alexa 1533-150 | Marine | Ulysse Nardin | Chronograph | Annual Calendar | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ulysse Nardin Marine Chronograph Annual Calendar

ulysse-nardin-logo-2.jpg

Marine Chronometer konsepti ile kendine has bir hayran kitlesi edinen Ulysse Nardin, geçtiğimiz sene Baselworld bünyesinde tanıtılan Marine Chronograph Annual Calendar Ref. 1533-150 modeli ile inceleme köşemize konuk oldu. Yeni in-house mekanizması ile dikkat çeken modelin detayları incelememizde…

Ulysse-Nardin-Marine-Chronograph-Annual-Calendar-1.jpg

Romen rakamlı indeksleri ve klasik formda tasarlanmış kolları ile dress watch esintilerini taşıyan model, kronograf fonksiyonu ve nispeten büyük kasa çapı ile sportif tarza da hitap eden izler taşıyor.

Ulysse-Nardin-Marine-Chronograph-Annual-Calendar-10.jpg

Saatseverler için saat bir saat ile sınırlı kalmak pek tercih edilen bir kullanım şekli değil. “One Watch Nirvana” mottosuyla anılan modeller mutlaka var ancak pratikte bu durum pek de kâğıt üzerinde olduğu gibi durmuyor. Kendi adıma tek bir saat kullanmak gibi bir karar alsaydım, Ulysse Nardin Marine Chronograph Annual Calendar kesinlikle bu duruma uygun bir alternatif olurdu. Bu duruma sebep modelin klasik dress watch çizgilerini sportif ruhla aynı bedende bir araya getiren tasarımı elbette. Markaya duyduğum sempati de göz ardı edilemez tabii ki.

Ulysse-Nardin-Marine-Chronograph-Annual-Calendar-3.jpg

Marine Chronometer koleksiyonu gözlerimizin önünde gelişti desek yeridir aslında zira markanın bu koleksiyona kattığı çeşitlilik sektörde eşine az rastlanır bir zenginliğe sahip. 

Saatin teknik detaylarından bahsetmeden önce iki farklı kasa malzemesi (paslanmaz çelik – 18K kırmızı altın) ve üç farklı kadran renginin olduğunu belirtmek isterim. Bizim bugün inceleme köşemize konuk olan versiyon, paslanmaz çelik kasalı ve mavi kadranlı modeli. 43mm kasa çapına sahip modelin ön ve arka yüzünde safir kristal camlar kullanılmış. Ön yüzde yer alan safir kristal cama uygulanan yansıma önleyici kaplama söz konusu olduğunda, Ulysse Nardin’in bu işi iyi yapan markaların başında geldiğini söylemek mümkün.

Ulysse-Nardin-Marine-Chronograph-Annual-Calendar-5.jpg

Saatin DNA’sında yer alan fluted (tırtıklı) bezel, markanın yıllar önce gemiler için ürettiği Marine Chronometer cihazlarından günümüze gelen sembol detaylardan biri olarak bu modelde de göze çarpıyor. Kurma kolu ve kronograf butonları, kasa boyutu ve bütünlüğü ile son derece uyumlu duruyor.

Ulysse-Nardin-Marine-Chronograph-Annual-Calendar-7.jpg

Kadranda derin bir lacivert tonu tercih edilmiş. Kauçuk kordonu ile uyum içinde olan kadran, Romen rakam indeksler taşıyor. Ayrıca kronograf ve Annual Calendar alt kadranlarının yerleştirilmesi de güzel bir oran içerisinde olmuş. Daha önceki kronograf fonksiyonlu modelde yer alan alt kadranlar, bence olması gerekenden bir tık daha merkeze yakın yerleştirilmişti. Bu modelde o sorun da ortadan kalkmış görünüyor. Tarih penceresi saat 6 konumuna yerleştirilmiş ve okunabilirliği arttırmak için camın iç yüzünde büyüteç kullanılmış.

Ulysse-Nardin-Marine-Chronograph-Annual-Calendar-4.jpg

Saatin kalbinde Ulysse Nardin Marine Chronograph Annual Calendar ile tanıtılan Caliber Ref. UN-153 yer alıyor. Tamamı in-house olarak geliştirilen mekanizmanın balans yayı bile Ulysse Nardin üretimi. Çoğu in-house mekanizma üreticisinin bu parçayı dışarıdan temin ettiklerini unutmayalım. 4Hz (28,800vph) hızında çalışan mekanizma tam kurulumda 52 saatlik güç rezervi sunuyor.

Ulysse-Nardin-Marine-Chronograph-Annual-Calendar-6.jpg

Ulysse Nardin Marine Chronograph Annual Calendar deri veya kauçuk olarak tercih edilebiliyor ancak saatin 100 metrelik su geçirmezlik değerini de düşünürsek ben kauçuk kordonlu modelini tercih ederdim. Daha klasik bir görünüm arayanlar için elbette timsah derisi kordon iyi bir alternatif olacaktır. Kauçuk kordon seçmemdeki bir diğer etken de markanın nevi şahsına münhasır kordon bağlantı tasarımı. Kauçuk ve deri kordonların her ikisi de katlanır toka ile beraber geliyor. 

Ulysse-Nardin-Marine-Chronograph-Annual-Calendar-8.jpg Ulysse-Nardin-Marine-Chronograph-Annual-Calendar-9.jpg

Ulysse-Nardin-Marine-Chronograph-Annual-Calendar-11.jpg

Benzer İncelemeler