alexa 222 | Overseas | Chronograph | Vacheron Constantin | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Overseas Chronograph

vacheron-constantin-logo-new-.png

Saat sektörünün en önde gelen firmalarından biri, Vacheron Constantin’in, model gamındaki en sportif üyeyle beraberiz. Overseas’in atası Gerald Genta’nın efsanelerine (AP Royal Oak Jumbo & Patek Philippe Nautilus) rakip olarak çıkartılan 222 modeli.

_DSC9410.jpg

Uzunca bir süre aynı JLC 920 kalibre ile üretilen 222, daha sonra güncel tasarımı ve değişen mekanizmasıyla yerini Overseas modeline bırakıyor.

Standart modele ilaveten tanıtılan Dual Time ve Kronograf modelleriyle Vacheron Constantin’in mevcut saatleri içindeki en sportif tasarımlı modeller koleksiyondaki yerlerini almış oluyorlar. 

İlk olarak çelik kasa ve bilezikle tanıtılan modele daha sonra altın ve bi-metal seçenekleri ekleniyor.

Titanyum-Çelik versiyon ise nispeten yeni sayılabilecek bir çıkış tarihine sahip.

Ligin en tepesindeki İsviçre’li markalar için(Audemars Piguet, Patek Philippe, Vacheron Constantin) koleksiyonlarındaki spor saatlerin ayrı bir önemi var.

AP’nin 1972 yılında Royal Oak Jumbo ile yakaladığı başarı hepsini etkilemiş olacak ki aynı kategorideki saatlere zamanında büyük umutlar bağlanmış ve hakedilen geri dönüşler de yakalanmış.

Elbette bu geri bildirimlerin böylesine pozitif olmasındaki en büyük faktörlerden biri saatlerden kullanılan mekanizma.

Jaeger-LeCoultre imzalı kalibre 920 40 yılı aşkın mazisine rağmen halen daha dünyanın en iyi tasarlanmış otomatik kalibrelerinden biri olma özelliğini devam ettiriyor.

_DSC9419.jpg

Günümüzde ise durum farklı. Mevcut Overseas atasının ününden faydalanıyor desek çok da yanlış bir cümle kurmuş olmayız.

Kronograflı modele rakip olarak gösterilebilecek iki markada da modeller mevcut(Nautilus Kronograf & Royal Oak Kronograf) ancak gerek satış ve pazarlama stratejileri, gerekse zaman içinde değişen popülarite oranlarından dolayı Overseas diğer rakiplerine göre biraz geride kalıyor. 

Elimizdeki model 42mm x 12.5mm ölçülerinde çelik kasaya sahip kronograflı bir saat. Kasadaki işçilik, Vacheron Constantin’den bekleneceği üzere kusursuz.

_DSC9418i.jpg

Düz safir kristal camın arkasında gri renkli kadran yer alıyor. Kadranda kronograf alt kadranlarına ilaveten bir de büyük tarih göstergesi bulunuyor.

Tarih göstergesinin kadranın kalanıyla uyumsuz bir şekilde beyaz zemine sahip olmasındansa aynı renk arka plana sahip olup beyaz rakamlar konulmasını tercih ederdim.

Saatin benzer versiyonlarından en büyük farkı bezelinin titanyumdan üretilmiş olması. Titanyum çeliğe nazaran daha yumuşak bir metal.

Bezel de bir saatin darbelerden en çok etkilenen kısmı. Bu hareketle Vacheron Constatin formu güzelleştirme pahasına fonksiyondan vazgeçmiş olsa gerek.

Saatin su geçirmezlik değeri 150metre olarak belirlenmiş.

Bu değere vidalı tepe ve kronograf butonları kullanılarak ulaşılmış. Haliyle kronografı hızlıca çalıştırmak biraz problemli, önce düğmelerin vidalarını gevşetmek gerekiyor.

_DSC9412.jpg

Arka kapak ise sanat eseri kıvamındaki mekanizmayı görmemizi engelleyecek şekilde kapalı tasarlanmış.

Şahsen arka kapaktaki gemi kabartmasını görmektense mekanizmayı seyretmeyi tercih ederdim. Elbette bu tasarım unsurunun haklı bir gerekçesi var.

Saatin içinde, mekanizmanın manyetik alanlardan etkilenmemesi için faraday kafesi bulunuyor.

Parçalar mekanizmayı çevrelediği için arka kapak cam olsa dahi mekanizmanın görünülür kılınması imkansız olacağından böyle bir tasarım planlanmamış.

Faraday kafesi sayesinde manyetik alan koruması 25.000 A/m seviyesine yükseltilmiş. Bu durum ayrıca kadranda yazan ibareyle de tasdiklenmiş. 

Saatin mekanizması Vacheron Constantin kalibre 1137 olarak geçiyor. Aslen Frederic Piguet 1185 temelli bir mekanizma.

Dünyanın en başarılı tümleşik kronograflarından biri sayılan bu mekanizmayı şu anda saatlerinden kullanan markaların başında Audemars Piguet, Blancpain ve Vacheron Constantin geliyor.

_DSC9416.jpg

26.2mm x 6.6 mm ölçüleriyle oldukça kompakt bir yapıya sahip mekanizma 21600vph hızında çalışıyor ve 18 ayar masif altın rotorun dönmesiyle sıkışan ana zemberek tam dolulukta 40 saatlik bir güç rezervi sunuyor.

Kronograf kısmı kolon çark  koordinatörüyle gücünü aktarıyor, kronograf butonlarının sertliği ise adeta bulutların üzerinde uçmak gibi, son derece rafine ve yumuşak bir hisse sahip.

Baz mekanizmaya ek olarak büyük tarih komplikasyonu eklenmiş. Yaşlı gözlere yakın gözlüğü takmadan da tarihi okuma imkanı verdiği için Vacheron Constantin’e teşekkür mü etmeliyiz, yoksa güzelim kadranı böyle bir detayla çirkinleştirdiği için kızmalı mıyız bilemedim.

Saatin kutu içeriğinde iki adet kayış bulunuyor; bir tanesi timsah derisi diğeri ise kauçuk.

Bu sayede saat hem şık hem de sportif aktiviteler için daha kullanışlı bir hale gelebiliyor ancak kayışları değiştirirken vida başlarını zedelememek için ilave özen göstermeniz şart.

_DSC9414.jpg

Katlanır kelebek tokaya sahip saatin ayar mekanizması son derece kolay kontrol edilebilir şekilde tasarlanmış.

Üstün işçilikle üretilmiş, çok kaliteli bir mekanizmaya sahip, dünyanın en köklü isimlerinden birini kadranında taşıyan ve her kolda göremeyeceğiniz üst düzey kronograflı ve spor tasarımlı bir saat arıyorsanız Vacheron Constantin Overseas sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

Yine de karar verme aşamasında Audemars Piguet Royal Oak Chronograph ve Patek Philippe Nautilus Chronograph modellerini de bilekte denemekte fayda var.

Benzer İncelemeler