alexa Quadran Edition | Freak Lab | Ulysse Nardin | Quadran Boutique | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ulysse Nardin Freak Lab Quadran Edition

ulysse-nardin-logo-new.png

Ulysse Nardin’in egzotik saatler kategorisindeki temsilcisi Freak, Quadran Boutique için özel üretilen modeliyle dikkatleri üzerine topluyor.

ulysse-nardin-freak-lab-quadran-edition-1.jpg

Ulysse Nardin Freak, 2001 yılında ilk kez müşterilerinin beğenisine sunulduğunda bünyesinde barındırdığı birçok teknolojik yenilik ve sıra dışı kadran tasarımıyla hayranlık uyandırmıştı. Markanın sahip olduğu gelişmiş araştırma ve geliştirme imkânlarıyla silikon balans yayını da içeren pek çok ilke imza atıp, sektördeki diğer üreticilere de ilham vermişti.

ulysse-nardin-freak-lab-quadran-edition-4.jpg

2015 yılında yenilenen Freak Lab versiyonu ise mevcut tasarımı ve teknolojiyi birkaç adım öteye taşıyarak bünyelerde yarattığı heyecan katsayısını artırıyor. 45mm çapında DLC kaplama titanyum kasaya sahip modelin bezeli karbon fiberden imal edilmiş. Kasanın çerçeve kısmında ve yanında yer alan 18K altın detaylar ise genel görüntüye oldukça hoş bir hava katıyor. Kasada herhangi bir ayar kolu yer almıyor. Kurma ve ayar işlemleri karbon fiber bezel ve arka kapak üzerinde yer alan mekanizmalar sayesinde yapılıyor.

ulysse-nardin-freak-lab-quadran-edition-3.jpg ulysse-nardin-freak-lab-quadran-edition-7.jpg

Ulysse Nardin Freak Lab, tıpkı ismi gibi çılgın bir mekanizmaya sahip. Teknik özelliklerden kısaca bahsetmemiz gerekirse in-house geliştirilen kurmalı kalibre UN-210, 28800vph’de çalışıyor ve 7 günlük güç rezervine sahip.

Kadranın merkezinde yer alan silisyum balans kafesi, mekanizmanın zamanı gösterme şekli gereği her saatte kendi etrafında bir tur atmış oluyor. Dolayısıyla Freak için 1 saatlik Tourbillon balans sistemine sahip şeklinde bir yorum yapmak hiç de yanlış olmaz. Quadran Saat için özel olarak geliştirilen modelde saat gösterimi kadranın çevresinde yer alan diskin kayarak ilerlemesiyle gerçekleştiriliyor. Dakikalar ise kadranın üstünde yer alan, art arda konumlandırılmış ve bir bütün halinde çapayı anımsatan mekanizmanın hareketiyle gösteriliyor. Freak Lab’ in bir diğer çılgın detayı ise tarih göstergesine sahip olması. Kadranla beraber dönen tarih diski günün her anında farklı bir konumda karşınıza çıkabiliyor. Balans yayına bütünleşmiş, patentli, UlyChoc şok koruma sistemi ve yağlama gerektirmeyen mekanizma tasarımı gibi detaylar ise Ar&Ge konusunda ne denli hassas çalışıldığının kanıtlarından yalnızca birkaçı.

ulysse-nardin-freak-lab-quadran-edition-5.jpg ulysse-nardin-freak-lab-quadran-edition-6.jpg

ulysse-nardin-freak-lab-quadran-edition-2.jpg

Saati kurma işlemi arka kapağın dönmesiyle gerçekleşiyor. Ayar ise bezel döndürülerek yapılıyor. Bezelin yanlışlıkla dönüp saatin ayarının bozulmaması için ise saat 12 yönüne konumlandırılan 18K pembe altın plakadan faydalanılıyor.

ulysse-nardin-freak-lab-quadran-edition-8.jpg

Ulysse Nardin Freak’i kolunuza taktığınızdaki heyecanınız saatin yanında yer alan ve limitli üretim adedini belirten plakaya baktığınıza katlanarak artıyor çünkü bu saatten dünyada yalnızca 3 adet bulunmakta. Gerek marka değeri gerekse sahip olduğu teknik özelliklerle zaten özel olma hissini yeterince yaşatan bir modelin bu kadar az sayıda üretilmiş olması, eminim ona sahip olacak üç şanslı kişi için benzersiz bir duygu olmalı. Bu özel saati inceleme fırsatını bizlere tanıdığı için Quadran Boutique ailesine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

ulysse-nardin-freak-lab-quadran-edition-10.jpg
Benzer İncelemeler