda görece uygun fiyatlı modellere denk gelsek de ismi hala bol haneli liste fiyatlarıyla anılan bu ilginç komplikasyon, Ulysse Nardin Executive Skeleton Tourbillon ile hem modern bir tasarıma hem de 38.000 CHF gibi rekabetçi bir fiyat etiketiyle buluşuyor.
Benzer İncelemeler