alexa 7610U/000G-B246 | Metiers d’Art | Aerostiers | Vacheron Constantin | Sihh 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Vacheron Constantin Metiers d’Art Les Aerostiers Ref. 7610U/000G-B246

LogoVacheronConstantin-01-400x333.jpg

Vacheron Constantin’in el sanatları ile horolojiyi harmanladığı Me´tiers d’Art koleksiyonu, SIHH 2018’de tanıtılan beş yeni modele kavuştu. Yakından inceleme fırsatı bulduğumuz modeller, 18. Yüzyılda başarı ile tamamlanan sıcak hava balonu uçuşlarına ithaf edilmiş.

Vacheron-Constantin-Metiers-d-Art-Les-Aerostiers-Sihh2018-3.jpg

Uçma hayali hiç şüphesiz ki insanlık tarihinin ilk zamanlarına kadar gidiyor. İnsanoğlu için her zaman hayal olan bu durum, 18. Yüzyılda sıcak hava balonu uçuşları ile gerçek haline dönüşmüş. Vacheron Constantin’in SIHH 2018 bünyesinde saatseverlerin beğenisine sunduğu yeni Vacheron Constantin Me´tiers d’Art Les Ae´rostiers Koleksiyonu da yeni bir çağın müjdecisi olan bu uçuşlara adanmış.

Vacheron-Constantin-Metiers-d-Art-Les-Aerostiers-Sihh2018-1.jpg

Koleksiyona yeni eklenen modeller, 1783 ve 1785 yılları arasında gerçekleştirilen beş farklı uçuşa ithafen üretilmiş. Her biri birbirinden farklı hikâyeler barından uçuşlara gönderme yapan detaylar, modellerin kadranlarına işlenmiş. Dolayısıyla koleksiyonda yer alan modeller sadece kadran rengi ile değil, diğer detayları ile de birbirlerinden ayrılıyor. Örneğin bizim detaylı fotoğrafladığımız Ref. 7610U/000G-B246 modeli, sepette üç gezginin yer aldığı illüstrasyonuyla 1784 yılında Bordeaux’da yapılan uçuşa gönderme yapıyor.

Vacheron-Constantin-Metiers-d-Art-Les-Aerostiers-Sihh2018-7.jpg

18K beyaz altından üretilen kasalar, 40mm çapa ve 12.74mm kalınlığa sahip. Kasanın ön ve arka yüzünde safir kristal camlara yer verilmiş. Su geçirmezlik değeri ise 30 metre olarak belirlenmiş. Kadranda yer alan tarih ve gün fonksiyonları, kasa kenarlarına gizlenmiş butonlar vasıtası ile ayarlanıyor.

Vacheron-Constantin-Metiers-d-Art-Les-Aerostiers-Sihh2018-4.jpg Vacheron-Constantin-Metiers-d-Art-Les-Aerostiers-Sihh2018-6.jpg

Me´tiers d’Art Koleksiyonunda yer alan tüm modellerde olduğu gibi SIHH 2018’de karşımıza çıkanlar da Haute Horlogerie kısmının yanı sıra aynı zamanda birer sanat eseri olma özelliğini taşıyor. Tamamı el işçiliği üretilen kadranlarda yer alan detayların tamamlanması üç hafta sürüyor. Her versiyon için farklı detaylarla tasarlanan kadranlar tamamen elle işlenip, elle boyanıyorlar.

Kadran üzerindeki işleme alanını daha verimli kullanabilmek için saat göstergeleri kadranın dört köşesine konumlandırılmış. Saat ve dakika göstergeleri kadranın üst kısmında yer alırken, gün ve tarih göstergeleri kadranın alt köşelerden okunabiliyor.

Vacheron-Constantin-Metiers-d-Art-Les-Aerostiers-Sihh2018-2.jpg

Vacheron Constantin Me´tiers d’Art Les Ae´rostiers Koleksiyonu’nda yer alan modeller gücünü, Caliber 2460 G4/1 mekanizmadan alıyor. Vacheron Constantin tarafından geliştirilen üretilen otomatik mekanizma 237 parçadan oluşuyor ve tam kurulumun ardından 40 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. Modelin üzerindeki işlemeler mekanizmada da devam ediyor. 18K rotor ve mekanizmanın geri kalanında çeşitli finishing yöntemleri kullanılmış.

Vacheron-Constantin-Metiers-d-Art-Les-Aerostiers-Sihh2018-5.jpg

Saatin üzerinde kadran rengi ile uyumlu olacak şekilde hazırlanmış timsah derisi kordon ve 18K beyaz altın toka yer alıyor. Kordonun iç yüzünde bile timsah derisinin kullanıldığını da burada hatırlatmış olalım.

Vacheron Constantin Me´tiers d’Art Les Ae´rostiers Koleksiyonu’nda yer alan modellerin her biri yalnızca 5’er adetlik limitli üretime sahip.

Benzer İncelemeler