alexa Kadrana Resmedilen Arzular | Milo Manara | Ulyssa | Nadia | Ulysse Nardin | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ulysse Nardin ve Kadrana Resmedilen Arzular

Ünlü erotik çizgi roman sanatçısı Milo Manara, ‘denizkızı Ulyssa ile Nadia’nın aşkı’ temalı çizimleriyle Ulysse Nardin saatlerin kadranlarına konuk oldu.

ulysse-nardin-milo-manara-3.jpg

Erotik saatler, lüks saat üreticiliğinde önemli bir yere sahip. Yeni olmayan bu tasarım konseptinin geçmişi 17. yüzyıla, emaye kadranların çokça tercih edildiği döneme dayanıyor. Modern ve vintage saatleri açık artırmayla yeni sahiplerine kavuşturan İsviçreli müzayede evi Antiquorum, ilk erotik saat örneklerinin Çin marketi için üretildiğini, en lüks modellerinse imparator ve arkadaş çevresi için hazırlandığını söylüyor.

ulysse-nardin-milo-manara-14.jpg ulysse-nardin-milo-manara-16.jpg

ulysse-nardin-milo-manara-13.jpg

18. yüzyılda kadranında hareket eden figürler bulunan saatler, yani otomatonlar, erotik tasarımlara gerçeklik kattı. Bu sofistike cep saatleri çok hassas, nadir ve genellikle altın süslemelere sahip. Yıllara meydan okuyarak varlığını devam ettirenlerin değeri her geçen gün katlanarak artıyor.

ulysse-nardin-milo-manara-18.jpg

Antiquorum’un birkaç sene önce yaptığı bir müzayedede satışa çıkan, özel bir koleksiyonere ait 30’dan fazla erotik saatin birçoğu, çok ciddi rakamlara alıcı buldu. Açık artırmanın önemli modellerinden biri olan Henry Capt Musique d’Amour, 210.000 USD’ye satıldı. Bu saatlerin değerini artıran özellikler yalnızca komplikasyonları ve eski dönemlere ait oluşları değil tabii ki. Kaliteli el işçiliğinin payı göz ardı edilemez...

ulysse-nardin-milo-manara-15.jpg ulysse-nardin-milo-manara-5.jpg

ulysse-nardin-milo-manara-17.jpg

Bugün yalnızca lüks saat üreticileri erotik saat dünyasıyla ilgileniyor ve bu tasarım genellikle arka kapaklarda yer alsa da kimi zaman kadranda da kullanılıyor. Bazı markalar otomatomları kullanırken bazılarıysa yalnızca illüstrasyonlardan faydalanıyor. Ulysse Nardin de erotizmi kadranda resmetmeyi seçen markalardan. İsviçreli lüks saat markası SIHH 2019’da, ünlü İtalyan erotik çizgi roman sanatçısı Milo Manara ile birlikte hazırladığı, Classico Manara koleksiyonunu saatseverlerle buluşturdu. Manara’nın çizimleri, denizkızı Ulyssa ile Nadia’nın tanışmasını ve deniz altındaki aşklarını konu ediniyor.

ulysse-nardin-milo-manara-25-.jpg

ulysse-nardin-milo-manara-20-.jpg ulysse-nardin-milo-manara-21-.jpg

ulysse-nardin-milo-manara-26-.jpg

ulysse-nardin-milo-manara-23-.jpg ulysse-nardin-milo-manara-24-.jpg

Milo Manara bu seri için 10 adet bezeme hazırlamış. Le Locle’da bulunan Ulysse Nardin’nin ana merkezindeki sanatçılarsa bu çizimleri tek tek kadranlara aktarmış. Manara’nın orijinal çizimlerinden 10 kat daha küçük olan kadranlara bu sahneleri resmetmenin, her bir model için yaklaşık 50 saat sürdüğünü eklemeden geçmeyelim. İşin zorluğu göz önüne alındığında, her bir modelin tüm detaylarıyla minyatür boyama ustalığına mükemmel birer örnek olduğunu söylemek yerinde olur.

ulysse-nardin-milo-manara-12.jpg ulysse-nardin-milo-manara-19.jpg

ulysse-nardin-milo-manara-1.jpg

ulysse-nardin-milo-manara-12.jpg ulysse-nardin-milo-manara-19.jpg

Parlatılmış 40mm paslanmaz çelik kasayla sunulan saatlerin 5N 18K pembe altın versiyonları da bulunuyor. 30 metreye kadar su geçirmezlik sunan saatlerin arka kapağıysa safir camdan yapılmış.

ulysse-nardin-milo-manara-6.jpg ulysse-nardin-milo-manara-7.jpg

ulysse-nardin-milo-manara-2.jpg

ulysse-nardin-milo-manara-10.jpg ulysse-nardin-milo-manara-11.jpg

Saatlere Calibre UN-320 hayat veriyor ve tam kurulumda 48 saatlik güç rezervi sağlıyor.

Yalnızca zamanı gösteren saatlerin kadranında kullanılan kollar, şekli ve rengi sayesinde resme saklanarak maksimum derecede uyum sağlıyor.

ulysse-nardin-milo-manara-4.jpg

Classico Manara modelleri koyu mavi timsah derisi kayışla tamamlanıyor. Koleksiyon, her bir çizimden 10’ar adet paslanmaz çelik ve pembe altın olmak üzere toplamda 200 parçadan oluşuyor. Her saate, sanatçının kendisinin imzaladığı orijinal ve numaralı bir Milo Manara baskısı eşlik ediyor.

milo-manara.jpg

Benzer İncelemeler