alexa Vacheron Constantin | Métiers d’Art | Mécaniques | Gravées
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Vacheron Constantin Métiers d’Art Mécaniques Gravées

Vacheron-Constantin-logo-wordmark.png

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Nişantaşı’nda bulunan Vacheron Contantin butiğine yaptığımız ziyarette farklı koleksiyonlardan çeşitli saatleri inceleme fırsatı yakaladık. İçlerinde bir saat vardı ki tarif etmek için iki kelime yeterli “el işçiliği”.

Vacheron-Constantin-Metiers-d-art-Mecaniques-Gravees-1.jpg

Vacheron Constantin Métiers d’Art ürün grubu içerisinde yer alan Mécaniques Gravées koleksiyonu klasik versiyonun yanında bir de Tourbillon komplikasyonlu modele sahip. Bizim incelemek için seçtiğimiz model, saat ve dakika dışında hiçbir komplikasyona sahip olmayan 1100A/000P-B026 referanslı versiyon. 

Vacheron-Constantin-Metiers-d-art-Mecaniques-Gravees-2.jpg

Sadece 2.8mm kalınlığa sahip mekanizmanın üzerinde yapılan her bir işleme, 0.2mm’yi geçmeyen derinlikte uygulanmış. Mekanizmanın toplam kalınlığını ve işlemelerin her iki yüze de uygulandığını göz önüne alırsak, işçiliğin ne kadar önemli olduğunu daha da iyi anlıyoruz.

Métiers d’Art ailesi Vacheron Constantin kalitesini el emeği ile harmanlayan modellere ev sahipliği yapıyor. Daha önce koleksiyonda yer alan modellere Horobox’ta yer vermiştik. Dilerseniz bugünün yıldızı Métiers d’Art Mécaniques Gravées modeline yakından bakalım. 

Vacheron-Constantin-Metiers-d-art-Mecaniques-Gravees-12.jpg

İncelemeye her zaman olduğu gibi kasadan değil kadran ve mekanizmadan başlamak istiyorum. Kadran ve mekanizma diyorum çünkü saat üzerinde yapılan işlemelerin tamamı mekanizmaya uygulanmış. Kadran bildiğimiz kadranlar gibi bir plaka şeklinde değil. Vacheron Constantin mekanizmanın ön yüzünü bir kadran gibi işlemiş.

Vacheron-Constantin-Metiers-d-art-Mecaniques-Gravees-7.jpg

Mekanizma üzerinde bu işlemleri yapmak sizin de tahmin edeceğiniz oldukça zor bir işlem. Sadece 2.8mm kalınlığa sahip mekanizmanın üzerinde yapılan her bir işleme, 0.2mm’yi geçmeyen derinlikte uygulanmış. Mekanizmanın toplam kalınlığını ve işlemelerin her iki yüze de uygulandığını göz önüne alırsak, işçiliğin ne kadar önemli olduğunu daha da iyi anlıyoruz. Her bir mekanizma 10 gün süren bir süreçle işleniyor. En ufak bir hata bile harcanan tüm bu emeği yok edebiliyor.

Vacheron-Constantin-Metiers-d-art-Mecaniques-Gravees-5.jpg

Vacheron Constantin Métiers d’Art Mécaniques Gravées, Caliber Ref. 4400/1 ile hayat buluyor. Elden kurmalı tasarlanan mekanizma 4Hz frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 65 saatlik güç rezervi sunuyor. Sadece 2.8mm kalınlığa sahip mekanizmanın 127 parçadan oluşması da ayrı bir hayranlık uyandırıyor. 

Vacheron-Constantin-Metiers-d-art-Mecaniques-Gravees-6.jpg

Métiers d’Art Mécaniques Gravées, 39mm çapında ve 8.5mm kalınlığında kasa ile sunuluyor. Grado 950 platin malzemeden üretilen kasa, kompakt denebilecek boyutları sayesinde oldukça konforlu bir kullanım sunuyor. Kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camlar kullanılmış. Saatin su basıncına dayanıklılık değeri ise 30M olarak ayarlanmış.

Vacheron-Constantin-Metiers-d-art-Mecaniques-Gravees-8.jpg

Saat, lacivert timsah derisi kayış ile geliyor. Bu arada Vacheron Constantin, birçok markanın aksine deri kayışların iç yüzeylerinde astar olarak da timsah derisi kullanıyor. Kayışın uç kısmında ise üzerinde markanın sembolü olan Malta Haçı formunda hazırlanmış platin katlanır klips yer alıyor. 

Vacheron-Constantin-Metiers-d-art-Mecaniques-Gravees-9.jpg

Vacheron-Constantin-Metiers-d-art-Mecaniques-Gravees-11.jpg Vacheron-Constantin-Metiers-d-art-Mecaniques-Gravees-14.jpg

Benzer İncelemeler