alexa Vacheron Constantin | Perpetual Calendar | Excellence | Platine
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Vacheron Constantin Perpetual Calendar Collection Excellence Platine

Vacheron-Constantin-logo-wordmark.png

Sektörün ağır toplarından Vacheron Constantin, klasik çizgileriyle saatseverlerin gözünde ikon haline gelmiş Patrimony serisinden Perpetual Calendar Collection Excellence Platine modeli ile bir kez daha inceleme köşemize konuk oldu.

Vacheron-Constantin-Perpetual-Calendar-Collection-Excellence-Platine-2.jpg

İlk tanıtımı SIHH 2016 fuarı bünyesinde gerçekleştirilen model, geçtiğimiz yılı oldukça popüler kapatan Platin kasası ve ultra ince Perpetual Calendar mekanizması ile dikkat çekiyor.

Modelin Grado 950 platinden imal edilmiş kasası 41mm çapa ve 8.9mm kalınlığa sahip. Dress Watch tarzı modeller için bir klik geniş diyebileceğimiz kasa, mekanizmasının sağladığı incelik ve Patrimony ürün grubunun ortak özelliklerinden zarif hatlarıyla oldukça şık duruyor. 18K sarı veya pembe altın yerine platin tercih edilmesi saatin ilk bakışta bütün ilgiyi üzerine çekmesini kısmen engelliyor. İlgi konusunu bir kenara bırakalım, özellikle sarı altın tonundan hoşlanan bir saatsever olarak birinci tercihim bu versiyon olmazdı ancak eminim sırf bu nedenden dolayı bu modeli tercih edecek kullanıcılar ve koleksiyonerler mutlaka olacaktır.

Vacheron-Constantin-Perpetual-Calendar-Collection-Excellence-Platine-3.jpg Vacheron-Constantin-Perpetual-Calendar-Collection-Excellence-Platine-5.jpg

Kasanın ön ve arka yüzünde çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar yer alıyor. 30M su geçirmezlik değeri günümüz standartlarında zayıf görünebilir ancak bu derece zarif ve kıymetli bir saati suyla haşır neşir etmeye kimse yeltenmez diye düşünüyorum.

Vacheron-Constantin-Perpetual-Calendar-Collection-Excellence-Platine-4.jpg

Modelin kadranı kumlama yüzeye sahip şekilde tasarlanmış. Platin kasa ile gayet uyumlu gri tonunda hazırlanan kadranda dört adet alt-kadran yer alıyor. Saat 9 noktasında yer alan alt-kadrandan gün özelliği okunabiliyor. Saat 6 yönüne konumlandırılan alt-kadranda ay fazı göstergesi yer alırken, tarih fonksiyonu saat 3 noktasında bulunan alt-kadrandan izleniyor. Son olarak modelin en önemli özelliklerinde sonsuz takvim fonksiyonunu gösteren ay ve artık yıl alt-kadranı ise saat 12 noktasında yerini alıyor. 1 Mart 2100 tarihine kadar ayar gerektirmeyen sonsuz takvim özelliği ile birlikte oldukça komplike fonksiyonlar sunan modelin kadranı, karmaşıklıktan uzak ve pratik tasarımıyla da övgüyü hak ediyor.

Vacheron-Constantin-Perpetual-Calendar-Collection-Excellence-Platine-6.jpg Vacheron-Constantin-Perpetual-Calendar-Collection-Excellence-Platine-10.jpg

Gri kadrana 18K beyaz altından üretilmiş indeks ve kollar eşlik ediyor. Takvim fonksiyonuna ait kollar ise mavi renkleriyle hem genel tasarımla bütünlük içinde duruyor, hem de saatin okunabilirliğini olumlu yönde etkiliyor.

Kadranı bir araya getiren tüm unsurlar mükemmel tasarlanmış ve kusursuzca bir araya getirilmiş olsa da bence burada en büyük övgüyü ay fazı diski hak ediyor. Disk 18K beyaz altından imal edilmiş ve üzerinde yer alan mavi detaylara galvanize işlem ile kavuşmuş. Markanın detay ve işçiliğe verdiği önemi sadece ay fazı göstergesine bakarak anlamak mümkün.

Vacheron-Constantin-Perpetual-Calendar-Collection-Excellence-Platine-11.jpg

Modelin içersinde Vacheron Constantin Caliber Ref. 1120 QP yer alıyor. Otomatik kurmalı tasarlanan mekanizma standart dışı sayabileceğimiz 2.75Hz yani 19500vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda 40 saatlik güç rezervi sunuyor. Markaya ait tüm mekanizmalarda olduğu gibi Caliber Ref. 1120 QP de Hallmark of Geneva sertifikasyonunu taşıyor.

Vacheron-Constantin-Perpetual-Calendar-Collection-Excellence-Platine-7.jpg

Sadece 100 adet üretilen Vacheron Constantin Perpetual Calendar Collection Excellence Platine, mavi renk timsah derisi kayış ile geliyor. Kasada olduğu gibi Grado 950 platinden üretilmiş katlanır klipsin eşlik ettiği modelin kutusunda modele özel tasarlanmış saat kurma aleti ve takvim fonksiyonunu ayarlamak için kullanılan aparat yer alıyor.

Vacheron-Constantin-Perpetual-Calendar-Collection-Excellence-Platine-8.jpg Vacheron-Constantin-Perpetual-Calendar-Collection-Excellence-Platine-12.jpg 

Benzer İncelemeler