alexa Vacheron Constantin | Patrimony | Traditionnelle | Calibre 2253
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Vacheron Constantin Patrimony Traditionnelle Calibre 2253

Vacheron-Constantin-logo-wordmark.png

İsviçre geleneksel saatçiliğinin ağır toplarından Vacheron Constantin, grand complication tarzı saatler arasında en başarılı modellerden kabul edilen Constantin Patrimony Traditionnelle Calibre 2253 ile sayfalarımıza konuk oldu.

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Calibre-2253-2.jpg

“Grand Complication kavramı neredeyse saatçilik tarihi kadar eski bir kavram... Aslında bu tarz saatlerde yer alan komplikasyonlar, saat endüstrisinin hi-end markaları tarafından defalarca uygulandı lakin bu durum ne bu sanat eseri saatlerin önemini azaltmayı başaramadı. Vacheron Constantin de bu konuda en çarpıcı örnekleri sunmaya devam eden köklü markaların arasında yerini koruyor. 

Bugün inceleme için seçtiğimiz model “grand complication” tanımını neredeyse sözlük anlamı kadar net ve eksiksiz tamamlıyor desek yanlış olmaz... Minute repeater, perpetual calendar ve Tourbillon gibi yüksek saatçiliğin vazgeçilmez hi-end fonksiyonlarını bünyesinde toplayan model, geleneksel saatçiliğin en duygusal komplikasyonu unvanını taşıyan equation of time özelliğini de taşıyor.

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Calibre-2253-11.jpg

Modelin kasası, sahip olduğu fonksiyonlara (ve elbette taşıdığı fiyat etiketine göre) fevkalade uygun bir tercih olan platinden imal edilmiş. 44mm çapa sahip kasanın kalınlığı da 15.71mm olarak ayarlanmış. Konu grand complication modeller olduğunda kasa tasarımlarının pek de bir önemi kalmıyor aslında zira bütün ilgi mekanizma kısmında toplanıyor. Modelin bağlı bulunduğu Patrimony Traditionnelle model ailesini de dikkate alarak kasanın oldukça zarif ve abartıdan uzak hatlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tamamı parlak yüzey formuna sahip şekilde tasarlanmış kasanın ön ve arka yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camlar kullanılmış. 30M su geçirmezlik değer ile gelen kasanın arka kapağında yer alan platin kısım ise mat yüzey formuyla hazırlanmış. Sahip olduğu fonksiyonların ayarlanması için standart ayar kolunun yanı sıra, bir de kenara gömülü şekilde duran butonun yer aldığı kasanın koldaki duruşu gerçekten çok başarılı. Platinin özgül ağırlığı ve pek de kompakt sayılmayan boyutlarının da etkisiyle hissedilir bir ağırlığı olan kasayı meraklı gözlerden gizlemek mümkün değil. 

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Calibre-2253-3.jpg Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Calibre-2253-7.jpg

Modelin kadranı mat zemin üzerine dairesel SunBurst desenli alt-kadranlardan oluşan oldukça dolu bir tasarıma sahip. Gri/Antrasit tonlarının hakim olduğu kadranda şüphesiz en çok dikkat çeken kısım ise saat 6 hizasında yer alan Tourbillon kafesi... Markanı sembolü Malta haçı şeklinde tasarlanan bölümden Tourbillon eşapmanının hareketi izlenebiliyor. 3-9-12 formunda dizilen alt kadranlardan Perpetual Calendar fonksiyonu ile ilgili bilgiler okunabiliyor.  Buraya kadar standart kabul edebileceğimiz kadran dizilimi, yan şekilde yerleştirilmiş üç ayrı ile daha kalabalık bir hal alıyor. Equation of Time fonksiyonuna ait bilgiler sunan göstergelerden saat 8 ve 4 hizasında yer alanlar gün doğumu ve gün batımı değerlerini gösterirken saat 10 ve 11 arasına konumlandırılmış göstergeden ise Equation of Time özelliği izlenebiliyor. Opalin kadrana platinden yapılmış kollar ve indeksler eşlik ediyor.

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Calibre-2253-1.jpg

Modele hayat veren Caliber Ref. 2253 gerçek anlamda bir sanat eseri... 29 taşlı ve elden kurmalı olarak tasarlanan mekanizma tam 457 parçadan oluşuyor. 18000vph gibi modern mekanizmalar için oldukça yavaş sayılabilecek bir çalışma hızına göre ayarlanan mekanizma tüm Vacheron Constantin kalibrelerinde olduğu gibi Hallmark of Geneva sertifikasyonu taşıyor. Grand complication bir mekanizma için oldukça iddialı bir değer olan 14 günlük güç rezervini sahip olduğu dört adet tulumbadan alan kalibre, arka kapakta bulunan safir kristal bölmeden izlenebiliyor. Mekanizmanın güç rezerv göstergesi de yine arka gövde üzerinde yer alıyor. 

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Calibre-2253-9.jpg Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Calibre-2253-10.jpg

Modelin üzerinde parlak siyah timsah derisi bir kayış yer alıyor. Kayışın uç kısmında ise platinden yapılmış ve Malta haçı şeklinde tasarlanmış katlanır klips görev yapıyor.

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Calibre-2253-14.jpg

Sadece 10 adet üretilen model, 500,000,00 CHF’a yaklaşan fiyat etiketiyle satışa sunuluyor.

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Calibre-2253-13.jpg Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Calibre-2253-12.jpg

Benzer İncelemeler