alexa Vacheron Constantin | Overseas | Blue Dial | Brown Dial
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Vacheron Constantin Overseas Blue & Brown

LogoVacheronConstantin-01-400x333.jpg

İsviçre Saat Endüstrisi’ne yön veren markalardan Vacheron Constantin, kült ürün grubu Overseas Koleksiyonu’ndan iki farklı model ile inceleme köşemize konuk oldu.

110A-B128-5-.jpg

Vacheron Constantin, daha çok klasik tasarımlarıyla ve horolojik açıdan önemli komplikasyonlar içeren modelleri ile bilinen bir isim. Ancak markanın spor temalı ürün grubu Overseas Koleksiyonu’nda saatseverler tarafından oldukça ilgi görüyor. Efsanevi saat tasarımcısı Jorg Hysek’in yarattığı en önemli saatlerden biri olarak bilinen Overseas, zaman içinde pek çok güncelleme görmüş olmasına rağmen köklerinden uzaklaşmayan modellerle Vacheron Constantin kataloğundaki yerini korumaya devam ediyor.

İnceleme köşemizin bugünkü konukları ise 2016 başında tamamen yenilenen koleksiyonda Simple Date olarak bilinen modelin mavi ve kahverengi versiyonları...

110A-B128-7-.jpg

Söz konusu modelin kasası 41mm çapında hazırlanmış ve paslanmaz çelikten üretilmiş. Mat ve parlak yüzeyleri başarıyla harmanlayan kasanın karakteristik detayları arasında, markanın da sembolü olan, Malta Haçı figüründen esinlenen köşeli bezel tasarımı en çok dikkat çeken detaylardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

110A-B128-3-.jpg

Markanın sadık takipçileri kadar genç kullanıcıların da beğenisini kazanmasına kesin gözüyle baktığımız model, zamansız tasarımlarıyla markanın vazgeçilmez ürün gruplarından biri olmaya devam ediyor.

Sadece 11mm’lik kalınlığı ile oldukça konforlu bir kullanım sunan kasanın ön ve arka yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camlar yer alıyor. “Spor saat” sınıflandırmasına uygun şekilde 150M su basıncına dayanıklılık değeri ile gelen kasanın sağ tarafında yer alan ayar tepesi de markanın sembolünü taşıyor.

110A-B128-9-.jpg

25,000A/m değerinde manyetik ortam dayanıklılığı da sunan kasanın bir diğer önemli özelliği de markaya patentli kullanıcı dostu kayış/bilezik değiştirme sistemi olarak dikkat çekiyor. Bileziğin veya kayışın, bağlantı noktasında yer alan kolu geri çekerek rahatça kasadan ayrılmasına imkân veren sistem sayesinde istenmeyen çiziklerin de önüne geçilmiş oluyor.

110A-B128-11-.jpg

İncelemeye konu versiyonlarda mavi ve kahverengi kadranlar yer alıyor. Baton tarzı indeksler ve kollar ile hem sade hem de işlevsel bir duruş sergileyen kadranların her ikisi de şık görünüyor. SuperLuminova kaplı indeksler ve kollar sayesinde gece görüşü de gayet başarılı olan kadranların saat 3 noktasında, modelin yegâne ekstra özelliği olan tarih penceresi bulunuyor.

110A-B128-6-.jpg

Yeni modelin içerisinde markanın son dönemde tasarladığı mekanizmalardan Caliber Ref. 5100 görev yapıyor. 172 parçadan oluşan otomatik kurgulu mekanizma 28.800vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda 60 saate kadar güç rezervi sağlayabiliyor. 22K masif altından üretilmiş rotoruyla dikkat çeken Geneva Seal onaylı mekanizma, 4.70mm’lik kalınlığıyla da saatin kompakt yapısına katkıda bulunuyor.

110A-B128-10-.jpg

İncelemeye konu versiyonların ikisinde de paslanmaz çelik bilezik yer alıyor. Markanın sembol tasarımlarından biri kabul edilen bilezik mat ve parlak parçalardan oluşuyor. Kelebek tipi katlanır klipsiyle oldukça zarif bir duruş sergileyen bilezik, kasaya entegre yapısıyla hem estetik hem de ergonomik açıdan beklentileri fazlasıyla karşılıyor. 

Daha spor veya daha klasik bir görünüm için ise modelin kauçuk veya deri kayış alternatifleri de sunuluyor.

110A-B128-8-.jpg

Markanın sadık takipçileri kadar genç kullanıcıların da beğenisini kazanmasına kesin gözüyle baktığımız model, zamansız tasarımlarıyla markanın vazgeçilmez ürün gruplarından biri olmaya devam ediyor.

110A-B128-13-.jpg 110A-B128-12-.jpg

110A-B128-14-.jpg

Benzer İncelemeler