alexa Zenith | Academy | Christophe Colomb | Year of the Rooster
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Zenith Academy Christophe Colomb “Year of the Rooster”

zenith-logo.png

Sektörün duayen markalarından Zenith, geleneksel Çin takvimine göre “horoz yılı” olarak geçecek 2017 senesi için özel olarak tasarladığı Academy Christophe Colomb “Year of the Rooster” modeli ile mercek altında. 

Her ne kadar geçtiğimiz yıllarda sağlam bir düşüş yaşasa da, Çin hala lüks saat konusunda dünyanın en önemli pazarlarının başında geliyor. Bu gerçeğin farkında olan üreticiler de geleneksel Çin takvimini yakından takip ederek, her sene tasarladıkları özel modellerle pazardan pay almak için çalışıyor.

Takvime göre “horoz yılı” olarak adlandırılan bu sene için tasarlanan pek çok farklı model, sektörün nabzını tutan SIHH ve Baselworld fuarlarında saatseverlerin beğenisine sunuldu. Bayrak gemisi ürün grupları bünyesinde yer alan modeller temel alınarak hazırlanan ve her biri ayrı birer sanat eseri olan bu özel saatler arasında favori modelimiz Zenith Academy Christophe Colomb “Year of the Rooster” sizlerle…

Zenith-Academy-Cristophe-Colomb-Rooster-6.jpg

Yeni model, markanın 2016 yılında tanıttığı Academy Christophe Colomb platformu üzerinden hazırlanmış. Dolayısıyla aynı grupta yer alan geçmiş ve güncel modeller ile benzer teknik ve kozmetik detaylar içeriyor.

Modelin kasası 45mm çapında tasarlanmış. Tamamı parlatılmış yüzeylerden oluşan kasa, 18K pembe altından üretilmiş.14.5mm kalınlığında tasarlanan kasanın ön ve arka yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip, çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Her iki camın da alt kısmında, mekanizmada yer alan Gravity Control (yerçekimi kontrol) modülüne uyumlu şekilde kubbe formunda kısımlar eklenmiş. Cam hizasından yukarıda duran bu kubbelerin yüksekliği, toplam 21.40mm olarak tasarlanmış. Kasanın su geçirmezlik değeri ise 30M olarak ayarlanmış.

Zenith-Academy-Cristophe-Colomb-Rooster-7.jpg Zenith-Academy-Cristophe-Colomb-Rooster-4.jpg

Yeni modelin şüphesiz en çok dikkat çeken özelliklerinden biri, “horoz yılı” temasına uygun hazırlanmış kadranı. Tamamı el işçiliğiyle boyanarak hazırlanan kadranda, yağlıboya tabloları akla getiren detaylara sahip horoz figürüne yer verilmiş. Pembe altın tonuyla uyumlu kahverengi zemin ile hazırlanan emaye kadranın üzerinde, yine aynı tonda tasarlanmış altın kaplama kollar yer alıyor. Marka ismi ve klasik yıldız logosu, kadranın sol alt köşesinde göze çarpıyor. Saat 12 hizasında yer alan ve Romen rakamı ile nokta formundaki saat markörlerinin beraber kullanıldığı kadrandan zaman fonksiyonu okunabiliyor. Saat 9 hizasında yer alan kadrandan küçük saniye özelliği takip edilebilirken, saat 2 hizasından 4 hizasına uzanan hilal şeklindeki alt-kadrandan da güç rezerv durumu görülebiliyor. Okunabilirlik konusunda pek de iddialı olmayan kadranın üzerinde, karanlık ortamlarda rahat okuma için eklenen herhangi bir fosfor uygulaması da bulunmuyor lakin böyle özel ve tematik bir model için rahat okunabilirliğin de tercih sıralamasında bir öncelik ifade etmeyeceğini de eklemekte fayda var.

Zenith-Academy-Cristophe-Colomb-Rooster-8.jpg

Modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber El Primero Ref. 8804 görev yapıyor. 45 taşlı ve elden kurgulu mekanizma, El Primero kalibre grubunda yer alan diğer versiyonlarda olduğu gibi 36000vph (5Hz) hızında çalışıyor. 308 parçadan oluşan mekanizma, tam kurulumda 50 saatlik güç rezervi sunabiliyor. Mekanizmanın saat 6 hizasında ise, markanın patentli jiroskopik yerçekimi kontrol modülü (Gravity Control Gyroscopic Module) yer alıyor. 171 parçadan oluşan bu modül sayesinde yerçekiminin zaman tutma performansı ve hassasiyet konularındaki olumsuz etkileri nötralize edilmiş oluyor. Geniş safir kristal cam bölmeli kapaktan izlenebilen 37mm çapındaki görkemli mekanizma, Guilloché ve Côtes de Genève Rayonantes tarzı süslemelerle göz kamaştırıyor.

Zenith-Academy-Cristophe-Colomb-Rooster-3.jpg

Zenith Academy Christophe Colomb “Year of the Rooster” modeli, genel renk paleti ile uyumlu hazırlanmış kahverengi timsah derisi kayış ile geliyor. Kullanım konforu açısından silikon astar ile desteklenen kayışın uç kısmında ise, yine 18K pembe altından üretilmiş Zenith imzalı katlanır klips yer alıyor.

Zenith-Academy-Cristophe-Colomb-Rooster-5.jpg Zenith-Academy-Cristophe-Colomb-Rooster-9.jpg

Benzer İncelemeler