alexa Zenith 2023 Yenilikler | Watches and Wonders 2023 Yenilikler
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Zenith Black Ceramic Defy Skyline & Defy Skyline Skeleton

Yakın zamanda sona eren Watches & Wonders 2023 fuarının yıldızlarından Zenith Black Ceramic Defy Skyline & Defy Skyline Skeleton tüm detaylarıyla mercek altında.

zenith-black-ceramic-defy-skyline-defy-skyline-skeleton-1.jpg

Watches & Wonders 2023 fuarını geride bıraksak da, fuarda tanıtılan yeniliklerin saat dünyasında yarattığı etki uzun bir süre geçmeyecek gibi duruyor. Farklı segmentlerden birçok markanın boy gösterdiği fuara dair aklımızda kalan en önemli yeniliklerden biri de Zenith Black Ceramic Defy Skyline & Defy Skyline Skeleton model ailesi oldu.

Köklü markanın 2022 yılında tanıttığı Defy Skyline koleksiyonu, Zenith’in son dönemlerde markanın güncel yüzü olarak konumlandırdığı Defy konseptinin giriş seviye ürün grubu olarak geçiyor. Zenith’in sembol detaylarından kabul edilen 5Hz (36.000vph) frekansında çalışan El Primero mekanizma platformunu kronograftan farklı olarak ilk defa üç kollu gösterim şekliyle yorumlayan model ailesi, içlerinde 36mm kasa çapına sahip modellerin de bulunduğu toplam 14 farklı referansa da ev sahipliği yapıyordu.

zenith-black-ceramic-defy-skyline-defy-skyline-skeleton-2.jpg

Saat dünyasının en önemli organizasyonu olarak bilinen Watches & Wonders 2023 fuarında yerini alan marka, modern model ailesine yaptığı iki yeni eklemeyle fuarın parlayan yıldızları arasında yer aldı. 

Yeni koleksiyon, Defy Skyline konseptini komple seramik kasa ve bilezikle buluşturan iki farklı referansa ev sahipliği yapıyor. Kapalı ve iskelet olmak üzere iki kadran alternatifi ile saat severlerin beğenisine sunulan yeni ürün grubu, markanın köklerine saygı duruşunda bulunan detayları, modern zamanların beğeni ve teknolojileriyle bir araya getiriyor.

zenith-black-ceramic-defy-skyline-defy-skyline-skeleton-3.jpg

Yeni modeller, 41mm çapında ve 11.6mm yüksekliğinde tasarlanmış, modern Defy Skyline kasayla geliyor. Çizilmelere dayanıklı siyah seramik alaşımından üretilen bol fasetli kasa, mat ve parlak yüzeylere bir arada yer veriyor. Model ailesinin sembol detaylarından 12 köşeli bezele de ev sahipliği yapan kasanın ön ve arka yüzünde, çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar görev yapıyor. Tanıtıldığı günden bu yana, entegre bilezikli lüks spor saat segmentinde güçlü bir alternatif olma özelliğini koruyan Defy Skyline, kilitli kurma kolunun da yardımıyla, 100 metre su basıncına dayanım sunuyor. 

zenith-black-ceramic-defy-skyline-defy-skyline-skeleton-4.jpg

Koleksiyona eklenen modeller, birbirlerinden kadran detaylarıyla ayrılıyor. Defy Skyline Black Ceramic, model ailesinin alametifarikalarından kabul edilen, güneş ışını yüzeyli ve yıldız desenli kadran ile geliyor. Defy Skyline Black Ceramic Skeleton ise, modelin modern tasarımını bütünleyen, endüstriyel temayla perfore edilmiş kadranıyla öne çıkıyor. Modellerin birbirlerinden ayrıldığı diğer nüanslar da kadrana toplanıyor. Standart kadranlı model saat 9 yönünde küçük saniye göstergesine ve saat 3 konumunda tarih penceresine yer veriyor. İskelet kadranlı modelin küçük saniye sayacı saat 6 konumunda yerini alırken, tarih göstergesi ise bu versiyonda bulunmuyor. 

zenith-black-ceramic-defy-skyline-defy-skyline-skeleton-5.jpg

Yeni modeller arasındaki farkların bir diğeri de mekanizma kısmında karşımıza çıkıyor. Standart kadranlı model geçmiş versiyonlardan hatırladığımız Caliber El Primero 3620 ile hayat buluyor. Aynı kalibrenin iskeletleştirilmiş versiyonu olan 3620 SK ise, perfore kadranlı modele hayat veriyor. Her iki mekanizma da, 1/10sn’lik aralıkları gösterebilen küçük saniye sayacına ev sahipliği yapıyor. 5Hz (36.000vph) çalışma frekansı sayesinde, kronograf olmayan bir model için sıra dışı diyebileceğimiz bir değer aralığında gösterim yapabilen mekanizmalar, tam kurulumda 60 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor.

Kasa ile aynı malzemeden üretilmiş bilezik ile gelen yeni modellerin bir de siyah kauçuk kayış seçeneği bulunuyor. Modellere dair referans, özellik ve fiyat bilgisi ise şöyle; 

zenith-black-ceramic-defy-skyline-defy-skyline-skeleton-1.jpg

Ref. 49.9300.3620/21.I001 (Defy Skyline) - CHF 14,900

zenith-black-ceramic-defy-skyline-defy-skyline-skeleton-7.jpg

Ref. 49.9300.3620/78.I001 (Defy Skyline Skeleton) - CHF 16,900

Endüstrideki kalıcılığını, hızla artan seçeneklerle perçinleyen entegre bilezikli lüks spor saat segmentine hızlı bir giriş yapan yeni Defy Skyline Black Ceramic modelleri, çok yönlü tasarımları kadar ustaca işlenmiş siyah seramik kasa ve bilezikleri ile bizlerden tam not alıyor.

zenith-black-ceramic-defy-skyline-defy-skyline-skeleton-9.jpg

Benzer İncelemeler